„Věřím, že se mladí reprezentanti našeho kraje neztratí ani v tak silné konkurenci, jaká na turnaji bude,“ zadoufal na předturnajové tiskové konferenci jihočeský hejtman Jiří Zimola, jenž převzal nad Dvořákovým memoriálem záštitu.

S trenérem jihočeského výběru Jaroslavem Brabcem, bývalým extraligovým hokejistou mj. Českých Budějovic a Dukly Trenčín, jsme před začátkem turnaje hovořili.

Máte už tým pohromadě?

Samozřejmě, výběr už je hotový a má za sebou i několik přípravných utkání. Je poskládán z hráčů z celého kraje, až na kluky z HC České Budějovice, kteří budou na turnaji hrát za svůj klub.

Jak jste hráče do jihočeské reprezentace vybírali?

První dvě výběrová utkání jsme sehráli v Linci, kde jsme měli třiatřicet hráčů. Ty, kteří se nám jevili jako nejlepší, jsme vybrali do užšího kádru, ve kterém máme jedenadvacet hráčů. Konečnou podobu nominaci dal přípravný zápas tady v Budějovicích s místním HC. A musím říct, že to byl opravdu nádherný zápas.

A jak jste dopadli?

Výsledek sice nebyl až tak důležitý, protože my chceme ty děti učit hokeji a především je vést k tomu, aby sportovali, přesto nás samozřejmě velice potěšilo, když krajský výběr v tom moc hezkém zápase vyhrál 4:3.

Které kluby budou mít v jihočeském výběru své zastoupení?

Máme tam kluky z Tábora a Písku, dále z Veselí nad Lužnicí, které je spojeno se Soběslaví, pak z Českého Krumlova a Jindřichova Hradce. Snad jsem na některý klub nezapomněl.

Našli jste u všech klubů, které jste oslovili, patřičné pochopení?

Určitě, v tomto směru nebyl sebemenší problém. Spíš naopak, protože jsme až tak jednotlivé hráče detailně neznali, každý klub své klíčové borce do mužstva doporučil. Na to doporučení my pochopitelně dali. O konečné nominaci jsem nerozhodoval sám, ale ve spolupráci s Arpádem Györiem z Tábora a panem Kovaříčkem z Veselí. Ti oba mají o této věkové kategorii v kraji velký přehled.

A co hráči samotní? Těší se na své působení v reprezentač­ním týmu?

Určitě. Nominace si velice považují, pro všechny je to velká motivace. Oni si dobře uvědomují, že při přechodu ze základní školy do mladšího dorostu je to pro ně první krok k tomu, aby mohli dál fungovat v hokeji na patřičné úrovni. Je to pro ně první takové síto, ta další je pak na cestě k vrcholovému hokeji ještě čekají. Ten první krok ale pro ně je strašně důležitý, protože ukáže, jakou naději prosadit se ten kluk má.

S jakým cílem do Dvořákova memoriálu půjdete?

Kluci uvidí, jak na tom je hokej v jejich věkové kategorii ve Švédsku, Finsku, Rakousku či na Slovensku. Chtěli bychom v této obrovské konkurenci náš kraj dobře reprezentovat. To je náš cíl.