Tátu hrát hokej prakticky neviděl. Nebo viděl, ale moc si toho nepamatuje. „Chodili jsme na něj, ale moc si vážně nevzpomínám. Já byl tehdy ještě malý špunt,“ říká Vladimír Caldr junior. Jeho otce asi netřeba představovat, patřil totiž k nejzářivějším hvězdám jihočeského hokejového nebe. Junior se také pohybuje po nebi, ale v kabině motorového letounu.

Létání je zajímavější

„Je to zajímavější,“ odpovídá na dotaz, proč nehraje hokej. Caldr senior svého času šéfoval s kapitánským céčkem československé hokejové reprezentaci. Syn se ale nepotatil. „S hokejem to u mě nebylo tak slavné,“ hodnotí junior sympaticky. Do tátových úspěchů na ledové ploše měl daleko, s hokejem ale v Č. Budějovicích začínal a odborníci tvrdí, že si nevedl špatně. „Je to jednoduché, táta hrál na profesionální úrovni, co bude hrát mladej, taky hokej, co jiného, ale já měl odmalička rád letadla,“ usmívá se. „Naskytla se možnost, abych za tím šel, tak jsem se za letadly vypravil.“ Jak vypadá v praxi cesta do pilotní kabiny? Kudy vede cesta na letiště? V případě Vladimíra Caldra vůbec ne složitě. Spíš hodně jednoduše. „Jak se dá do leteckého sportu zamilovat? Jako malý dostanete prvních pár modelů na lepení, pak uděláte nějaké létací větroně z balzy, přijedete na letiště a už jste v tom,“ říká s úsměvem na tváři. Za královnu leteckého sportu považuje akrobacii. První nalétané hodiny si ale připsal s větroněm. „Každý pořádný pilot začíná na Blaníku.“ A proč mu učarovala právě akrobacie? „To je paráda, nářez. Jenom je to v dnešní době dost drahé.“ Chcete-li létat, musíte se smířit s poměrně vysokými vynaloženými částkami. „Všechno si musíte platit sám, musíte si na to sehnat peníze, finančně je to opravdu náročné.“

Maminka nelétá, táta ano

Maminka, paní Caldrová, se ještě s faktem, že se syn věnuje leteckému sportu nesmířila. Že by také vzlétla k nebesům, ani náhodou. Zato tatínek už se dokonce podíval „nahoru“. „Tátu jsem svezl,“ přikyvuje junior pyšně. Hokejový útočník má pro strach uděláno. „A musím souhlasit, je to opravdu nádhera,“ přizvukoval jeden z nejlepších útočníků českobudějovické hokejové historie.