Dvanáctihodinová šichta v Soběslavi. Tak vypadá aktuální tréninkové menu extraligových hokejistů HC Mountfield. V osm ráno odjíždějí za ledem do Soběslavi a kolem osmé hodiny večerní se zase vracejí domů. To je daň za poruchu chlazení v českobudějovické Budvar Aréně.

Po prvním týdnu v Písku teď našel Mountfield azyl v Soběslavi. Především psychice hráčů něco podobného pochopitelně nepřidá. „Cítíme to jako problém,“ přikývne trenér Jan Tlačil. „Hráči musejí dojíždět a nemají takovou pohodu, jako kdyby byli doma. Pořád se musejí srovnávat s novým prostředím. Musíme se adaptovat na nové šatny nebo posilovny. Jsou tam neustálé přesuny materiálu, takže naplno pracují nejen hráči, ale i celý realizační tým,“ snaží se celé mužstvo postavit čelem nepříznivým okolnostem. „Ale není to jednoduché,“ připustí.

První týden v Písku bylo mužstvo nuceno trénovat oproti plánu pouze jednofázově. „Samozřejmě jsme potřebovali dvě fáze, ale byli jsme vděční trenérům Kolouchovi a Svitákovi, že nám věnovali alespoň hodinu a půl denně. Jejich hokejová škola totiž byla naplánována dlouhodobě dopředu,“ děkuje na dálku svým kamarádům.

Dohánějí manko

Určité tréninkové manko ale mužstvo přece jen nabralo. „Budeme se to snažit nějak dohnat,“ ujišťuje trenér. V Soběslavi už se trénuje dvoufázově. „Doháníme to, co jsme v prvním týdnu neudělali. Už bychom teď ale potřebovali pracovat na kvalitě. Pořád ještě pracujeme na přechodu ze suché letní přípravy. Děláme, co můžeme,“ tvrdí.

V pondělí se hráči mezi tréninkovými jednotkami vraceli domů, v dalších dnech (kromě středy, kdy byl jen jeden trénink), zůstávali v Soběslavi. „Podle mého je to lepší varianta. Je tady možnost tříhodinového odpočinku mezi tréninky. Když se jelo do Budějovic, tak se domů stejně dostali prakticky jen na otočku. Rozhodně to pro ně není jednoduchá situace,“ uvědomuje si.

Pozitivní určitě je, že mužstvo trénuje kompletní a nikdo z hráčů nemá vážnější zdravotní problémy. „Hráči cítí konkurenci a pracují opravdu naplno. Máme v přípravě osmatřicet hráčů, což jsou prakticky dva týmy. Potřebovali jsme ale více času, abychom mohli hráče sledovat delší dobu. Postupně budeme muset zúžit kádr. V takhle velkém množství není možné ani udržet led v odpovídající kvalitě. Na konci tréninku je z něj oraniště,“ připomíná Tlačil.

Kádr týmu ještě uzavřen není. „Ještě bychom chtěli jednoho centra. Nějaké hráče sledujeme, ale více bych prozrazovat nechtěl,“ nechce kouč upozornit konkurenci na sledované hráče.

V sobotu čeká Mountfield exhibice v J. Hradci, v příštím týdnu už začíná letní Tipsport Cup. „Těšíme se na to a budeme chtít vyhrávat. Chceme vyhrávat i v přípravě. Je to důležité pro sebevědomí hráčů. A také předvádět hezký hokej. Náročný s pohybem a góly. Uvidíme, jak se nám to bude dařit. Zatím je to trošku ovlivněné nešťastným začátkem přípravy na ledě,“ posteskne si.

ROZHODNE SE V PÁTEK

V Budvar Aréně se pracuje na opravě chlazení. Více se bude vědět v pátek. „Věříme, že v příštím týdnu už budeme trénovat doma. Úterní duel Tipsport Cupu proti Chomutovu bychom chtěli odehrát, záložní variantou je Tábor,“ říká generální manažer klubu František Joun.