Osm zápasů v řadě Jihočeši vyhráli. Ten devátý už ne. Navíc přišli o letošní domácí neporazitelnost, když v sobotu podlehli ve vyprodané bitvě Dukle Jihlava 1:2. „Byl to klasický zápas s Jihlavou. Urputný boj se spoustou soubojů. Takhle hraje Dukla už léta. Ten styl je pořád stejný," konstatuje asistent trenéra Motoru Martin Štrba.

Jeho tým se v sobotu ani jednou nedostal do vedení, což považuje za klíčový moment. „Pokud se v zápasech s Jihlavou dostaneme do vedení, tak se její styl změní. Ale dokud je to vyrovnané nebo Jihlava vede, tak je to přesně tak, jako to bylo v sobotu. Soupeř jenom brání, bourá a narušuje naše útoky. Těžko se přes to prosazuje," připustí a nabídne hned i recept na překonání zarputilého soka. „Je třeba být pohotovější v koncovce. Za stavu 1:1 jsme měli momenty, které kdybychom vyřešili lépe, tak se to mohlo přehoupnout na naši stranu. Ale byl to klasický zápas, jaké nás čekají v play off. A ty se musíme naučit zvládat," má jasno.

Jihlava je svým dotěrným herním projevem nepříjemná prakticky každému. „Je to jejich styl. S tím se nedá nic dělat. Nehrají tak jenom proti nám," připustí Štrba.

Ukončení obou vítězných sérií samozřejmě zamrzelo, ale asistent trenéra Stavjani z toho nedělá žádnou tragédii. Naopak to bere jako jistou psychickou úlevu. „Nijak jsme se v tom nepitvali," ujistí. „Pochopitelně jsme chtěli vyhrát a mohli jsme v tabulce ještě trochu odskočit. Každá série ale jednou končí a nemůžeme spoléhat na to, že budeme doma pořád jen vyhrávat. Soupeři k nám třeba teď začnou jezdit hrát trošku otevřeněji, když si řeknou, že doma nejsme neporazitelní. Nemusejí být tak urputní, což by nám mohlo pomoci," s úsměvem hledá pozitiva na sobotní porážce.

Co ho trápí mnohem víc, je aktuální marodka v kádru. Trenérům totiž chybí hned pětice hráčů. Obránci Fillman s Pýchou a trojice útočníků Rob, Heřman a Kuchejda.

Návrat všech pěti hráčů do hry ale není úplně v nedohlednu. „Mitch Fillman má prst ve speciální sádře a už dva týdny pracuje na ledě na kondici. Není ale důvod jeho návrat nějak uspěchat," zdůrazní Štrba.

Znovu se zápěstím má problém Pavel Pýcha. „Není to obnovené původní zranění, ale průběh léčby nebyl takový, jaký jsme si představovali. Po domluvě s lékařem má nyní volno, aby se to co nejrychleji úplně zahojilo," probírá se asistent chorobopisem svých svěřenců.

Na ledě už to pomalu začíná zkoušet i Luboš Rob. „Uvidíme, jak bude jeho rameno vypadat. Pokud to půjde podle původních prognóz, tak to bude dobré. Jinak bude muset zasednout lékařská rada a domluvit se, co s tím dál."

Pochroumané rameno má také Martin Heřman, ale tam by to měl vyřešit týdenní klid. David Kuchejda je nemocen a také by se měl brzy do tréninku vrátit.

Na vlastní žádost ukončil svou měsíční zkoušku v Motoru útočník Dominik Volek. „Ozval se, že děkuje za šanci, kterou tady dostal. Ale že už nepřijede," informuje Štrba, podle kterého měl nositel slavného hokejového jména prý stejně jen malou šanci, že by se v kádru udržel. „Jeho přístup k tréninku nebyl dobrý a v zápasech toto také moc neukázal. Zřejmě bychom se s ním po měsíci asi stejně rozloučili," přikývne. „Nezapadl do týmu. Jeho přístup byl prostě špatný."

Naopak trenéři přivítali na tréninku staronovou tvář. Talentovaného, ale trošku svéhlavého mladíka Tomáše Gumana, jenž se vrátil ze svého krátkého angažmá ve Švédsku. „Věřím, že nám pomůže," přeje si Štrba. „Má to v sobě. Jeho jediným problémem je hlava. Ve Švédsku si ověřil, jak se to dělá jinde. Že se tam pořád musí prokazovat nějaká výkonnost, aby si udržel místo v sestavě. Viděl, jak tam ostatní kluci pracují. Co dělají navíc a jestli je do toho někdo tlačí. Myslím, že to pro něj byla velká zkušenost a doufám, že ji tady zúročí," potěšil Štrbu návrat nadaného hokejisty.

Ten byl součástí dohody, která vstoupila v platnost při jeho odchodu na sever Evropy. „Byla to jedna z variant, když odcházel. Tomáš se rozhodl vrátit sám," doplňuje trenér s tím, že by ho rád viděl v sestavě už ve středečním utkání v Třebíči. „Doufáme, že se to všechno stihne vyřídit."

Vzhledem k řadě absencí by se Guman trenérům bezpochyby hodil. Z Tábora si navíc stáhli Točíka a z juniorky Doktora. „Pokud Guman bude, tak v tomto složení máme kompletní čtyři útoky," uvádí Štrba. Obránců má Motor aktuálně šest zdravých, jako sedmý bek bude připraven Ján Mucha, jenž se pomalu vrací po zlomenině žebra.

Do branky se v Třebíči postaví po delší pauze David Gába, ze střídačky mu bude krýt záda Petr Kváča.