Naposledy tým kouče Petera Draisaitla potěšil své příznivce v neděli, když v Liberci zvítězil 2:0. „Z našeho hlediska to byl velmi dobrý týmový výkon. Ať si říká každý, co chce, ale Liberec je nepříjemný mančaft a hrál velice dobře. My jsme však odvedli velmi stabilní a kolektivní výkon," pochválil svůj tým.

Vedoucí gól dali hosté až deset minut před koncem. Přesto prý střídačka zůstávala trpělivá. „Trpělivost, to je teď velmi důležitá stránka naší hry. Nemůžeme se spoléhat na to, že dáme nějakých šest gólů. Pro nás je důležitý každý detail v zápase, a tak to musíme brát," zdůrazní.

V posledních čtyřech zápasech dostalo mužstvo pouhé tři branky. Kromě excelentního Jakuba Kováře v brance na tom má podíl i skutečně pozorná defenzivní hra celého týmu. „Na všechny soupeře jsme byli velice dobře připraveni a hráči pochopili, že naše výkony stojí a padají s tím, co soupeři dovolíme."

Mužstvo se paradoxně zvedlo po odchodu posil z NHL. „Především dostáváme méně gólů. Na defenzivní práci jsme se hodně zaměřili. Bylo nám jasné, že když dostaneme nějakých pět gólů v zápase, tak je strašně těžké vyhrávat. Nejsme zrovna tým, který dává nějaké velké množství branek," uvědomuje si trenér. „Pokud chceme něco uhrávat, tak musíme hrát podobným stylem jako v posledních dvou týdnech," má trenér naprosto jasno.

Některým hráčům odchod hokejistů ze zámoří skutečně vyloženě prospěl. Vidět je to třeba na kapitánovi Jiřím Šimánkovi, jenž měl v úvodu sezony doslova životní formu. Po příchodu hvězd z NHL musel trošku ustoupit do pozadí, ale nyní dostává na ledě dostatek prostoru a důvěru splácí kvalitními výkony a hlavně strašně důležitými góly.

„Byla to taková zvláštní situaci. Odmítnout hráče z NHL přece nešlo. Nebylo možné jim říct, my vás tady nechceme. Pak ale samozřejmě vyvstal problém, co s našimi hráči, na které nezbývalo místo. Někteří nehráli vůbec a nebylo vůbec lehké najít rovnováhu pro ty další v jednotlivých formacích. Chvíli pak zase trvalo, když nám největší opory skončily a doslova vystoupily z autobusu. Museli jsme začít mužstvo stavět zase trochu jinak. Je třeba tým pochválit, jak se s touto situací popral. Hráči pochopili, že tohle je jediná cesta, díky které můžeme být úspěšní," oceňuje vzestup svého týmu.

O aktuální extraligové tabulce má Draisaitl samozřejmě přehled, ale neběží se hned po zápase podívat na teletext. „Tabulka mě pořád spíše deprimuje, takže na to mrknu vždycky spíše jen tak jedním okem. Nemá cenu tam pořád koukat a počítat. Pokud nebudeme bodovat, tak je nám houby platné se dívat na tabulku. My se musíme především koncentrovat na každý zápas," burcuje.

Další mimořádně důležitý duel čeká Mountfield v úterý. V dohrávce podzimního 19. kola extraligy přivítá Kometu Brno, ke které se v tabulce přiblížil na pouhé čtyři body. „Takhle to nemůžeme brát. Tabulka je neuvěřitelně vyrovnaná i vzhledem k tomu, že už je konec ledna. To jsem ještě nezažil. Nemůžeme se zaměřit jenom na jednoho soupeře, i když na Brno ztrácíme jen čtyři body. To by se mohlo obrátit proti nám. Musíme se soustředit na naše výkony a rvát se o každý bod. A na druhou stranu se co nejméně starat o to, jak hrají ostatní."

V domácí sestavě bude kromě dlouhodobých marodů Sáblíka, Mikuše, Podlešáka a Soudka chybět také mladý obránce Bohumil Jank, který má zraněné koleno. „Uvidíme, co řekne vyšetření na magnetické rezonanci," nechce mladý bek předbíhat.

V Liberci naopak poprvé nastoupila posila ze Slovenska Tomáš Harant. „Uvedl se dobře a mohl by náš kádr stabilizovat i posílit," věří kouč.