V exkluzivním rozhovoru pro Deník hovořil šéf českobudějovického klubu nejen o nedávno skončené sezoně, ve které HC Mountfield obsadil v konečném účtování šestou příčku, ale i o plánech pro sezony následující.

Jak hodnotíte uplynulou sezonu z pohledu majitele klubu?

Byli jsme spokojeni se začátkem sezony. Vyšlo nám září, říjen i listopad. Věřili jsme, že začínáme sklízet ovoce změn, které jsme udělali před dvěma lety. Tým se dal dohromady a navíc se nám pro něj podařilo získat dalšího vůdce, kterým se stal Aleš Kotalík. Byli jsme na tom velice dobře a jistou chvíli jsme se pohybovali dokonce na první příčce tabulky.

Zhruba od poloviny prosince ale začaly výkony týmu klesat. Kde jste viděl příčiny této stagnace?

Zlom nastal asi po naší účasti na finálovém turnaji European Trophy v Rakousku, i když nevím, jestli právě to byl důvod poklesu výkonnosti. Faktem je, že od té doby začaly jít výkony našeho týmu dolů. Vliv samozřejmě měla i značná marodka, která nás v té době postihla. Ale pravdou je, že za celý leden, únor a březen nikdo z nás, ani z našich diváků, spokojen být nemohl. Co nás velice bolelo, byl fakt, že jsme nedokázali tento trend zvrátit a neviděli jsme změnu. Možná proto jsme také měli jedno z nejdůležitějších zasedání představenstva klubu za poslední roky.

Představenstvo vyhodnotilo sezonu jako úspěšnou?

Dívám se na to očima majitele klubu, který byl v jednu chvíli na prvním místě tabulky a po základní části skončil pátý. Tam navíc klesl až v závěru soutěže, jinak jsme se pohybovali na třetím a čtvrtém místě. Z tohoto pohledu by se sezona určitě dala hodnotit kladně. Sám za sebe ji ale kladně nehodnotím. Mužstvo se zajisté snažilo. To od něj chceme vždycky, aby dřelo a cedilo krev.  To vidět bylo, ale něco se z něj vytratilo. V posledních třech měsících došlo k obrovskému zklamání fanoušků, sponzorů i nás v představenstvu klubu. Máme v paměti spíše právě neúspěchy než úspěchy. Já za sebe neposuzuji tuto sezonu jako úspěšnou.

Jaké vyvodíte z této sezony v představenstvu klubu důsledky?

Začali jsme se dívat daleko kritičtěji než dříve na to, co nám nejde. Rozhodující pro nás je, že naši diváci s námi nejsou spokojeni. Očekávali změny, které nepřišly. Pohybuji se nejen po budějovickém, ale i po dalších stadionech. Když se trochu odtáhnu od sportovní stránky, tak nás čeká spousta práce v oblasti péče o diváky, marketingu a obchodního oddělení. V oblasti sportovní se nám nedařilo to, co jsme chtěli. Za ostatními týmy zaostáváme ve vyhledávání talentů a poskytování příležitosti mladým hráčům. Tyto věci se nám nedařily a diváci nám dávali oprávněně znát svou nespokojenost. Chceme nastartovat určité personální změny, které nám snad v budoucnu přinesou ten dlouho očekávaný úspěch, jenž  si všichni přejeme.

Personální změny se týkají jak trenérského obsazení, tak i hráčského kádru?

Představenstvo asi nemůže dělat změny v hráčském kádru. Může nastavit finanční limity a pak bude na výkonném aparátu klubu, aby se s tím popasoval. Změn je několik. Jednoznačně musíme posílit vedení klubu. František Joun v roli generálního manažera odváděl skvělou práci. Je obrovsky pracovitý a loajální s klubem, pro který je ochoten udělat všechno. Ale i já jsem dospěl k názoru, že jsem měl někdy pocit, že má svázané ruce. Především proto, že nebyl členem představenstva. Proto jsme se rozhodli i ke změně na postu generálního manažera, kterým se stane člověk, jenž má plné kompetence a nemusí na nic čekat. Chceme i nadále využívat skvělé práce Franty Jouna zejména v obchodní oblasti.

Jaká bude konkrétní role Františka Jouna v klubu?

Máme obchodní a marketingové oddělení. Šéfem obchodního úseku bude Petr Míšek a marketingový úsek povede Radek Papáček. To všechno zastřeší jako obchodní ředitel Franta Joun a stoprocentně se této oblasti bude věnovat. Do této doby totiž nevěděl, co je sobota, co je neděle, a já sám s ním mluvím kolikrát i v noci. Je třeba, aby si také někdy odpočinul a zaměřil se na oblast, která je mu vlastní. To znamená obchodní a ekonomická část vedení klubu a styk se sponzory.

Františka Jouna střídá ve funkci generálního manažera Zdeněk Blažek, Proč padla volba právě na něj?

Je to člověk, který má plnou rozhodovací schopnost. Bude se této práci věnovat na plný úvazek. Jako generální manažer bude moci využít, že je zároveň předsedou představenstva. Mělo by tak dojít k posílení vedení i směrem ven z klubu. S touto úlohou se František Joun pral dobře, ale je potřeba ji posílit. Zdeněk Blažek bude mít mnohem větší možnost přímo rozhodovat.

V oblasti marketingu se zdá, že se začínají hýbat ledy. Kampaň „To bude maso“ pro letošní play off se setkala s pozitivním ohlasem.

V marketingovém oddělení nám vyrůstá mladá hvězda, která hokejem žije a chce něco dokázat. Je to Radek Papáček, který má už určité zkušenosti z podobné práce v pražské Spartě. Není u nás dlouho, ale některé jeho nápady směrem k diváků mají skutečně hlavu a patu, což se nám v představenstvu moc líbí. Vztah k divákům je třeba posílit i v oblasti ekonomické, co se týká permanentek a vstupenek. Chceme diváka znovu přitáhnout do hlediště. Hodně nás trápí, že nevytváříme při zápasech hráčům dostatečnou kulisu tím, abychom jim zajistili plný stadion. To je náš problém. Musíme stadion naplnit jak nabídkou, tak samozřejmě i sportovním výkonem. Hráči se nemohou vymlouvat na to, že se jim špatně hraje, když je návštěvnost jen čtyři tisíce lidí. Musíme udělat  všechno pro to, abychom diváky na stadion vrátili.

V klubu po dvou letech končí sportovní manažer Josef Zajíc. Nesplnil vaše očekávání?

Jak už bylo řečeno, máme problém ve vyhledávání talentů a práci s mladými hráči. Postihla nás v sezoně velká marodka a teprve jsme se začínali rozhlížet, přestože zdroje informací máme. Pepa Zajíc odvedl dobrou práci, snažil se, ale výsledky tomu neodpovídaly. Domluvili jsme se na ukončení spolupráce ke třicátému dubnu, kdy mu také končí smlouva.

Kdo ho v této funkci nahradí?

Budeme se snažit vybrat pro tuto funkci správného člověka a budeme hledat. Zatím ho nemáme. Nemůžeme ale teď zůstat ve vzduchoprázdnu. Proto se klub rozhodl využít znalostí a služeb Petra Sailera, který končí hráčskou kariéru a pomůže nám v rozjezdu sportovního úseku v roli asistenta sportovního manažera. Uvidíme, jak se mu v této roli bude dařit.

Změna přichází také na trenérském postu. Hovořilo se o tom, že František Výborný by ještě mohl u týmu pokračovat. Co nakonec rozhodlo, že jste s ním ukončili spolupráci?

Franta Výborný tady za necelé tři roky odvedl skvělou práci. Především se mu podařilo tým stabilizovat. Na představenstvu ale bylo jasně řečeno, že je potřeba určitých změn. Zároveň jsme také museli brát v potaz, že Franta Výborný už se cítí trochu unaven. I v budoucnu bychom chtěli využívat jeho zkušeností, ale spíše na naší osobní bázi. Jeho práci považujeme za velmi dobrou, i když ne všechno vyšlo. Rozhodlo jsme se, že smlouvu s Františkem Výborným neprodloužíme.

Už máte v hlavě, kdo by Františka Výborného mohl nahradit?

Stejně jako v případě sportovního manažera jsme ve stadiu hledání. Hráči jsou nyní na dovolené a při jejich návratu na konci dubna už v každém případě nového trenéra chceme mít.

Existuje už jistý okruh kandidátů na trenérský post?

Samozřejmě. Budějovice stabilně patří k týmům z první poloviny tabulky, i když se nám v play off vůbec nedařilo. Zájem u nás trénovat je, nyní musíme jenom dobře vybrat.

Zároveň s trenérem Výborným končí i jeho asistent Milan Kupka?

Byli  bychom rádi, kdyby se v našem případě nemluvilo o asistentovi, ale druhém trenérovi, který bude mít také svou zodpovědnost. Měla by to být rovněž silná osobnost a měl by mít významný podíl především na přípravě týmu. Milan Kupka má ještě platnou smlouvu, ale všechno se bude odvíjet od nového trenéra, který si bude svého kolegu vybírat. S Milanem Kupkou si sedneme a situaci probereme.

Do klubu se vrací také někdejší gólman Roman Turek?

Chceme využít jeho nabídku ke spolupráci. Roman Turek si od hokeje odpočinul, pracuje s mládeží a nyní bychom ho rádi více zapojili do práce v klubu.

Chystáte stejně jako před dvěma lety také radikální řez hráčským kádrem?

Uděláme přesně to, co jsme udělali před dvěma lety, kdy jsme vyměnili čtrnáct hráčů. Momentálně je většina hokejistů pod smlouvou, ale někteří kontrakt nemají. O těch budeme diskutovat, ale zároveň se budeme bavit i o těch, kteří smlouvu mají. Uvidíme, jestli najdou uplatnění u nás, nebo jinde. Ještě je ale brzy, abychom ohledně hráčského kádru vypouštěli do tisku nějaké nezaručené zprávy. Sestavení kádru bude jednou z prvních úloh pro nového trenéra.

Budete skládat mužstvo s dlouhodobějším výhledem?

Určitě. Před dvěma lety jsme budovali nový tým. Po relativně dobré hře v první sezoně jsme doufali, že právě  minulý ročník  bude tím, která nám přinese větší úspěch. Všechno vypadalo dobře, ale nakonec to dopadlo tak, jak to dopadlo. Proto přicházejí změny a dáváme si zase stejný úkol. Vybudovat silný tým a více budeme tlačit na zabudování mladých hráčů, kteří by v dlouhodobějším hledisku měli úspěch přinést.  Je ale faktem, že naším hlavním cílem není umístění v tabulce. Chceme hrát dobrý hokej a úspěch poté automaticky přijde. Pokud se po všech změnách příští rok nebudeme pohybovat na prvních třech místech, ale budeme hrát dobrý hokej a dotvářet tým, tak budu spokojen. Necílíme jenom na příští sezonu. Cítíme však, že diváci chtějí vidět daleko větší tah na branku.

Na jednoho konkrétního hráče bych se přece jen zeptal. Počítáte pro příští sezonu i s Alešem Kotalíkem, kterému končí hostování z Buffala?

S Alešem jsme jednali a nechtěl bych předjímat, jak to dopadne.

Naprosto zásadní otázka zní, jestli se jako firma nechystáte českobudějovický hokej opustit, jak se o tom různě spekuluje?

Nedostatečně pracujeme jak s diváky, tak i se sponzory. Uvědomil jsem si však ještě jednu chybu, a tou je nedostatečné předávání informací. Sleduji i naše klubové diskuzní fórum na internetu, a když si tam občas přečtu nějaké zaručené zprávy, tak žasnu. Chybu ale musíme hledat v nás. Mluvil jsem o tom i s Radkem Papáčkem, který se už několikrát setkal se zástupci fanklubu. Jednoznačně jsme se domluvili, že je potřebná daleko větší informovanost. Za posledních pět let jsem mockrát slyšel, kolikrát odcházíme a prodáváme licenci. Dovolil bych si použít v tomto případě jistou hrubost: stokrát pitomost zůstává pitomostí. Každý rok vyhlašujeme, že nikam neodcházíme.

Odchod tedy skutečně není na pořadu dne?

Velkou část svého i osobního života teď trávím v jižních Čechách a musel bych se stydět, kdybych v tomhle lhal. Ať už nikdo podobné zprávy neroznáší. Všechny mohu ujistit, že Mountfield byl, je a bude v Českých Budějovicích. To jsem také slíbil primátorovi města. Nemohl bych se podívat do očí ani našim sponzorům. Ještě jednou zdůrazňuji, je nesmysl, že bychom někam odcházeli.

Co vám osobně a potažmo vaší firmě přináší, že sponzorujete budějovický hokej?

Osobně jsem teď v Budějovicích možná více než v Praze. Jižní Čechy mám skutečně rád a mám tam spoustu kamarádů. Naše firma tam i v okolí má svůj byznys. Jsme nejen majitelé klubu, ale také jeho generálním sponzorem, což stojí peníze. Tyto finance  navíc každoročně nestačí, takže majitel se musí postarat a dodat  další. Není jich málo, i když někdy toho mám po špatných zápasech plné zuby, ale nemyslím si, že ztrácíme nějak moc. Naše firma je  ve svém oboru na trhu absolutní jedničkou a k její image patří určitá starost o vrcholový sport. Našli jsme si Budějovice a nikdy nepřijdu na to, jestli se nám vložené peníze vracejí, nebo ne. Mám ale dojem, že to k nám patří, a jestli ztrácíme, tak neztrácíme moc.

Berete investici do hokeje také jako jednu z reklamních aktivit?

Do reklamy dáváme za rok asi tři sta padesát milionů korun a nevím, jestli zrovna ta část z hokeje nám prodělává, nebo ne. A asi se to ani nikdy nedozvíme. Samozřejmě si ale přeji, aby naše mužstvo mělo úspěchy, protože čím více úspěchů, tak tím více jsme v televizi a v novinách. A to se počítá. Jsem sice majoritním vlastníkem společnosti, ale jsou tady i další akcionáři, kteří se ptají, jestli se investice do hokeje vyplatí. Tím si však nejsem jist. Nemyslím si však, že by to byl ten největší problém, který mě teď  bolí.

Fanoušci hodně kritizovali předražené vstupné na play off a domácí zápasy nebyly vyprodané. Jak jste jejich cenu stanovovali?


Pravdou je, že podíl ze vstupného je z hlediska celoročního příjmu klubu poměrně malý. Přesto je pro nás velice důležitý. Tady nás čeká velký kus práce. Měli jsme letos našlápnuto lépe než v minulém roce, proto jsme pro play off nechali ceny stejné jako v loňské sezoně. Možná jsme to ušili moc horkou jehlou, proto že se nám tři měsíce nedařilo. Této oblasti bychom se měli více věnovat. Dívat se na to nejen z hlediska peněz, ale i z hlediska výkonů týmu, které divák očekává. Naším jednoznačným úkolem, což se týká samozřejmě i hráčů, je zaplnit stadion.

Dopadla sezona dobře alespoň z ekonomického hlediska?

Dopadne lépe než loni. V průběhu sezony od nás odešli někteří dražší hráči, takže jsme ušetřili. Příjemně mě překvapilo, že na dobré úrovni je výběr peněz od sponzorů. Tímto bych jim chtěl poděkovat, protože ekonomická situace není vůbec lehká. Zároveň jsme získali pět milionů od města, což nám také pomohli. Měli bychom se blížit vyrovnanému rozpočtu. Definitivně bude jasno až ke třicátému dubnu, ale situace nevypadá špatně.

Mezi hokejovou veřejností se hodně mluvilo o tom, že klub dlužil hráčům výplaty, což mělo negativní vliv na jejich výkony v play off. Mohl byste to uvést na pravou míru?

Dlužili jsme hráčům výplaty za asi jeden a půl měsíce zpátky. Veškeré závazky by se měly vyrovnat teď  do konce dubna, kdy budou hráči na dovolené. Ve srovnání s jinými extraligovými týmy je situace v Českých Budějovicích z tohoto pohledu velice klidná. Oceňuji, že nikdo z hráčů nebyl nijak kritický, přestože jim klub dlužil. Oni sami také dobře ví, že mají svůj podíl na tom, že jsme neměli plný stadion. Neřešil jsem letos jedinou stížnost ze strany hráčů směrem k dlužné částce za výplaty.