VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doplatili jsme na mezilidské vztahy v týmu, konstatuje trenér Marian Jelínek

České Budějovice – Velké zklamání nezastírá. Trenér Marian Jelínek nedovedl hokejisty ČEZ Motoru ke kýženému postupu do extraligy. Jihočeši si nezahrají ani baráž. V semifinále play off WSM ligy jim vystavilo stopku po nečekané prohře 1:4 na zápasy Kladno.

27.3.2018
SDÍLEJ:

Úvodní otázka je jasná. Vaším cílem bylo postoupit s mužstvem do extraligy. Kde jsou hlavní příčiny, že se ho nepodařilo splnit?
Především chci říct, že jsem velmi zklamán z nenaplnění tohoto cíle. Proč se to nepodařilo, se mi honí hlavou dodneška. Hlavní důvod je ten, že se mi nepovedlo udělat tým. Porazili jsme se sami „vlastním nepřítelem“, kterým jsou mezilidské vztahy. Nedokázali jsme vytvořit takovou týmovost, jakou bych si představoval. Jaká je potřeba v těžkých situacích a bojích, kdy se má mužstvo ještě více semknout. Vzniká tím synergie, která naskočí na jiný level. To se bohužel nepodařilo.Vznikal tento problém už na konci základní části soutěže, kdy se vám herně absolutně přestalo dařit?
Měli jsme bodově nejlepší třetí čtvrtinu a všichni nás plácali po zádech. Na druhou stranu ale hned přišla kritika, že se na náš hokej nedá dívat. Je tady opětovný tlak na postup a každý očekává, že budete vyhrávat zápasy o pět gólů. Je to ale hrozně těžké. Celou sezonu se čeká na to nejdůležitější, což je baráž. Vytratila se tady tak trochu pokora k nějakým postupným výsledkům. Když se nad tím zamyslíte, tak tady můžete být buď neúspěšný, nebo splnit cíl. Nic jiného mezi tím neexistuje. Věděl jsem to, šel jsem sem s tím. Když jsme k týmu přišli, tak jsme ztráceli nějakých devět bodů na Karlovy Vary. Podařilo se nám dostat na první pozici a místo, aby to z nás spadlo a trochu jsme si užili, že se něco daří, tak hned přišla kritika, že hrajeme hokej, na který se nedá dívat. Že máme málo nahrávek a nedáváme góly do prázdné branky. Člověk z toho byl trochu rozladěný, kde je tedy vlastně priorita. Jestli je to výsledek, nebo něco jiného.

V závěrečné čtvrtině spadla výkonnost týmu hodně dolů.
Čtvrtá čtvrtina byla z naší strany tragická. Uhráli jsme pouhých devatenáct bodů a tam se začalo projevovat, jak se kteří hráči chovají, když se nedaří. Teprve v takových situacích mužstvo poznáte. Ukáže se, jak kteří lidé reagují, když všechno nevychází podle představ. Kritika byla už předtím velká, i když se opticky a hlavně výsledkově dařilo. V tomto případě začala být logicky ještě větší. Z toho jsme se nedostali a nepřenesli se přes to. I když by nás to mělo naopak spíše semknout. To se nestalo, a tím jsme dopadli tak, jak jsme dopadli.

Nebyla v konečném důsledku škoda, že jste neuhájili první místo v základní části soutěže a v semifinále play off byste narazili na hratelnější Slavii Praha?
Teď už je to ve spekulativní rovině. Slavia by určitě byla schůdnější. Souvisí to ale s tím, že ve čtvrté čtvrtině se nám to ani nemohlo podařit. Začaly se projevovat věci, které se mi nepodařilo sladit dohromady. Tím pádem se výsledek ani nemohl dostavit. Je to diskutabilní otázka. Odpověď může být i taková, že ano, ale pokud bychom přes Slavii přešli, jak bychom byli schopni obstát dál, protože pro baráž musíte přepnout zase o level výš. To už jsou však skutečně jenom spekulace.Několikrát jste narazil na vztahy v týmu. Člověk by přitom řekl, že to bude zrovna vaše parketa, abyste tyhle věci dal do pořádku.
Jasně. To jsem si taky myslel. Ale když jsem do klubu na podzim přišel, tak jsem byl špatně informován o určitém stavu hierarchie mužstva a dalších věcí. Navíc se tady hovořilo o tom, že mají přijít Jiří Novotný a bratři Michálkové. To se nestalo, a tak přišli jiní kluci: Jonák, Bárta, Kučný. Vampola byl rozjednaný už přede mnou, to musím zdůraznit. Plno lidí si totiž myslí, že přišel se mnou. Tím nechci říct, že jsem ho nechtěl. Ale nechci si dávat nějaké zásluhy, že jsem ho sem dotáhl. Když už jsem rozkódoval vztahy v týmu, tak zbývalo příliš málo času před play off. Abych situaci vyřešil, tak bylo nutné udělat velmi razantní krok. Ale neudělal jsem ho.

Mohl byste ho konkretizovat?
Myslím, že je to z mé odpovědi zřejmé. Neodhodlal jsem se ale k tomu, protože jsem měl obavu, že by to tým v play off příliš narušilo. Radši jsem zvolil vstřícnou cestu než nějaký šok. Věřil jsem, že se mužstvo díky play off více semkne a každý bude hájit svou roli. To se mi nepodařilo.

Když se přesuneme k herní stránce, tak v play off většinou rozhodují přesilovky a výkony gólmanů. Přesilové hry se vám speciálně ale vůbec nedařily.
Hlavně bych nechtěl, aby to vypadalo, že nesplnění cíle na někoho svádím. Znovu opakuji, že zodpovědnost beru plně na sebe. Jsem hlavní trenér a za výsledky zodpovídám já. Na druhou stranu je pravda, že přesilovky jsme hráli špatně. Nechci se ohánět čísly, ale využití přesilovek nám v play off spadlo na deset procent a gólman měl necelých dvaadevadesát procent úspěšnost zákroků. Jsem přesvědčen, že právě v přesilovkách se vám odrazí mezilidské vztahy a týmovost. Hodně jsme je rozebírali. Na ledě je ale pak pět borců, kteří se domluví. Když tedy mají takové vztahy, jaké mají mít. Ať jsem byl v jakémkoliv týmu, tak si naopak lídři týmu připravili přesilovky sami a pak mi jenom řekli, jak by je chtěli sehrát. Martin Straka s Tomášem Vlasákem v Plzni, nebo David Výborný v Boleslavi. Přišlo mi až ponižující, že by takovýmto hráčům někdo kreslil, co mají hrát. V tom se pak odráží mezilidské vztahy, vzájemný respekt a pokora jeden k druhému. To se mi v týmu nepodařilo úplně navodit.

Co plánujete dál?
Budu mít sezení s vedením klubu. Pak se uvidí, co bude dál. Záležet to bude na mnoha okolnostech, takže bych nerad dělal nějaké předčasné závěry. Na druhou stranu jsem si vzal tašku a už si nějaké věci odvážím, čímž asi něco naznačuji (smích). Ale jak říkám, nechtěl bych předčasně vyřknout nějaký ortel. Kritika od fanoušků je velká a jsem si vědom, že se nám ten velký cíl nepodařilo naplnit, takže spíš pokračovat nebudu.

Berete v potaz také větu, kterou jste uvedl při svém nástupu do funkce, že v případě nesplnění cíle v každém případě skončíte i s celým realizačním týmem? Hraje to roli při vašem případném rozhodování?
Určitě. Něco se tady nepovedlo, ale že se to nepovede až takhle, to jsem fakt nečekal. V duchu pro mě byla hranicí úspěchu a neúspěchu baráž. O to větší je pro mě zklamání to, co se stalo. Opravdu velké zklamání. Na druhou stranu musím zdůraznit, že z hlediska zabezpečení a diváků, kterým bych chtěl poděkovat, to pro mě byla úžasná práce. Je tady ale zároveň ten obrovský tlak. Jak už jsem řekl, tady nemůžete být úspěšný. Můžete jenom splnit cíl, nebo být neúspěšný. To je daň za to, kolik chodí lidí a jak všechno funguje. Od sponzorů přes vedení klubu, které hokejem strašně žije.

Na specifika budějovického hokeje jste si zvykl?
Jsou tady klasické záležitosti menšího města. Doufám, že se nikdo neurazí, ale všichni se tady znáte a manželky spolu chodí na kafe. V tomhle je to pro cizího trenéra, který s ostatními není na jedné lodi, strašně těžké prostředí. Všichni si tykají, chodili spolu do školy nebo hráli hokej. Pak se těžko řeší nepopulární rozhodnutí, do kterých se nikomu moc nechce. Tyto vztahy a vazby já neznám, a pak se teprve dozvídám, proč některé věci nešly udělat. Budějovice nejsou úplně malé město, ale kolem hokeje se všichni znají. Je to jiné než na Spartě, nebo třeba v Boleslavi, kde tohle podhoubí není. Nejsou tam žádní odchovanci, takže jsme všichni přišli odjinud a byli jsme si rovni. Tady, když přijde někdo hodně cizí z hlediska vazeb a vztahů, tak je to složité. To jsem zažil. Není to stížnost, ale jenom konstatování, jaký je tady komplikovanější pracovní terén. Z hlediska práce, tréninků a zabezpečení je však všechno nadstandardní. A poděkovat bych chtěl divákům, kteří jsou úžasní. Je krásné, když za vámi jedou třeba do Frýdku-Místku.Má podle vás Motor na to, aby se v dohledné době do extraligy dostal?
Klub je tady hrozně mladý a každý rok vyhlašovat za cíl postup možná není úplně šťastné. Přitom asi není moc lidí, kteří by si ho přáli více než já. Klub je úspěšný nejen podle áčka, ale vezměte si, kolik mladých kluků je v mládežnických reprezentacích. To nemá nejen žádný prvoligový klub, ale ani polovina extraligových. Potvrzuje to dlouhodobou kvalitní práci. Teď nastává čas etablovat tyto mladé kluky do prvního týmu. Z hlediska áčka to samozřejmě úspěšná sezona nebyla. Zklamali jsme, to víme. Ale přece to neznamená, že Motor jako klub špatně pracuje. Naopak. Ta práce je vidět. A takhle by to měli vnímat fanoušci i sponzoři. Je řada jiných klubů, které se delší dobu dostávaly do extraligy. Pro pětiletý klub je možná až moc velký cíl čtyři roky po sobě vyhlašovat jako cíl postup. Tím nechci říct, že jsem postup nechtěl. Jasně, že jsem ho chtěl. Očekávání jsou pak ale obrovská, a o to větší je i případné zklamání. Proto už si člověk ani neužije meziúspěchů, které třeba přijdou. Nemá k nim pokoru. A trošku vás to samozřejmě sráží. V tohle je tady práce složitější, ale s tím jsem sem šel.

Autor: Pavel Kortus

27.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 30 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme: vzdělávací kurzy, personální strava, zázemí fungující společnisti 15 let. Pracoviště: S - v cz s.r.o. - pracoviště hostinec u tří sedláků, Hroznová, č.p. 488, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Peter Trebula, +420 607 063 233. Výroba - Výroba Montážní dělník 9 150 Kč Montážní dělníci výrobků z kartonu a papíru Kompletační pracovník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9150 kč, mzda max. 12150 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Vhodné pro OZP a TZP, Kompletační pracovník, Lehká manuální práce v sedě na provozovně, Pouze ranní směna 7:15-13:45, Možnost polovičního prac.úvazku, zde prac.doba 7:15-11:15 nebo 9:45-13:45 popř.dle domluvy, Bližší info na tel: 399 499 851. Pracoviště: Postkom s.r.o., Jirsíkova, č.p. 436, 373 72 Lišov u Českých Budějovic. Informace: Informace, +420 399 499 851. Výroba - Výroba Vedoucí provozu v ostatních zařízeních 35 000 Kč Vedoucí provozu v ostatních zařízeních VEDOUCÍ SERVISNÍCH SLUŽEB. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řízení a kontrola dílny ( 8 mechaniků ) obou servisních oddělení značek BMW a VOLVO, oddělení centrálního skladu ( 3 skladníci ) a provozního oddělení ( 2 pracovníci - myčka, provoz, předprodej vozů ), Zaměstnanecké výhody: stravenky, školení, vzdělávání u výrobce, oblečení, VIP benefity, atd.... Pracoviště: Mach motors s.r.o. - pracoviště české budějovice, Na Dlouhé louce, č.p. 1730, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Martin Slavíček, +420 602 973 974. Obchod - Obchod Pokladní 19 000 Kč Pokladníci v prodejnách POKLADNÍ v maloobchodní prodejně. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VŘ dne 11.10.2018 v 9:30 hod. - zasedací místnost č. 101 (Úřad práce v Českých Budějovicích) , , Pracovní náplň : , nakládání se zbožím , kontrola a prezentace zboží , obsluha pokladny , , Požadujeme : , vzdělání – nižší střední , praxe v obchodním řetězci výhodou , samostatný a výkonný způsob práce, nasazení , spolehlivost, pracovitost, flexibilitu a pozitivní postoj k obchodu , příjemné vystupování , ochotu k fyzické práci , , Nabízíme : , Řádné zaškolení, možnost profesního růstu , Odpovídající finanční ohodnocení, plný úvazek 19.000,-, inventurní prémie 1.000,-, DPP 120,-, jistotu stálého zaměstnání. Pracoviště: Norma, k.s. - ant. barcala, Ant. Barcala, č.p. 1414, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Pavla Daňková, +420 225 996 614.

Vodňany - Lokomotiva ČB 3:1.
33

Čtyři body z I.A třídy putují na Strakonicko

Ilustrační foto

I.A třída: Větřní zůstává na nule, i když opět zahrálo lépe

Velká závodnice je, když...

České Budějovice – Životní úspěch patnáctileté překážkářky Sokola Č. Budějovice Terezky Babické na víkendovém mistrovství ČR žákyň v Jablonci jsme zaznamenali: dva tituly – na 100 m v krajském rekordu 13,94, na 200 m dokonce v rekordu České republiky 27,87…

Druhé zlato Terezy Babické

České Budějovice – S rekordem ČR žákyň na 200 metrů překážek se z Jablonce vrátila 15letého svěřenkyně trenéra Jiřího Coufa v Sokole ČB Tereza Babická.

Byla to pořádná bitva, ČEZ Motor dokázal prostějovské Jestřáby zkrotit

České Budějovice – V šestém kole první Chance ligy vyhráli hokejisté ČEZ Motoru nad Prostějovem 4:3. Hned v pondělí čeká Jihočechy další zápas v Kadani (18).

Zlaté překážky Terezy Babické a tyč Karolíny Podlahové

České Budějovice – Tereza Babická (Sokol ČB), 15letá svěřenkyně Jiřího Coufa, v sobotu 22. září excelovala v mistrovství ČR žactva v Jablonci v běhu na 100 metrů překážek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT