Čtyři zápasy ve dvou hracích dnech zvládli junioři Motoru na turnaji v Litvínově tu lépe, tu hůře, hlavně si ale vyzkoušeli, jaké budou v extralize výjezdy na cizí stadiony.

Pro pětici celků to byl náročný test.„Od soboty do neděle jsme odehráli čtyři zápasy během čtyřiadvaceti hodin, takže to byl velký zápřah," potvrzuje kouč Motoru České Budějovice Martin Štrba.

Jihočeši jsou na turnaj zváni pravidelně. Letos se střetli s Litvínovem, Slavií, Plzní a Jihlavou. Na úvod porazili pořádající klub 3:2 na samostatné nájezdy. „Začali jsme velmi dobře, výkon byl v prvním zápase výborný!" ujišťuje trenér Štrba a připouští, že po zasloužené pochvale se možná dostavilo u hráčů částečné uspokojení, protože druhý a třetí duel pak zůstaly za očekáváním. „Nebylo to ono a nevíme proč. Přístup už byl špatný, nelíbil se nám."

Až na závěr Motor na výkon navázal, ale k výhře to nestačilo. V turnaji podlehl Plzni 1:2, Jihlavě 1:3 a Slavii 2:4. „Kluci na konci byli pod tlakem. Po dvou porážkách moc chtěli uspět a z přemíry snahy dělali chyby, puk nám odskakoval. Ale ve hře už zase byla bojovnost, hráči makali a hráli daleko lépe než předtím," dokáže kouč ocenit i přes prohru, s níž se mladíci loučili.

Turnaj trenérům na sklonku přípravy mnohé naznačil. „Ukázal nám hlavně sílu soupeřů, a to, jak jsou kluci schopni poprat se o výsledek," uvažuje Martin Štrba.

Dva dny v cizím prostředí a zkuštěný program znamenaly pro tým zvýšený stres. "V soutěži budeme jezdit na dvoudenní tripy, protože hrát se má v pátek a v sobotu. Jsou to sice jen dva, nikoli čtyři zápasy během čtyřiadvaceti hodin, ale kluci nebudou spát ve své posteli a budou tam další faktory, které se mohou na výkonu projevit. Potřebovali jsme si ověřit, jak na to budou reagovat, a z toho jsme vyšli špatně, takže na to kluky musíme připravit," tvrdí kouč.

Nikdo z účastníků podle Štrby nevyčníval. Vyrovnané boje očekává i v extralize, ze které v této sezoně nikdo nesestoupí. „Bavili jsme se o tom s kolegy, ať to byl Patrik Augusta, Robert Reichel a další… Tím, že se soutěž uzavřela, bude k vidění atraktivnější hokej. Zápasy na turnaji potvrdily, že se týmy snaží hrát aktivně, a to je dobře. Hráči si více dovolí, byla vidět řada pěkných individuálních i kombinačních akcí. I z naší strany," podotýká budějovický trenér, jenž se snaží změnit myšlení hráčů. „Tlačíme do nich, aby se nebáli hrát. V hlavě mají zakódované hlavně to, aby neudělali chybu, kolikrát jen zbytečně odhazují puky. Musí se naučit nebát se hrát s pukem."

Odvrácenou stranou účasti na Memoriálu Petra Kalivody jsou zranění Davida Svobody a Natana Vráblíka. „Vybojovali si místo v kádru, zapracovali jsme je do týmu a teď z něj vypadli, což je škoda, protože se jevili velmi dobře. Navíc jde o dlouhodobá zranění," mračí se trenér juniorů.

V úterý od 16.15 hodin mladí hokejisté Motoru přivítají na druhé ploše Budvar arény v generálce Spartu Praha.