Obránce Libor Šulák, útočník Rudolf Červený a nově Dmitrij Jaškin. To je trio českých hokejistů, kteří v současné době podepsali angažmá v Rusku, ze kterého po začátku invaze na Ukrajinu uprchla většina zahraničních hokejistů.Jaškin se snažil oživit kariéru v Arizoně Coyotes, která hraje NHL, vinou zranění a následné špatné formy ale bylo jeho působení v zámoří velkým zklamáním.

Útočník Dmitrij Jaškin (na snímku z 11. prosince 2019).
Další Čech v ruské KHL. Jaškin podepsal smlouvu s Petrohradem

Odchovanec Slavie se tak rozhodil vrátit do ruské KHL, kde byl dříve jednou z hvězd. S Petrohradem podepsal Jaškin roční smlouvu.

Vlna kritiky 

Dalo se očekávat, že přestup devětadvacetiletého útočníka vyvolá v současné době řadu negativních názorů, a ty také přišly. „Jeho nesvědomí, jeho křivá páteř,“ je asi nejčastější příspěvek naštvaných fanoušků na sociálních sítích. Najdou se ale i tací, kteří Jaškinův krok schvalují…

Proti Rusku a zákazům jeho sportovců se v poslední době vyjadřuje legendární brankář Dominik Hašek. „Mrzí mě to moc. Práce českého občana v Ruské federaci je podporou ruského režimu, války na Ukrajině, a tedy nebezpečí pro naši zemi a její občany. Neviním však toho kluka ani jeho agenta, ale vládu a Parlament ČR, že doposud nepřijal zákon, který toto zakazuje,“ vyjádřil se k aktuální kauze.

Český svaz ledního hokeje se zatím k této problematice nepostavil a nechává případnému odchodu prostor, v Evropě už ale jsou země, které proti odchodu svých hokejistů do Ruska brojí. V Lotyšsku byl například vydán zákon, který v případě podepsání smlouvy v Rusku ukončí hráči reprezentační kariéru.

Reprezentační útočník Tomáš Hyka je jednou z nejzvučnějších posil hokejové extraligy.
Frolík, Hyka i hvězdní gólmani. Extraliga láká navrátilce, fanoušci si pošmáknou

Jedním z rebelů je například brankář lotyšské reprezentace z nedávné olympiády v Pekingu Janis Kalninš, ten podepsal kontrakt v Chabarovsku a otevřeně přiznal, že si jde ke konci kariéry vydělat peníze. Ve Švédsku a Finsku, kterému Rusko vyhrožuje na politické úrovni, je například případný zákaz v reprezentaci po odchodu do KHL též, vyhlásil ho ale tamní hokejový svaz.

Odchody zahraničních hráčů do KHL jsou při pokračující agresi citlivým tématem posledních týdnů, od nově zvoleného šéfa hokejového svazu Aloise Hadamczika by tak nebylo od věci se k problematice vyjádřit.