Kapitán hokejistů ČEZ Motoru Zdeněk Kutlák (37 let) už se těší na sobotní šlágr první WSM ligy, ve kterém jeho tým jako lídr soutěže přivítá druhé Karlovy Vary. Retro dresy se mu moc líbí. Začátek zápasu je v 17 hodin, slavnostní program bude začínat o půl hodiny dříve.

Ve čtvrtek jste vyhráli v Ústí nad Labem 4:1. Měli jste zápas plně pod kontrolou?
Převahu jsme v utkání měli. Ústí je jeden ze soupeřů, který nám vyhovuje. Nebetonuje a hraje hokej. Myslím, že to byl docela koukatelný zápas. Na střely na branku jsme vyhráli 48:18, což jasně dokumentuje, že jsme dominovali. Z několika přesilovek jsme využili jenom jednu, takže je vidět, že máme pořád na čem pracovat. Hlavně jsme ale přivezli tři body a zahráli si hokej.

Marketingový ředitel ČEZ Motoru Tomáš Kučera představuje dres kapitána týmu Zdeňka Kutláka, ve kterém vyjede na led v utkání proti Karlovým Varům.Zdroj: Deník / Jaroslav Sýbek

Byla kritickým momentem zápasu dvouminutová přesilovka domácích pět na tři, ve které nastřelili břevno a tyč?
Nějaké šance mělo samozřejmě i Ústí. Přesilovku pět na tři jsme si zahráli i my. Je dobře, že jsme tu soupeřovu ubránili, ale my sami jsme ji měli rozhodně využít. Ze strany Ústí tam také byly příležitosti, ale celkově jsme zápas zvládli zkušeně.

Ve třetí třetině snížili Ústečtí na rozdíl jediného gólu. Vycítili v ten moment naději na vyrovnání?
Samozřejmě domácí vycítili šanci. Začali trochu více lítat po ledě a napadat ve dvou. Jediný ústecký gól byl ale hodně šťastný. Padl po neočekávaném odrazu od mantinelu, kdy už naši kluci mířili ven ze třetiny a puk se vrátil před branku. Ale jak už jsem řekl, zvládli jsme to díky našim zkušenostem.
Chystáte se na duel s Karlovými Vary, který se bude hrát u příležitosti devadesáti let hokeje v Českých Budějovicích. Bude to pro vás svátek hokeje?
Především je to pro nás utkání s výborným soupeřem a soustředíme se jenom na zápas. Sláva s retro dresy je hlavně pro fanoušky a doufám, že si ji užijí. A samozřejmě samotný zápas také. Pro nás je to hlavně důležité utkání, ve kterém chceme získat tři body.

Neodvádí slavnostní události trošku pozornost od samotného zápasu?
Tyto věci k hokeji patří. Jsou zápasy, před kterými nějaká sláva bývá. Nezažijeme to poprvé v kariéře. Pro hráče to asi úplně ideální není, ale jsme schopni se tomu přizpůsobit. Věřím, že si to všichni lidé užijí.

Před zápasem budou oceněni všichni hráči, kteří v klubu odehráli alespoň deset sezon. Z vašeho týmu to je Lukáš Květoň. Bude také on defilovat na červeném koberci?
Víme o tom, že tam Květák má být. Ale jak to bude úplně detailně, jestli půjde i na koberec, to jsme se nebavili. Před zápasem se potřebujeme soustředit hlavně na samotný duel. Pokud Květák na koberec půjde, tak mu to budeme jenom přát. Celá kabina.

Líbí se vám retro dresy, ve kterých budete hrát?
Zkoušel jsem si je na fotografování a moc se mi líbily. Právě tyto dresy přinesou utkání speciální atmosféru.

Máte celkově kladný vztah k hokejové historii?
Hokejová historie je pro mě od doby, kdy jsem chodil jako malý kluk s tátou na zápasy ještě na starý zimák. Na něm jsem vyrůstal. Vím, že se začínalo hrát na slepém rameni Malše, ale tu úplnou historii neznám. Pamatuji si to až od doby, kdy jsem začal na hokej chodit. Ale dlouho jsem tady nebyl. Psali tady historii hráči jako Lukáš Květoň nebo Luboš Rob, kteří jsou teď s námi v šatně (úsměv).

O jediném českobudějovickém titulu z roku 1951 ale určitě víte.
To samozřejmě vím. Tento jeden titul tady je, ale jinak toho z té úplné historie zase až tolik nevím.

Retro zápas se hrává v Českých Budějovicích pravidelně jednou ročně. Je to pro vás příjemné připomenutí historických okamžiků?
V každém případě. Hokej se dělá hlavně pro lidi. Na Vary by mělo být vyprodáno a o tomhle podobné zápasy jsou. Aby se fanoušci přišli na stadion pobavit a my jsme je pobavili i hokejem.

Při pohledu na tabulku se pro vás jedná o hodně důležitý zápas. Souhlasíte?
To určitě. Ale při pohledu na tabulku je pro nás důležitý každý zápas. Nikdy jsem neměl rád rčení, že se nějaký zápas hraje o šest bodů. To je nesmysl. Vždycky se hraje jen o tři. Ale je pravda, že v případě našeho vítězství bychom mohli Vary trochu bodově odpojit. Každopádně to pro nás bude výborný test s kvalitním soupeřem.