Zabydlujete se v Kadani?
Mám tu ubytování, protože z Českých Budějovic, kde mám teď největší zázemí, je to na dojíždění daleko. Za čtyři roky se ze mne stal skoro Jihočech a teď to mám do Budějovic větší dálku než z Prahy. Ani jsem se s nikým nestihl rozloučit. Odjížděl jsem na víkend a najednou jsem v sobotu věděl, že v pondělí ráno se ujímám tréninku v Kadani. Nic jsem neplánoval.

Věděl jste, že v Mountfieldu nebudete pokračovat, a neměl místo. Prožíval jste hektické dny?
Nejdřív jsem se v duchu smál, že po vítězství v základní části jsem byl vyhozen. Vyhozen v uvozovkách, protože asistenti o sobě nerozhodují. Pak přišla realita, uvědomil jsem si, že něco chci a od května musím někde dělat. Termín, kdy jsem se to dozvěděl, je pro každého trenéra šibeniční.

Kdy už jste věděl, nebo alespoň tušil, že v Budějovicích skončíte?
Oficiálně jsem se to dozvěděl 10. dubna.

Co jste dělal? Žhavil telefony?
Byl jsem trochu nesvůj, neměl jsem jisté, jestli po mně někdo skočí. O mé situaci vědělo jen pár kamarádů, s nimiž si pravidelně volám. Nejsem trenér, který se podbízí, takže jsem třeba byl rád, když jsem dostal nabídku zůstat v Budějovicích u juniorů. Vážím si té možnosti, která pro mne byla v ten moment řešením. Byl jsem rád, když mi Jarda David s Jardou Liškou tuto možnost dali. Věděl jsem, že místo je obsazeno, že to je řešení pro mne. Dalo mi to prostor k vyjednávání. Když se ozvala Kadaň, nemusel jsem přistoupit na veškeré podmínky. Ve finále, když jsem se ujmul týmu, dostal jsem ještě jednu atraktivnější nabídku odjinud, v ten moment lepší. Ale musel jsem odmítnout.

Budoucí angažmá jste neplánoval, ale přesto: Odpovídá vašim představám?
Po vrcholu u mládeže, kde jsem trénoval juniory, a funkci asistenta u špičkového extraligového mužstva seniorů je teď post hlavního trenéra ve druhé nejvyšší soutěži pro mne odpovídající a navazuje na práci v Budějovicích. Myslím, že to je dobrá možnost a také výzva.

Kadaň je průměrným klubem v první lize. Teprve se rozkoukáváte, jaké jsou vaše první dojmy?
Zatím poznávám prostředí a možnosti k tréninku. V Kadani jsem našel trochu atypické mužstvo, kde je dost mladých hráčů, a pak ti starší, chybí střední generace. Ale překvapilo mě, jak jsou hráči pracovití. Existuje spojení mezi Chomutovem, Kadaní a Kláštercem. Prioritu má Chomutov, kde by se měla brzy stavět nová hala, do dvou let by chtěli do extraligy. Kadaň je zásobárnou, v současné době už spolupracuje na hráčských výměnách a zároveň má podporu Chomutova, který je dnes ekonomicky silný. Hráče, které nebudu potřebovat já, zase mohu poslat do Klášterce, takže vazby mezi těmito kluby jsou docela dobré.

Kdo vám dělá asistenta? Někdo místní?
Ano, jmenuje se Miroslav Novák a je bezvadný, to jsem ani nečekal. Trenér by měl mít asistenta, kterého si vybere, ale v tomto případě je to úplně jedno, a možná, že bych takového ani nenašel!

Na jak dlouho jste podepsal smlouvu, pokud jste ji už podepsal?
Nabízí mi dvouletou, já bych radši pouze jednoletou. Jinak jsme na všech bodech a dodatkách dohodnuti.

Existovala teoretická možnost, že byste pokračoval po boku Josefa Jandače?
Teoretická ano, ptal se mě, jestli bych s ním šel, kdyby on někam šel. Ale to se tázal čistě hypoteticky, když nevěděl, zda někam půjde. Co já vím, zatím nikde netrénuje. A kluby se většinou snaží, aby měli svého asistenta, který je znalý prostředí, i když osobně si myslím, že to není vždy dobře. Může to být nebezpečné.

Jak by znělo vaše stručné zhodnocení čtyř sezon, strávených v Českých Budějovicích?
Byla to výborná volba, proti Budějovicím nemohu říct půl křivého slova! Udělal jsem dobře, když jsem tam šel. Myslím, že mi to dalo dost, a to nejen hokejově. Mám pocit, že jsem tam našel dost lidí, kteří jsou mi blízcí a chci se s nimi vidět, ne na ně jenom vzpomínat. Nejsme daleko od toho, vyřešit v Budějovicích stálé bydlení, i když angažmá v Kadani tohle rozhodnutí může oddálit. Ale mám tam přítelkyni Moniku, byt, kamarády. Zapustil jsem tam kořeny.

Nelze opomenout, že jste přišel na jih v době, kdy první mužstvo mělo za sebou sestup a budoucnost klubu byla značně nejistá.
Senioři tehdy spadli a nefungovali, ale mládež, a mohl jsem porovnávat se Spartou i Slavií, byla nastavena velice dobře. Pro mne byla celkem čest ujmout se juniorů a myslím, že mě to obohatilo. S juniory jsme tři roky hráli v horních patrech tabulky a řada hráčů se dostala do prvního mužstva, což není má zásluha, ale hlavně těch trenérů, kteří je od přípravek učili bruslit a podíleli se na jejich vývoji. Dva roky jsem chodil s áčkem na všechny tréninky a domácí zápasy, a když jsem potom nakoukl do extraligy, byla to kapitola sama pro sebe. Měl jsem štěstí, že po třech letech mužstvo nestagnovalo, ale jeho výkony naopak gradovaly. Vyhrálo základní část a do play off šlo poprvé v pozici favorita. Dostali jsme se do semifinále, všichni říkali, že jsme byli lepší, přesto jsme v sedmém zápase neuspěli a do finále se nedostali. To je výzva pro nové trenéry.

Dá se říct, že odcházíte z Českých Budějovic v nejlepším . . .
V každém případě to pro nás byla úspěšná sezona a já budu na hráče rád vzpomínat, protože se s nimi pracovalo výborně! Nejlépe jsem poznal obránce, protože jsem měl možnost pracovat s nimi víc individuálně. S beky jsem nejvíce komunikoval i při zápasech a mohu říct, že byli bezvadní. Proti Budějkám opravdu nemohu řít špatné slovo. Od Jardy Davida, který nenechal budějovický hokej padnout na dno, až po ženské, které klukům foukají bolístky.