Jenže Bílí Tygři byli nad jejich síly a zaslouženě postupují dál: HC ČB – Liberec 1:6 (0:3, 0:2, 1:1), na zápasy 0:2.

Jihočeši začali poněkud bojácně a po rychlém gólu Liberce z přesilovky znejistěli ještě víc. Ve 14. minutě ještě brankář Bláha udržel naději na úspěšnou odvetu, když kryl sólo Filippiho. V 16. minutě ale nechali obránci mezi kruhy zcela volného Maďara a bylo to 0:2. Když se ve druhé třetině už po 34 vteřinách do odkryté branky trefil Vlach potřetí, bylo nanejvýš pravděpodobné, že Bílí Tygři ten večer oslaví v Budvar aréně postup do semifinále.

„Ta třetí branka nás zlomila,“ připustil kouč HC ČB Jan Trummer. „V kabině jsme si řekli, co chceme hrát, a hned v úvodu dostali gól na 0:3. Psychicky nás srazil dolů.“

Stav 0:6 ve 44. minutě utkání zaváněl debaklem. To už nehrál v domácím dresu obránce Jank, zapůjčený juniorkou: za rozhodnutého stavu ho trenéři šetřili pro semifinále extraligy juniorů.

Porážku Českých Budějovic alespoň zmírnil čestným úspěchem kapitán Přibyl. Převaha hostů byla jasně patrná, a tak si dost zachytal i náhradní gólman Podkalský, jenž ve 34. min. za stavu 0:5 vystřídal v brance Bláhu.

Bílé Tygry přijela na jih Čech povzbudit skupina rodičů a fanoušků – a výletu určitě nelitovala. „Když vyhrajete 6:1, tak se zápas dobře hodnotí,“ usmíval se trenér Liberce Lubomír Bouchner a bylo na něm znát, že tak jednoznačnou partii sám nečekal. „U nás soupeř hrál lépe. Ve druhém zápase jsme od něj čekali daleko větší odpor, připravovali jsme se na to, že nás dostane pod tlak. Zaplaťpánbůh pro nás to dopadlo dobře. Pro Budějovice je to kruté, ale nám zápas sedl,“ liboval si kouč.

Liberečtí mladíci na stadionu ještě ani nenazuli brusle a už poprvé překvapili: z klubového autobusu vystoupili vyšňořeni jako na svatbu! „Kluci si sami řekli, že když jdou do play off, tak budou mít všichni obleky,“ vysvětloval kouč mladých Tygrů Lubomír Bouchner, jenž mohl v sérii s Jihočechy zařadit do sestavy i mladíky, kteří nastupovali v juniorské extralize. „Pokud hrál náš manšaft v sezoně pohromadě, tak jsme vedli tabulku před Vítkovicemi. Pak nám vzali některé hráče do juniorky, hráli jsme s mladými – a stejně jsme vybojovali druhé místo! Teď, když se k nám kluci z juniorky vrátili, porazila by nás, myslím, snad jedině chřipka, s níž tři neděle bojujeme!“ věří Tygrům jejich trenér Lubomír Bouchner. „Manšaft má sílu.“

Velký respekt

Zatímco Liberec opouštěl stadion v dobré náladě, z domácí kabiny se nikomu ven moc nechtělo. Mladíci přiznali, že i nějaká ta slza ukápla. Trenér Jan Trummer po vyřazení svého týmu připomněl, že hráče stála hodně sil čtvrtfinálová série s Mladou Boleslaví. „Na rozdíl od Boleslavi kluci byli proti Liberci zakřiknutí. Jako by se báli hrát hokej, který na konci sezony předváděli. A co nás také provázelo, nedokázali jsme zachytit začátek utkání. V této sérii bohužel ani začátek jednotlivých třetin. Soupeř nám vždy odskočil o víc než dvě branky a pak kontroloval výsledek,“ hodnotil Trummer, jenž si prý před čtvrtfinále všiml u svých svěřenců větší nervozity, než bývá obvyklé. „Na ledě se projevila tím, že dělali individuální chyby, které v závěru sezony nedělali. Na kotouči jsme byli hodně nervózní. Hráči bojovali, ale dnes jsem čekal, že přece jen dají do hry více srdíčka. Měli až moc velký respekt,“ poznamenal kouč a částečně jej přičetl na vrub nezkušenosti.

„Liberecké devadesát dvojky hrály za juniorku a to se projeví. Jsou šikovní na kotouči, přesilovku sehráli jak staří mazáci s přesnou přihrávkou. Je to rozdíl třídy,“ přiznal Jan Trummer. Přesto své hráče nezatratil: „Chci je pochválit a poděkovat jim,“ uvedl po posledním utkání českobudějovický lodivod.