„Chtěl jsme hrát hokej někde jinde. Myslím, že jsem udělal správný krok. Sparta má kvalitní tým a zdá se mi, že hraje i celkem dobrý hokej. Sice jsme trochu polevili, ale forma se nám zase vrací,“ pochvaluje si Hájek, jenž prý na jihu Čech vycítil, že tak úplně nenaplňuje pověst talentovaného borce, a tak se rozhodl změnit vzduch. Na pohodě mu nepřidala ani zranění, na která měl smůlu.

„Sám na sobě jsem cítil, že to není ono, proto jsem zkusil změnu,“ vysvětluje a tvrdí, že v novém prostředí přece jen pookřál. „V některých věcech mi změna určitě prospěla,“ myslí si Jihočech.

Po utkání postával u mantinelu v kroužku bývalých spoluhráčů a sparťané na něj museli v kabině chvílku počkat, aby společně přednesli vítězné zaříkadlo. „Mně se to utkání hrozně líbilo,“ svěřoval se Tomáš Hájek. „Bylo oboustranně bojovné a 1:0 je výsledek, který vždycky potěší!“

Před zápasem mu trenér zakázal, aby s hráči Budějovic komunikoval. „Jen potají jsme prohodil pár slov,“ prozradil Hájek a přiznal, že během zápasu to zajiskřilo v soubojích s Formánkem. „My se tak kočkujeme. Po zápase jsme si povídali už v dobrém, takové ty srandičky,“ rozesmál se.

Prošel reprezentačními výběry do 16 a 17 let, ještě coby sedmnáctiletý měl reprezentační ambice. Ocitl se v širším hledáčku trenérů, ale za ČR „18“ si připsal jediný start. Svůj návrat do národního týmu vidí sparťan střízlivě. „Zkusím to, moc dobře to ale nevidím,“ nic si nenamlouvá.

V pětatřiceti zápasech extraligy juniorů si připsal jedenadvacet bodů (7+14). Ve srovnání s loňskou sezonou (5+9) přece jen zvýšil svou produktivitu. „Spíše dělám tu černou práci. Mám vybojovat puky pro manšaft, góly moc nedávám, i když se o to snažím,“ konstatuje s takřka provinilým úsměvem ve tváři.

Mladíci Sparty jezdí na střídavý start do Roudnice nad Labem, která hraje II. ligu. Hájek není výjimkou, i když za Roudnici nastoupil všeho všudy dvakrát. „Chlapi hrají více zkušeně, něco mi to určitě dalo,“ tvrdí útočník.

Letos bude v Praze maturovat na obchodní akademii. „Ve Spartě jsem na hostování, takže po sezoně se možná vrátím zpátky,“ nevyloučil Hájek, jenž může nastupovat v juniorech ještě příští rok.

Dělník na ledě

Kouč Sparty David Volek charakterizuje Hájka jako pracovitého, svědomitého hráče, defenzivní typ útočníka. „Je to pro nás veliká pomoc,“ kvituje přítomnost Jihočecha, ačkoli ví, že má i své stinné stránky. „Má horší bruslení a potřeboval by více drzosti – je moc hodný,“ hodnotí Volek, jenž neočekává, že by se z Hájka někdy stal obávaný kanonýr.

Jeho místo v hokeji vidí jinde. „Vždy bude patřit do takové třetí lajny na černou práci. Na oslabení, na vhazování, když je v určitých sekvencích zápasu důležité buly vyhrát. Defenzivní černá práce není tolik vidět, ani není tak dobře ohodnocena, ale pro tým je velice důležitá,“ zdůraznil trenér Sparty David Volek.