Patří k nejvytěžovanějším forvardům týmu, trenér Wayne Gretzky, hokejová legenda, na něj sází v přesilovkách i oslabeních. V bodování nováčků celé ligy je na čtvrtém místě, o víkendu dokonce pomohl skolit Eliášovy Devils čtyřmi kanadskými body! On sám však nebloumá v oblacích. V každé odpovědí slyšíte, že je rád, že se mu vede, ale že bude tvrdě pracovat, aby se ještě zlepšil. Vypadá to, že pod Gretzkého dozorem roste další skvělý reprezentant jihočeské líhně hokejových talentů.


První sezonu v NHL jste začal parádně. Takhle jste si to možná ani nepředstavoval, že?
Zatím to jde moc dobře, to je pravda. Jen aby to vydrželo. Přišel jsem do Phoenixu s tím, že chci udělat první tým, a to se mi povedlo. A to, že teď hraji přesilovky a můj průměrný čas strávený na ledě je kolem sedmnácti minut, je nad všechna očekávání.


Dá velkou práci udržet stabilní výkonnost v nejlepší lize světa? Nováčkům se často stává, že po skvělém začátku se dostaví stagnace.

No, zatím si tu výkonnost tak nějak držím, snad to tak půjde dál. A k té otázce – je to opravdu náročné. Hrajeme skoro obden, zápasy jsou v rychlém sledu. Ale když chci hrát NHL, což samozřejmě chci, musím se s tím vyrovnat a stále na sobě pracovat.


Musíte si jako nováček v tréninku přidávat?
Jasně. Musím dělat věci navíc. Po tréninku zůstáváme třeba o deset patnáct minut na ledě déle a děláme extra cvičení, které mi pomůžou zlepšit se.


V české lize je obvyklé, že mladí „bažanti“ musí projít nějakým uvítacím rituálem, popřípadě jsou štědrými sponzory týmové kasy. Jak je to ve Phoenixu?
Teď jsme v New Yorku a budeme mít Rookie Party, párty na uvítání nováčků v týmu, tak tam si na mně kluci smlsnou. Hlavně Michi (Zbyněk Michálek, pozn.) s Vrbičem (Radim Vrbata) se na mne prý těší. Jde o to, že my jako nováčci pozveme celý tým na večeři v luxusní restauraci, samozřejmě všechno jde na nás, a navíc musíme vypít, co nám starší kluci objednají. Fakt jsem na to zvědav . . .


Trenér Gretzky na vás hodně spoléhá. Hrajete přesilovky, oslabení, nastupujete i na důležité minuty v závěrech zápasů. Ptát se, jestli vás důvěra trenérů těší, je asi zbytežné, že?
Přesně tak. Důvěra mě strašně moc těší, každý hráč vám řekne, že mu to pomáhá. Na ledě si pak víc dovolí, všechno je snazší. Já si ale pořád opakuji, že musím pořád šlapat naplno, aby mi to vydrželo a abych se výkonnostně posunul ještě výš.


A propos, jak se vůbec spolupracuje s nejlepším hráčem historie?
Je to super mít za zády Wayna Gretzkyho. Ví, co od hráčů v jednotlivých situacích čekat, protože sám hrál. Navíc je vidět, jak ho hokej pořád strašně baví. Hrát pod ním je pro hráče obrovská motivace.


Radí vám Gretzky, jak vaši hru zlepšit? Třeba abyste se víc tlačil do koncovky, byl více produktivní?

To ani tolik ne, jen když třeba něco udělám špatně, tak mi to důkladně vysvětlí a řekne, co mám příště udělat jinak. Povahově je spíš tišší člověk, ale všechno, co řekne, má obrovskou váhu.


Váš spoluhráč Radim Vrbata se nechal slyšet, že si při tréninku kolikrát v duchu poví: Páni, tohle je ten Wayne Gretzky. A já jsem s ním na ledě! Jste na tom podobně?
Tak na to se spolehněte. Když jsme na tréninku, tak si pořád říkám to samé – Wayne Gretzky, a říká mi, co mám dělat! Je to nepopsatelný pocit.


V zámoří si pochvalují právě vaši spolupráci s Vrbatou, v klubu působí i Zbyněk Michálek. Je pro vás velká výhoda, že máte po ruce české parťáky, kteří v NHL umí chodit?
Stoprocentně. Radim mě pořád popohání na ledě, abych víc bruslil. A zatím nám to jde. Snad to bude ještě lepší. Snažíme se hrát kombinační hokej, což nám oběma vyhovuje. A Zbyněk mi pomohl ohledně věcí, jako jsou bydlení, pořízení auta, zkrátka se zabydlením se ve Phoenixu. Působí tu dlouho, takže má všechno v malíčku. Je dobré vědět, že se na kluky mohu s čímkoliv obrátit. Starají se o mne skvěle.


Zkraje sezony jste bydlel na hotelu, poté vám klub oznámil ten všemi hráči očekávaný ortel, ať si najdete něco dlouhodobějšího. Už jste se tedy zabydlel?
Ano. Ze začátku jsem byl na hotelu, pak chvíli u Michiho a teď jsem v baráčku, který mám pronajatý. Ale v únoru už se přestěhuju do nového domu, který jsem si tu koupil, na to se těším. Mám radost, že budu bydlet ve svém.


Jste ve stejné divizi jako San Jose, za něž válí Milan Michálek, další jihočeský rodák a bratr vašeho spoluhráče Zbyňka. V NHL se takové události dost sledují. Je v utkáních cítit bratrská rivalita?
Ani bych neřekl. Nám se proti nim totiž vůbec nedaří, chceme se proto hlavně zlepšit jako tým. Všech pět vzájemných zápasů jsme prohráli a dali jsme asi dva góly. Milan Michálek hraje famózně, je velkou oporou svého týmu.


Zahrál jste si českou první ligu, extraligu, zámořské juniorské soutěže a teď jste v NHL. Je to opravdu nejnáročnější soutěž na světě? Překvapila vás něčím?
Nechci, aby to znělo nějak povýšeně, ale upřímně – to, co jsem hrál doteď, s NHL vůbec nejde srovnávat. Je tu všechno strašně rychlé, není tu hráč, který by nebyl silově skvěle připravený. Proto je tu strašně těžké prosadit se, každý souboj o puk je opravdu náročný.


Blíží se Vánoce. Přiletí za vámi rodina?
Rodiče už za mnou byli v listopadu, takže o Vánocích tu budu asi sám. Ale to pro mne není žádná novinka. Byl jsem sám i poslední dva roky, když jsem hrál ještě v juniorech, tak jsem si už tak nějak zvykl.