Josef Jandač v těžkých dobách provedl svůj tým nástrahami první ligy i baráže a vrátil pod Černou věž extraligu. V nejvyšší soutěži pak třikrát došel až do semifinále. V současné době působí jako asistent trenéra Vladimíra Růžičky u národního týmu. Včera se vrátil z inspekční cesty do Ruska.

Žádost o krátký rozhovor o aktuálním stavu českobudějovického hokeje neodmítl. „Budějovice jsem ale letos viděl jen třikrát, takže k jejich hře mohu těžko zaujmout nějaké zásadní stanovisko,“ říká hned na úvod. „Mužstvo se momentálně nachází ve výsledkové bídě a jako jeho bývalý trenér nechci říkat nějaké závěry. To by rozhodně nebylo fér,“ tvrdí.

Přestože už v klubu nepracuje, jeho situace mu rozhodně není lhostejná. „Mrzí mne, kam budějovický hokej spadl. Je to nepříjemná situace a nikomu ji nepřeji,“ říká. „Ale stalo se a teď je třeba se z toho co nejrychleji vyhrabat. Je jasné, že vždycky nemůže být posvícení.“

Podle Jandače je nejvyšší čas začít zase bodovat. „Důležité je, aby hráči zabrali. V novinách jsem si po návratu z Ruska přečetl, že hrají dobře, ale neproměňují šance. Teď už to ale není jenom o štěstí. Hráči se musí přestat litovat a začít hrát. To je jediná možná cesta. Pokud by i nadále ztráceli body, tak může začít být ohrožena případná účast i v předkole play off,“ varuje reprezentační asistent.

Nemluvit a hrát

Situace je podle něj vážná, ale ještě ne úplně kritická. „Na druhou stranu je ještě spousta času něco s tím udělat. Hlavně ale neříkat před každým zápasem, že zabereme. Je třeba nemluvit a opravdu zabrat,“ vzkazuje na svůj oblíbený jih Čech.

Vedení klubu zatím sáhlo ke dvěma trejdům a mužstvo opustili zkušení Sailer se Šimánkem. „Něco se stát muselo. Nejde jenom přihlížet a čekat,“ uvádí Jandač k hráčským výměnám. „Po trejdech by ale mělo přijít oživení hry. Noví hráči by se měli chtít ukázat. Jarešovi se ale v Liberci příliš nedařilo a Bílkovi ve Varech zřejmě také ne. V dané situaci by to asi chtělo nějakého nového hráče. Výměna toho nemusí moc vyřešit, protože přichází hráč, kterému se v jeho týmu také příliš nevedlo. Ale nový hráč, to je samozřejmě hlavně otázka trhu,“ je si vědom.