Fanouškům se vryly do paměti především Stadion, Slavoj a Motor. Zisk mistrovského titulu v sezoně 1950 / 1951 a druhá příčka v lize 1980 / 1981 jsou bezesporu největšími úspěchy, na něž by v letošním jubilejním roce mohli navázat svěřenci trenérů Jandače a Černého.

Fotbalisté na led

K založení hokejového klubu před osmi desítkami let došlo v důsledku hráčské revolty ve fotbalové Viktorii, která byla mistrem Jihočeské župy pro rok 1927. Většina opor se nechala zlákat k přestupu do konkurenčního SK Č. Budějovice, dnešního SK Dynamo, a mistrovský tým stál rázem nad propastí. Většina jmen na fotbalových a hokejových soupiskách se tehdy shodovala, borci Viktorie patřili také na ledové ploše k nejlepším.

Historická fúze

Funkcionáři postiženého klubu jednali rychle. Rozhodli se vytvořit nový, konkurence schopný sportovní útvar. Začátkem prosince 1927 již noviny připravovaly fanoušky na blížící se sloučení Viktorie se Slovanem, od něhož se čekal vznik silného celku fotbalového a hokejového, pod stejnou hlavičkou se měla posílit také další odvětví. Fotbalistům změna prospěla, ale jak se ukázalo, leden 1928 přinesl hlavně zlom mezi hokejovým starověkem a novověkem v Českých Budějovicích.

Odborný týdeník Sport zveřejnil pod titulkem „Nový sportovní klub v Čes. Budějovicích“ zprávu o tom, že došlo ke sloučení Slovanu s Viktorií pod názvem SK Slavia. Hokejisté Slavie se již na Tři krále osmadvacátého roku vypravili do Tábora, kde na zamrzlém rybníku Jordán zdolali místní Vysokoškolský klub 2:1. Valná hromada, svolaná na 10. ledna 1928 na sedmou hodinu večerní do hlaholského salonku českobudějovické Besedy však rozhodla, že klub ponese název AC Stadion.

Týdeník Sport vysvětlil, že spojení Slovanu a Viktorie nemělo finanční podtext. „Důvody k této fusi byly čistě sportovní: pomocí Sokola povznésti jihočeský sport! Zda a jak se to podaří, ukáže bližší budoucnost. Tento nový klub změnil pak své jmé〜no na A. C. Stadion (sportovní referent Meteoru František Havel vyřkl památnou větu: Na stadioně budete hrát, Stadion se budete jmenovat!) a vstoupiv do českobudějovického Sokola I, získal krásné a nově upravené sokolské stadion, jejž by mu záviděly i pražské prvotřídní kluby.“

Rokování Slovanu s Viktorií byli přítomni i zástupci Meteoru. Čekalo se, že také třetí českobudějovický klub podlehne koaličnímu vábení, ale zbrzdily ho politické spekulace. Meteor byl reprezentován národně socialistickou mládeží a připojení ke členské základně, vycházející z dělnických vrstev, mu nešlo pod vousy. Sám sobě uškodil, neboť jak stálo v tisku, „nemaje hřiště, bude živořit jako dříve.“

AC Stadion získal do pronájmu sokolské sportoviště, do té doby téměř nevyužívané. Rázem mohl konkurovat rivalovi SK Č. Budějovice, který měl zázemí u Dlouhého mostu, nebo německému DFC Budweis, okupujícímu Střelecký ostrov. To se týkalo fotbalistů, ale hokejisté se s nimi vždycky dobře svezli. Splnil se tak cíl hlavního iniciátora založení nového klubu, nadšeného činovníka Eduarda Tůmy, jenž usilovně pracoval zejména pro atletiku a hokej. Od roku 1919 byl jednatelem Čs. hokejového svazu, po příchodu do jihočeské metropole hájil zájmy Sokola a byl zvolen předsedou sdružených sportů AC Stadionu.

Nadšení činovníci

Předsedou AC Stadionu byl zvolen JUDr. B. Kroupa, jehož místo o dva roky později zaujal Čeněk Frencl. K obětavcům v zázemí hokejového odboru patřili vedle citovaného E. Tůmy rovněž sekretář Karel Tomšů, pokladnu spolehlivě střežící rodina Baštova, dále František Mizera senior, MUDr. Karel Vůjtěch, J. Popílek, J. Vaněk, bratři Pouzarové a další. Nelze opomenout Václava Pilouška, jenž postupně zastával všechny existující funkce až do druhé poloviny padesátých let.

Krajská jednička

Hokejový celek AC Stadionu bleskově prokázal svoji sílu a již po dvou týdnech existence se stal jedničkou jižních Čech. V neděli 22. ledna 1928 sice podlehl ve finále kvalitně obsazeného turnaje ve Strakonicích pražskému LTC 0:4, ale v souboji o druhé místo zvítězil nad SK Písek II 5:0 a byl oficiálně prohlášen nejlepším týmem v kraji.

„Tam, kde se nedostávalo umění a zkušeností, nahražováno obé nadšením, jež vedlo ke kladným výsledkům, jak je nám toho příkladem mladé mužstvo AC Stadionu,“ stálo v tisku o partě, kterou tvořili Albrecht, Doležal, Zasadil, Ryneš, Aibl, Kotous, Toufar a Houfek.