Sezonu začínal jako asistent Ernesta Bokroše. Na začátku ledna se po odvolání na jihu Čech silně neoblíbeného kouče posunul Jan Tlačil (49 let) jako hlavní trenér ke kormidlu hokejistů HC Mountfield. Mužstvo vytáhl z nejhoršího a nakonec mu chyběl jediný bod ke kýženému postupu do předkola play off. Poté si se svými svěřenci musel prožít nepříjemných dvanáct kol play out. Problémy se záchranou nepřipustil, ale konečné jedenácté místo v extraligovém žebříčku je daleko za původními očekáváními.

Co prvního vás napadne, když se ohlédnete za právě skončenou letošní sezonou?
Byla to špatná a nevydařená sezona.

Kde byly hlavní příčiny toho, že byla nevydařená?
Některé věci se podcenily a usnulo se na vavřínech. Někteří hráči pod dojmem sebeuspokojení produkovali takový hokej, jaký jsme viděli.

Často se mluvilo o tom, že mužstvo neabsolvovalo ideální letní přípravu. Byla to také jedna z příčin?
I to byla příčina.

Nebyl problém také ve vztazích v mužstvu. Třeba incident mezi Radkem Dudou a Milanem Gulašem by o něčem podobném vypovídal?
Taková věc se stala a nerad bych se k tomu vracel. Také to ale byla jedna z příčin nevydařené sezony.

Mužstvo jste po Ernestu Bokrošovi přebíral v průběhu sezony ve značně nedobrém stavu. Nelitujete toho, že jste do toho nakonec šel?
Jsou vždy jenom dvě možnosti. Buď k mužstvu přijdete v dubnu a můžete si ho připravit, anebo ho dostanete v průběhu sezony v nedobrém stavu. Tohle byla ta druhá varianta. Vážím si každé práce. Několikrát jsem však říkal, že jsme byli limitováni časem. Potřebovali jsme v lednu mužstvo okamžitě nastartovat, protože jsme toužili po play off.

Alespoň na předkolo vyřazovacích bojů jste ale nakonec nedosáhli.
Extraliga byla letos hodně vyrovnaná. Bodové odstupy nebyly velké, ale nějaké byly. Dělali jsme všechno pro to, abychom tým z letargie a krize vyvedli. Mužstvo naskočilo, udělali jsme několik dobrých zápasů a bodově jsme se blížili vysněné desáté příčce. Musím ale říct, že některé zápasy nebo třeba jejich konce se nám nevydařily. Přišly momenty, které jsme nezvládli, a předkolo play off nám uteklo.

Play out jste výsledkově zvládli celkem se ctí, ale výkony na ledě jste divákům moc radosti nenadělali.
Po každém vypětí, fyzickém i psychickém, příchází útlum. Báli jsme se, že mužstvo může spadnout do velké propasti. V nejhorším případě až do baráže. Tým jsme připravovali za pochodu, protože se hrálo opravdu hodně často. Balancovali jsme na hraně, aby mužstvo fyzicky úplně neumřelo. Ale říkali jsme si, že pokud by situace došla až do krajnosti baráže, tak jsme chtěli mít natrénováno. V rámci možností se nám to povedlo. Některé zápasy byly asi málo koukatelné. Za to bych se chtěl diváků i všem příznivcům hokeje omluvit. Sezona ale byla taková a věřím, že ta příští bude jiná.

Nepředstavoval jste si návrat ze zahraničí domů trochu jinak?
Do republiky jsem se vracel s tím, že bych chtěl být nějaký čas doma. V zahraničí jsem byl dost dlouho a viděl jsem hokej na všech úrovních od Kanady po Evropu. Chtěl bych vrátit Budějovicím něco, co jim možná dlužím.Byl bych rád, kdybychom hráli tak pěkný hokej, jaký dokážou produkovat některé evropské týmy. Jako Jihočech bych byl rád, kdybychom hráli takový hokej, na jaký by diváci chodili rádi.

Váš bývalý kolega Bokroš se po sezoně nechal slyšet v tom smyslu, že jste si spolu nesedli lidsky ani hokejově a vy jste si neplnil své povinnosti asistenta. Můžete se k tomu nějak vyjádřit?
K tomu bych se nechtěl vyjadřovat. Některé věci už proběhly tiskem. Pan Bokroš má svůj názor, já také, ale odmítám podobné fackování přes noviny.

Dostal jste od klubu návrh smlouvy na příští sezonu. Je pravděpodobné, že u týmu zůstanete i nadále?
Jak už jsem řekl. Vracel jsem se do republiky s tím, že bych chtěl pracovat v Budějovicích. Návrh smlouvy jsem opravdu dostal. Teď nastal čas změn. Musíme nastavit řád mužstva a pokusit se sehnat hráče, kteří by ho měli doplnit. Samozřejmě nemůžeme mít padesát hráčů. To je v českých podmínkách nemyslitelné. Změny, které přijdou, je třeba udělat správně.

Smlouvu vám vedení klubu nabídlo na rok či na dva?
O smlouvě se budeme ještě bavit. Věřím, že se dohodneme. Nemám žádné přehnané požadavky. Vyžaduji standardní podmínky pro trenéra v extralize.

Pokud byste u týmu zůstal, byl by vaším asistentem i nadále Milan Kupka?
Určitě. Milan má, myslím, už podepsanou smlouvu na další sezonu. S Milanem jsem byl spokojený už jenom z toho důvodu, že máme na hokej stejné názory. To je velká výhoda.

Přestože smlouvu ještě nemáte podepsanou, chystáte si už mužstvo na příští sezonu?
Úterním tréninkem jsme ukončili naše působení na ledě. Možná tam bude ještě nějaká týmová akce mimo led. Další program je jasný. Dvacátého dubna bychom chtěli začít trénovat a příprava bude možná pro řadu hráčů překvapením. Už to nebude taková ta klasika z dob minulých. Máme připravený jiný model letní přípravy.

Můžeme alespoň naznačit, v čem budou největší změny?
Budeme trénovat v blocích. První bude čtyřtýdenní a následovat budou s přestávkami tři třítýdenní.

Příprava bude probíhat v domácích podmínkách? Nebo se zase podíváte za teplem do Turecka?
Žádné Turecko nebude. Budeme se připravovat v našich podmínkách a využívat budeme naši krásnou krajinu na jihu Čech. Chceme mužstvo připravit tak, aby bylo hlavně odolné v krizových situacích. To nám v letošní sezoně chybělo.

Co hráčský kádr. Nějaké změny v něm budou asi nezbytné.
V této fázi bych nechtěl kádr nějak třídit. O všem budeme ještě diskutovat a musíme si udělat analýzu sezony, která proběhla. Máme teď téměř měsíc prostor na to ujasnit si, co kádru chybělo a co musíme přinést. A naopak, co mu vadilo a musíme dát pryč.

Je přece jen třeba jistý nějaký odchod z týmu? Například obránce Vladimír Sičák se vyjádřil v tom smyslu, že mu v klubu končí smlouva a rád by to zkusil v Rusku.
Vláďa Sičák nám dal takový signál, ale my se ho snažíme přemluvit, aby zůstal. Je to Jihočech a kmenový hráč Budějovic. Je to obránce, který má pohyb, přehled ve hře a nebojí se fyzického kontaktu. Uvidíme, jak se situace vykrystalizuje.

Smlouva končí také dalšímu obránci Milanu Tomanovi?
To nebudu komentovat.