S trenérem Josefem Jandačem jsme se ohlédli za dosavadním průběhem nejvyšší soutěže.


Dosavadní bodový zisk i postavení v tabulce berete?
Měli jsme poměrně dlouhou šňůru deseti vítězných zápasů, ve kterých jsme kasírovali body. Pak ale přišlo několik utkání, kdy jsme body neměli. Nemohli jsme si před soutěží myslet, že budeme pravidelně vítězit. To by bylo naivní. Byly tam tři zápasy, které mne štvou. Byla to utkání v Plzni, ve Zlíně a doma s Karlovými Vary. Tam neměly být bodové ztráty takové.


Prohráli jste ale třeba také v Litvínově, který nepatří ke špičce extraligové tabulky.
Tam jsme jeli po deseti vítězných zápasech v řadě. Vyhořeli jsme v první třetině. Nemělo by se to stát, ale stalo se a jednou to přišlo. Na Slavii jsme dostali góly v oslabení a domácí byli prostě lepší. Ale doma s Karlovými Vary to byl zápas s naším špatným vstupem, otočením, ale pak jsme v jedné minutě dostali tři góly. Tam jsme měli zabodovat víc. Když ne v normální hrací době, tak jsme měli vyhrát v prodloužení, kde jsme hráli přesilovku. Tam mne bodová ztráta mrzí. Zabodovat se dalo i v Plzni a ve Zlíně. V Plzni jsme byli v poslední třetině jednoznačně lepší a ve Zlíně nás zařízl rozhodčí. Neuznal nám regulérní gól a některá vyloučení vůči nám byla úplně za nic. Pokud bychom měli o nějaké dva tři body víc, tak by spokojenost byla stoprocentní. Takhle je taková dílčí.


Loni byl velký rozdíl mezi výkony vašeho týmu doma a venku. Letos se trochu smazává?
Řekl bych, že naše hra venku se opravdu zlepšila. Především se ale změnil přístup spoupeřů, kteří si na nás dávají mnohem větší pozor. Hrají s maximálním nasazením a kromě několika soupeřů jdou do zápasů s tím, že i doma je s Budějovicemi každý bodový zisk dobrý. Hrají nadoraz. Třeba Litvínov se proti nám vydal ze všech sil a pak dva nebo tři zápasy nebodoval. To samé Vary, které u nás odehrály parádní divácký zápas. Další dvě utkání ale prohrály a byly to jejich dvě vůbec první porážky. Nebo Plzeň. S námi odehrála kvalitní duel a pak dostala na Kladně šestku. S rolí favorita se musíme naučit hrát. Je to úděl týmu, který chce něco vyhrát a navíc se tím nijak netají. Proto musíme bodovat doma i venku.


Letos se vám vyhýbá marodka, což je samozřejmě potěšitelné. Je možné tomuto faktu jít nějak naproti?
Částečně zraněním lze předcházet. Je to důležitá věc a nechci to zakřiknout, ale zatím se nám marodka opravdu vyhýbá. Důležitý je důkladný strečink, regenerace a všechny věci, které k tomu patří. A navíc je třeba mít i patřičné štěstí. Třeba nastřelení kotoučem se ovlivnit nedá. Určitým věcem ale předejít lze. Hráči se musí sami sobě věnovat po zdravotní stránce i mimo tréninkové a zápasové vytížení.


V úvodu sezony má výbornou formu brankář Roman Turek. Může to být důsledek letní přípravy, kterou letos po dlouhé době absolvoval z větší části s mužstvem?
Těžko říct, jestli je to změnou v letní přípravě, protože on s námi všechno neabsolvoval. To je ale otázka spíše pro něj. Nedokážu to posoudit.


Výborný start do sezony měl Turek i loni, ale pak šla jeho výkonnost trochu dolů. Nemůže se něco podobného opakovat i letos?
Letos se mu v uvozovkách nepovedl jenom zápas doma proti Varům. Jinak odváděl spolehlivé a v některých zápasech bych řekl i fantastické výkony. Gólman nemůže ve špičkové formě odchytat celou sezonu, ale neměl by dělat výrazné chyby. To ale není otázka pro Edu. On si drží stabilní formu a s jeho výkony panuje velká spokojenost.


Na měsíční hostování do Kladna odešel mladý útočník Milan Gulaš. To byl váš nápad?
To nebyl náš nápad. Ozval se kladenský trenér Zdeněk Müller, že jsou v totálním srabu, a jestli bychom jim někoho nemohli zapůjčit. Bylo to v době, kdy jsme měli plný stav a uzdravoval se útočník Kuchejda. Milan Gulaš se zrovna připravoval na zápas s Ústím a měl hrát ve třetí řadě. Ani jsme o něm neuvažovali. Chtěli jsme tam dát na rozehrání právě Kuchejdu.


Nakonec to byl ale Gulaš, který zamířil na hostování do Kladna.

Kladno potřebovalo hráče hned a Kuchejda by mohl hrát až za týden, což vycházelo do reprezentační přestávky. Proto jsme ho raději poslali rozehrát na střídavý start do první ligy do Mladé Boleslavi. Nebylo to tak, že bychom museli Kladnu nějak vyhovět. Byli ve hře ještě další hráči, kteří u nás nemají tolik ledu, a chtěli bychom je oživit. Nakonec ale padla volba na Milana Gulaše. Bylo to řešeno spíše postově. Gulaš i Kuchejda jsou vyloženě pravá křídla. Rozhodla univerzálnost zbývajících hráčů pro případ nějakého zranění.


Pokud byste měli sami marodku, tak byste Gulaše asi nepouštěli.
Gulaše bychom nepouštěli ani v případě, že by měl stejnou formu jako v přípravě. Příprava je ale něco jiného než soutěž a hraje se jinak. Milan Gulaš po výborné přípravě střídal v lize dobré okamžiky s horšími. Ale počítáme s ním do sestavy. Měsíční působení v útoku s Paterou a Procházkou, pokud se tam udrží, pro něj může být jen dobrá zkušenost a nám se to vrátí. Máme vysoké cíle a musíme mít i širší kádr. Naštěstí teď nemáme žádnou marodku, ale potřebujeme, aby nám všichni hráči hráli. A lépe v extralize než v první lize.


Mladí hráči u vás mají dveře do sestavy otevřené?
U mladých hráčů mi trochu chybí větší vůle prosadit se. Nějaké údajné zaškatulkování je nesmysl a alibismus. Mně je úplně jedno, kolik je hráči let. Klidně pošlu do zápasu mladého Horáka, když na to bude mít. Zajímá mne jenom výkonnost, přínos pro mužstvo a týmový výsledek.


Nastoupí Gulaš proti vašemu týmu ve vzájemném utkání na Kladně?
Pokud bychom ho uvolnili z naší iniciativy, tak ať hraje. Jeho odchod ale byl na základě skutečně velkého naléhání Kladna a s trenérem Müllerem jsme se domluvili, že Gulaš proti nám nenastoupí. Když bude hrát, dá gól, dohraje nějaký souboj a může dojít třeba k nechtěnému zranění. Potom se sem za čtrnáct dní vrátí do kabiny a její zbytek na něj bude naštvaný, že se proti nim takhle vyšťavil. Podobných komplikací pro jeho další působení tady se chci vyvarovat. Ten jeden zápas oželí.


Nominaci naší reprezentace pro turnaj Karjala provázela tradičně řada omluvenek a pardubický trenér Říha dokonce intervenoval u kouče národního týmu, aby nepovolával jeho svěřence. Z vašeho týmu reprezentuje hned pět hráčů. Neuvažoval jste o něčem podobném?
Klukům reprezentaci samozřejmě přeju, ale na druhou stranu to limituje náš trénink. Otevírá se sice prostor pro mladé hráče, ale ti nejlepší jsou také na reprezentačních akcích. Chtěli jsme zapojit mladé Horáka a Zíba, ale oba jsou pryč. Jediný použitelný je tak Havran, který vypadá velice dobře, a nechápu, jak to, že také není v juniorském nároďáku. Ferebauer má zdravotní problémy a ostatní kluci ještě nemají takovou výkonnost, abychom je mohli povolat do tréninku. Trénujeme v omezeném počtu, ale jsou to podmínky, kterým se bez problémů přizpůsobíme.


Vy sám byste asi nevolal trenéru Hadamczikovi, aby vám nezval hráče do reprezentace?
Určitě ne. Kluboví trenéři samozřejmě chtějí mít mužstvo pohromadě, ale je třeba upřednostnit reprezentaci před klubovými zájmy. Jak bude národní tým vystupovat na mezinárodní scéně, to se může přenášet i na klubovou úroveň. To jsou spojené nádoby. Národní zájmy jsou vyšší než klubové. Je třeba udělat zase nějaký větší úspěch. Náš hokej ho potřebuje, i když evropská Tour trochu chřadne, a možná by chtělo vymyslet zase něco jiného. Třeba pozvat více týmů a udělat z toho mistrovství Evropy, aby turnaj měl nějakou váhu. Současná Euro Hockey Tour už je dávno za zenitem a veřejnost už příliš nezajímá. To je ale čistě můj subjektivní názor.