„Byl to obrovsky těžký zápas,“ oddychl si po páteční odvetě (3:2 p.p.) trenér vítězů Karel Soudek a poukázal na kvality soupeře: „Liberec měl ve svém středu hráče, kteří hrát skutečně umějí, byli silní fyzicky, takže uspět bylo hodně složité.“

Drama rozhodlo prodloužení

Páteční večerní bitvu na druhé ploše Budvar arény rozhodlo až prodloužení. Jihočeši šli v zápase dvakrát do vedení, vedli 1:0 (30. Heřman) a 2:1 (47. Rezek), ale Liberec vždy dokázal jednobrankové vedení smazat.

Na 1:1 Bílí Tygři vyrovnali na konci druhé třetiny z rychlého protiútoku. Ale od 47. minuty, kdy se trefil Rezek, už zase dotahovali. V závěru utkání bojovali jako lvi. Odměnou jim byla vyrovnávací branka v power play v čase 59:37, kdy se po buly v útočné třetině Liška dostal k dorážce a skóroval.

„To byla chyba. Špatně jsme si rozebrali protihráče. Sice jsme vyhráli buly, ale zůstali jsme stát. Na obránce, který střílel, šel náš obránce a před bránou zůstal volný hráč, jenž doklepl puk do sítě,“ popisoval trenér Soudek.

Snahu hostů podpořily za nepříznivého stavu dvě přesilovky. Jihočeši obě oslabení ubránili, jenže tlak Liberce narůstal. V čase 54:29 si trenér Haken svolal hráče k poradě na střídačku. „Už od patnácté minuty třetí třetiny jsme se snažili o power play, protože byl vyloučen hráč Budějovic. Zkusili jsme hru šest na čtyři, protože jsme se těžko prosazovali před bránu, a nakonec to tam spadlo,“ líčil liberecký Petr Haken.

Nedali kůži zadarmo

Trenér Tygrů přijal porážku s hlavou vztyčenou: „Budějovicím gratuluji a přeji hodně štěstí do dalších bojů,“ vzkázal sportovně do tábora soupeře, ačkoli plánoval, jak si vynutí třetí rozhodující duel na jihu Čech. „Přijeli jsme s tím, že tu určitě chceme vyhrát, protože už první zápas u nás byl vyrovnaný. Myslím, že v Liberci jsme byli lepší, ale neproměnili jsme spoustu šancí a za každou chybu jsme byli tvrdě potrestáni. Domácí v odvetě měli výhodu, že vedli 1:0. Zápas byl znovu vyrovnaný a rozhodly ho maličkosti. Nemůžeme být v prodloužení vyloučeni!“ vyčetl kouč Bílích Tygrů obránci Hobzovi hru vysokou holí.

Díky hokejce, zvednuté k helmě kapitána Ježka, dostali domácí výhodu muže v poli a z přesilovky vstřelili rozhodující gól. A protože pro Radima Heřmana byl ten večer už druhý, stal se útočník hrdinou utkání. V přesilovce si sjel k tyči a využil přihrávku od Josefa Rezka.

Do té chvíle si Karel Soudek na střídačce říkal, že hráči umí sehrát početní výhodu určitě lépe. „V přesilovce čtyři na tři se hráči musejí dobře postavit. Ten, kdo měl být před bránou, stál vedle brány, a proto jsme hráli zespodu,“ vysvětloval Karel Soudek. „Gól jsme dali se štěstím, ale kluci podali výborný výkon a zasloužili si to,“ pochválil budějovický kouč svůj tým.

Karel Soudek přiznal, že vyhrát druhý zápas bylo daleko těžší než ten první, přestože České Budějovice měly výhodu domácího ledu. „V Liberci jsme to za stavu 1:1 dobře postavili, povedlo se nám dát gól na 2:1 a hráli jsme dobře odzadu. Domácí se do nás nutili, my jsme dobře bránili a podařilo se nám přidat ještě jeden gól. Všichni kluci jistě potvrdí, že to byl těžký zápas, ale ten domácí byl ještě těžší,“ měl jasno Karel Soudek.

Bílým Tygrům v pátek skončila na jihu Čech extraligová sezona. „Ne, dnes jsme nebyli lepší než doma,“ kroutil hlavou trenér Petr Haken. „Doma jsme Budějovice přehrávali, ale nedali jsme branky a vyhrál soupeř; počítá se jen výhra. Druhé utkání bylo vyrovnané, vyhrát mohl kdokoli. Dospělo až do prodloužení a nebudu říkat, že proto vyhrál šťastnější, ale asi ten lepší,“ připustil kormidelník liberecké juniorky.
V Plzni už nastoupí Roman Horák

Play off pádí dál: už v úterý junioři HC ČB zajíždějí k prvnímu čtvrtfinále do Plzně! Ve čtvrtek se hraje v Budvar aréně (17.30) a případný rozhodující sobotní souboj by se opět konal v Plzni. Ta si výhodu dvou zápasů doma zajistila třetím místem po základní části extraligy.

„S Plzní máme vyrovnanou bilanci – jednou jsme vyhráli, jednou prohráli. Znovu je těžké jednoznačně určit favorita,“ říká asistent trenéra HC Č. Budějovice Jiří Šrámek.

Do sestavy juniorů se vrací útočník Roman Horák, jenž měsíc a půl chyběl kvůli poraněnému lokti. „Chce to zkusit,“ potvrzuje Šrámek návrat šikovného útočníka.

Otazník visí nad startem obránce Josefa Klementa. „Má bolestivě pohmožděné zápěstí,“ informuje asistent.

Duel v Plzni se hraje od 17 hodin.