Juniorský celek HC Č. Budějovice dnes v omlazené sestavě odcestuje do Litvínova.

Zimní stadion Ivana Hlinky se do neděle stane dějištěm 7. ročníku memoriálu Petra Kalivody. Trenéru HC ČB Karlu Soudkovi turnaj poslouží především jako test mladíků, kteří přicházejí z dorostu do juniorky.

Čeká vás turnaj v Litvínově. V jakém složení na něj pojedete a co si od něj slibujete?
Pojede na něj celkem třiadvacet hráčů, mezi které začleníme ročník 1992, co hrál za dorost. O osmdedesát devítek s námi nepojede nikdo. Od naší účasti si slibujeme konfrontaci s dalšími týmy – Chomutovem, Libercem, Přerovem a domácím Litvínovem. Budeme tam od pátku do neděle a odehrajeme čtyři zápasy. V Litvínově budeme ubytováni, kromě cestovného je účast zdarma, takže i z hlediska financí je pro nás turnaj zajímavý.

Prý ale hrozilo, že právě kvůli financím pojedete do Litvínova vlakem, abyste ušetřili. Je to pravda?
Co všechno se nedostane ven! Za prvé by to byla legrace, že bychom měli sraz až na místě jako nároďáky . . . Samozřejmě kluci by to asi přivítali, ale nakonec se nám povedlo dát nějaké prostředky dohromady, takže pojedeme společně autobusem.

Příprava na další ročník oficiálně ještě nezačala. Berete turnaj jako tečku za minulou sezonou, nebo spíš už začátek sezony příští?
Bral bych to spíše jako začátek té nové, která přijde, protože konec sezony jsme absolvovali s posledním utkáním play off, když jsme v semifinále vypadli. Hráči, kteří za nás hráli, tady už taky nemusejí být.

Očekáváte dramatické změny v kádru?
Pokud by se naplnil katastrofický scénář, tak bychom hodně ztratili, a to především v útoku. Ale snad to nebude tak hrozné. Záleží také na rozhodnutí A mužstva, koho zařadí do přípravy, případně do kádru. A to není otázka pro mne, na to se musíte zeptat někoho jiného.

Neodláká někoho z juniorů zámoří? Třeba reprezentanty z osmnáctky, která se chystá na šampionát?
Možné to je. Jestli někdo bude chtít odejít do Ameriky, tak český hokej je příliš krátký na to, aby hráče udržel doma.

Povězte, už přebolelo vyřazení v semifinále play off?
Muselo. Tak to prostě je, musíme brát, jak to bylo. Víc se k tomu asi nedá říct.

Čtvrté místo určitě neberete jako neúspěch, že ne?
Ne. Na druhou stranu – možná – kdyby se všechno sešlo ideálně, tak se dalo postoupit i dál, až do finále. Ale to je pouze spekulace. Neměli jsme k dispozici všechny hráče, které jsme mohli mít, kteří byli dosažitelní, takže výsledek mohl být ještě lepší.

Favorizované Vítkovice, které jste tolik potrápili, dosáhly na titul. To vás asi nepřekvapilo.
Těžko se mi to hodnotí. Já jsem Třinec, druhého finalistu, v sezoně vůbec neviděl, protože když jsem trénoval juniory, tak jsme s ním už nehráli. Ale určitě si taky stáhl někoho z A mužstva, protože to už mělo po soutěži. Podle výsledků v základní části vyhrál ten, kdo vyhrát měl. Vítkovice měly v mužstvu skutečně dobré hráče. Nemusíme se stydět, že nás vyřadily. Proti kvalitnímu soupeři jsme dosáhli dobrého výsledku. Přestože jsme první zápas u nich vysoko prohráli, další dvě utkání byla vyrovnaná.

Co jste říkal na domácí tečku za sezonou? Vyhráli jste, vyrovnali stav zápasů na 1:1, přišlo osmnáct set diváků a odměnili tým potleskem . . .
Povedlo se to. Nejen výkon našich hráčů, ale vůbec ten zápas s Vítkovicemi jako takový byl dobrý. Vyhráli jsme, podali jsme dobrý výkon a také soupeř dělal, co mohl. Přišla poměrně velká návštěva a pro kluky to bylo dobře. Diváci by se měli přijít podívat i v sezoně, nejen v play off, protože juniorský hokej je zajímavý. Čím? Je dost divoký, přijde mi takový svěží . . .

Osmnáctku čeká mistrovství světa. Máte z jejího tábora nějaké zprávy?
Za moře letí prvního dubna, nyní má přípravný kemp v Letňanech a na pátek si naplánovala přátelský zápas se slovenskou osmnáctkou. Pokud vím, odehráli zatím zápasy s juniorkou Slavie a s Jihlavou. V týmu jsou tři naši hráči, Heřman, Horák a Jank. Ale s nikým jsem nemluvil.

V širší nominaci ČR „18“ se přece objevil i váš syn Robin, jenž strávil sezonu v kanadském Edmontonu.
Už má po sezoně. Vypadli s týmem, který všichni považují za nejlepší, protože letos v soutěži překonal rekord. Robin měl původně přiletět domů. Nic konkrétního nevím, ale asi platí, že by se měl připojit k týmu až v Americe.

Vrcholí česká extraliga, nejlepší čtyři týmy si v semifinále nic nedarují. Sledujete hokej v televizi, komu přejete titul?
Samozřejmě koukám na hokej, ale kdo vyhraje, je mi celkem jedno. Některé zápasy byly opravdu dobré, bylo v nich hodně kontaktu, měly slušnou úroveň. Svého favorita nemám. A můj tip? Slavia je zkušená, v posledních letech hraje dobře a možná zase vyhraje, i když nemohu říct, že bych jí vyloženě přál. Dobrý hokej hrají také Karlovy Vary. Hlavně se mi líbí, že v mužstech jsou zapracováni mladí hráči, kteří dodají hře šťávu. A hlavně nastupují, což platí třeba o Plzni. To je pozitivní trend.

Zmínil jste Karlovy Vary. Když sledujete veterána Josefa Řezníčka, nepřijde vám líto, že jste si svou aktivní kariéru ještě o nějaký ten rok neprodloužil?
Ne, ne, určitě ne! Myslím, že toho bylo dost. Ale je obdivuhodné, jaké výkony Josef Řezníček v tomto věku podává. Pro mužstvo je hodně platný, v obraně je pomalu klíčovým hráčem.