Tenisovou terminologií mají junioři HC České Budějovice na svých hokejkách mečbol. První osmifinále v Liberci vyhráli a pokud dnes uspějí i na domácím ledě, postoupí mezi nejlepších osm celků extraligy.

Úvodní zápas se hrál ve středu v podvečer v liberecké Tipsport areně, odkud Jihočeši vezli vítězství 3:1. V sérii se tudíž ujali vedení 1:0 na zápasy.

Utkání ale nezačalo pro hosty vůbec dobře, už ve 14. vteřině inkasovali z hole Lišky! Obránce Klement dostal sekeru a zatímco mířil na střídačku, Liberec bleskovou „přesilovku“ využil. V 7. minutě bylo srovnáno. Bek Makovský napřáhl u modré čáry a brankář Micka jeho střelu nezkrotil, puk mu zapadl za záda. „Hrál se rychlý hokej, hráči si na ledě nedali ani metr volného prostoru,“ podotýká asistent trenéra HC České Budějovice Jiří Šrámek.

Ve druhé části Jihočeši čelili zvýšené střelecké aktivitě domácích Bílých Tygrů. „Vyslali na nás sedmnáct střel, celkem v utkání pětatřicet. Tomáš Klestil odchytal zápas v Liberci výborně,“ chválí gólmana Jiří Šrámek.

Českobudějovická juniorka rozhodla úvodní osmifinále dvěma zásahy ve třetí třetinně. Ve 42. min. se puk dostal od Klementa přes Rezka k Ferebaurovi a kanonýr týmu střelou bez přípravy z pravé strany skóroval.

Zanedlouho Jihočeši udeřili potřetí. „V čase 43:21 Makovský vystřelil od modré a Vaniš tečoval pod víko,“ popisuje Jiří Šrámek. Komplikací bylo vyloučení Heřmana, jenž přehnal svůj důraz a dostal 2+10 minut. „V příštích zápasech si musí dát na vyšší trest pozor,“ varuje Šrámek před hrozícím trestem.

Liberec, který nasadil do hry devět hráčů dorazového ročníku 1989 (hosté čtyři), pak dvakrát zachránila konstrukce branky. „Polodna s Ježkem jeli sami na branku a domácím pomohla tyčka, stejně jako při pokusu Semráda,“ líčí nejdůležitější chvilky asistent trenéra a tvrdí, že v této fázi jeho tým aktivní hrou Bílé Tygry moc často nepouštěl na dostřel své klece. „Mnohem více jsme hráli ve středním a útočném pásmu, Liberec se do naší třetiny moc nedostával,“ říká.

V 55. minutě České Budějovice mohly zápas definitivně rozhodnout. Liberecký hráč hodil Ferebauerovi pod brusle hůl, produktivní útočník jel trestné střílení, ale neproměnil je. „Hned nato nás na druhé straně v závaru výtečným zákrokem podržel brankář Klestil!“ vrací se Jiří Šrámek k vážné šanci Liberce, který se nadechoval k závěrečnému náporu.

Přežili power play

Domácí střídačka si vzala už v 56. minutě time, a protože se vhazovalo před Klestilem, nasadila ke hře bez brankáře. V 57. min. Klement dostal osobní trest, ale Liberec – chvílemi v pěti, chvílemi se šesti hráči v poli – už se skóre nepohnul.

„Ubránili jsme se. Všichni hráči si zaslouží pochvalu za to, že na ledě plnili pokyny. Byli dobře připraveni a odvedli parádní práci,“ ocenil Jiří Šrámek výkon mužstva.

Hru Liberce pomáhal trenérům HC ČB číst z hlediště Luboš Rob. O přestávkách pak chodil do kabiny, aby se podělil o své postřehy. Třetí třetinu už strávil na střídačce. „Při trénincích s námi chodí na led. Předává své bohaté hráčské zkušenosti mladým, a já vidím, že ho respektují,“ uznává Jiří Šrámek přínos budějovické ikony.

Pokud by dnes Liberec srovnal stav série na 1:1, hrálo by se zítra od 12.30 rozhodující utkání na první ploše Budvar arény.

Jihočeši dnes určitě vyjedou na led s odhodláním osmifinále dál neprotahovat. „Máme to dobře rozehráno, ale je třeba držet se při zemi. Zažil jsem několik play off, a tak ze zkušenosti vím, že udělat druhý krok bývá nejtěžší,“ zdůrazňuje Jiří Šrámek. „Potvrdit vítězství doma nebude legrace. Soupeř se určitě pokusí něco udělat, něco změnit. Ví, že když vyhraje, má v záloze ještě jeden zápas a teprve ten by určil, kdo postoupí.“

Někteří budějovičtí mladíci si před play off barvili vlasy, jiní vyráběli drny. První zápas v Liberci přečkali ve zdraví, případné lehčí šrámy by jim neměly zabránit ve startu. „Play off léčí samo,“ usmívá se Jiří Šrámek. Chybět tak bude jen útočník Roman Horák.

Další zápasy

Výsledky play off: Havířov – Ml. Boleslav 4:2, Opava – Plzeň 2:5, Ústí – Litvínov 2:1, Chomutov – Zlín 5:6 po sam. n., Pardubice – Třinec 5:6 po sam. n., Sparta – Slavia 8:1 (jeden gól vítězů dal exbudějovický útočník Feferle). Odvety jsou na programu v pátek.