Kladenským vstup do letošního ročníku vůbec nevyšel a se ziskem pouhých tří bodů se krčí na posledním čtrnáctém místě tabulky. Podle asistenta trenéra Mountfieldu Milana Černého ale toto umístění neodpovídá kvalitám týmu soupeře. „Rozhodně si nemyslím, že Kladno je nejhorší mužstvo extraligy. Má ve svém kádru řadu kvalitních hráčů a nejsou to jenom Patera s Procházkou,“ upozorňuje.

Pozor na Pateru

V loňské sezoně se Kladno proslavilo především mimořádnou úspěšností v přesilovkách. Letos se mu tato herní varianta ani zdaleka tolik nedaří. „Jsou v určitém útlumu, ale rozhodně je to kvalitní mužstvo,“ je přesvědčen. „Musíme být hodně obezřetní a žádné podcenění nepřipadá v úvahu. Určitě nás nečeká jednoduchý zápas a musíme se dobře připravit,“ dobře ví asistent Josefa Jandače. „Kladno má hráče, kteří dokážou využít okamžité situace a jsou schopni improvizovat. Platí to především o Pavlu Paterovi, což je mimořádně opravdu konstruktivní hráč.“

Přišel Tomajko

Čerstvou posilou Kladna se stal útočník Jan Tomajko. Dvojnásobný mistr světa, který po odchodu z Liberce působil na začátku sezony v prvoligové Olomouci, podepsal s vedením klubu tříletou smlouvu. „Věříme, že nám velmi rychle pomůže v koncovce, kde se nám nedaří tak, jak bychom potřebovali,“ uvedl generální manažer Kladna Otakar Černý na adresu jedenatřicetiletého zkušeného hráče.


„Mohl by to pro Kladno být určitý impuls. Honza Tomajko je hráč, který má něco za sebou. V jejich situaci to může být dobrý tah a pro nás další důvod, proč být obezřetní,“ varuje trenér Černý.


Zatímco Kladno se ocitlo v samotném suterénu extraligové tabulky, Jihočeši si lebedí v jejím čele. Mužstvo se musí vypořádat s odchodem obránce Melichara, jehož krátkodobá výpomoc skončila (více na jiném místě této stránky).


Jinak ale mužstvo trénuje v kompletním složení. Po nemoci se do přípravy opět zapojil také obránce Frolo. „Začal trénovat po více než týdenní pauze, takže je tam určitý kondiční výpadek. Už je ale zdráv a pomalu bude připraven do hry,“ tvrdí asistent.

Dostatek beků

Po Melicharově odchodu tak dostanou možnost také další obránci. „Sedmým bekem byl Bolf, za ním Mucha, zdravil se Frolo, Macháčka máme v Mladé Boleslavi na střídavý start. Obránců máme dostatek,“ vypočítává Černý.


Nevděčná role třináctého útočníka zůstala v posledních zápasech na Gulaše, jenž dojíždí v současné době na střídavý start do prvoligové Ml. Boleslavi. „Je pravděpodobné, že bude třináctý opět on,“ připomíná Černý pravidlo, že vítězná sestava se nemění.


S mužstvem na ledě už trénují také dlouhodobí marodi brankář Chábera a útočník Kuchejda, jejichž rekonvalescence probíhá velice slibně a blíží se také jejich zapojení do zápasů.


Po dnešním duelu s Kladnem čekají Jihočechy dva hodně těžké zápasy na ledě soupeřů. V neděli nastoupí v Praze na Spartě, kde by rádi prolomili šňůru neúspěchů, a hned v úterý jedou do Znojma.