Trenér Jandač pořádně zamíchal pro rozhodující duel složením útočných řad. Do první šance zápasu se sice řítil hostující Kumstát (minul Turkovu branku), ale pak začal mohutný nápor Jihočechů. Samostatný nájezd Brabence vychytal Mensator a při následné dorážce selhal Šimánek. Domácí pak karlovarského gólmana zasypali sprškou střel a ten se musel pořádně ohánět, aby udržel čisté konto. Tlak vyústil v úvodní přesilovku zápasu, ty jsou ale dlouhodobě bolavým místem hry týmu. Ve 14. min. se dostal do obrovské šance Kůrka, také on však ztroskotal na Mensatorovi. V další početní výhodě nedokázal zakončit svou vydařenou individuální akci Šimánek. Závěr první třetiny byl hodně divoký. Domácí Gulaš nejprve nastřelil bekhendem břevno Mensatorovy klece, na druhé straně zase Turek při první přesilovce Varů zlikvidoval tutovku Bílka.

Také do druhého dějství vstoupili podstatně aktivněji Jihočeši. Po Kotrlově nahození kotouč doslova proskákal Mensatorovým brankovištěm, Vakova střela zase jen těsně minula branku. Ve 29. min. se potvrdilo otřepané nedáš dostaneš. Hudec vyzval ideální přihrávkou Mertla, jehož střelu Mensator leopardím skokem kryl. Hned z protiútoku Němcovu dělovku Turek vyrazil a pro Skuhravého nebyl problém zamést kotouč do jeho branky. Nesmírně důležitý první gól dali hosté a mohlo být hůř. Kristek vyzpovídal obránce Tomana, ale jeho sólo Turek naštěstí kryl. Domácí postupně opět zvedali hlavu. Brabencův nebezpečný bekhend ještě kryl Mensator, ale ve 36. min. se v přesilovce od modré opět trefil mezi Mensatorovy betony „karlovarský kat“ Vydarený a bylo vyrovnáno. Radosti mohlo být ještě více, leč Sailerův brejk v oslabení gólem neskončil.

Třetí třetina už se za nerozhodného stavu nesla přece jen v opatrnějším duchu s důrazem na zabezpečenou obranu, i když aktivita byla stále na domácích hokejkách. Ve 48. min. měl velkou příležitost Kůrka, ale nedokázal svůj bekhend protlačit za Mensatora. Vzrůstající tlak však pokaždé přibrzdilo vyloučení. Kritický moment přišel v 53. min., kdy dal v přesilovce zblízka gól na 1:2 Procházka, jenž zužitkoval přihrávku Melenovského zpoza branky. Ve hře Mountfield udržel Turek, jenž vychytal sólo Kumstáta. Minutu a půl před koncem domácí zkusili power play, vyrovnávací gól visel ve vzduchu, ale hosté už rozhodující vítězství ubránili.

Hlasy po utkání

Zdeněk Venera (K. Vary): „Je to sedmý zápas a bylo jasné, že moc branek padat nebude. Dal se čekat spíše boj než nějaký pěkný hokej. Domácí byli v utkání mnohem aktivnější, my jsme daleko více bránili a výrazně nás podržel výborný brankář Mensator. Měli jsme i patřičný kus štěstí, který k tomu samozřejmě patří.“

Josef Jandač (Mountfield): „Těžko mohu hráčům něco vytknout kromě toho, že jsme se neprosadili střelecky. Hráli jsme aktivně, ale bohužel jsme nedokázali dát více než jeden gól. Soupeř hrál velmi dobře a obětavě. Nebyli jsme svázáni nějakou povinností zvítězit, ale nedali jsme góly. Jsme obrovsky zklamáni, mysleli jsme výš, ale takový je sport. Nezbývá než pogratulovat soupeři, zvednout hlavu a jít dál.“⋌ (pk)