Jak jste spokojeni s aktuálním bodovým ziskem, umístěním, předváděnou hrou i návštěvností na domácích zápasech?
S postavením v tabulce jsme samozřejmě maximálně spokojeni. S předvedenou hrou až na několik zápasů také. V poslední době pouze trochu tápeme v přesilovkách, které musíme do play off vypilovat, abychom byli úspěšní. Domácí průměrná návštěva činí pět a půl tisíce diváků, což je parádní číslo. Znamená to, že předvádíme atraktivní a líbivý hokej.

Při pohledu na tabulku se jeví reálné, že se váš tým umístí na konci základní části extraligy v první trojici. Souhlasíte?
Při pohledu na tabulku je jasné, že neskončíme na horším než třetím místě.

Cílem týmu je základní část vyhrát. Považujete za většího soupeře v boji o prvenství Slavii nebo Liberec?
Hodně bude záležet na našem vzájemném utkání v Liberci. Nicméně si myslím, že větší nebezpečí nám hrozí od Slavie. Má vynikající tým a o prvenství se podle mého názoru bude bojovat až do posledního kola základní části.

Vítěz základní části extraligy bude spolu s mistrem hrát v příští sezoně premiérový ročník Ligy mistrů. Je to pro vás velké lákadlo?
Až teď v pondělí po turnaji Super Six v Petrohradu byly definitivně podepsány marketingové smlouvy k Lize mistrů. Podle původní verze vítěz základní části bude hrát druhou kvalifikaci, což jsou dva zápasy s relativně slabším soupeřem. Druhou kvalifikaci budou hrát vítězové základních částí nejlepších šesti evropských států podle aktuálního žebříčku, což jsou Švédsko, Finsko, Česká republika, Rusko, Slovensko a Švýcarsko. Kluby z těchto šesti zemí budou hrát proti papírově slabším týmům, které postoupí z prvního kvalifikačního kola. Hrát se bude systémem doma – venku desátého a sedmnáctého září. Vítěz každého utkání obdrží devadesát a poražený šedesát tisíc euro. Není pravda, že každý účastník rovnou dostává určitou sumu peněz. Tato informace, která se objevila, se nezakládá na pravdě. Každý tým tak má v případě dvou porážek garantovaných sto dvacet tisíc euro. Systém soutěže se ale ještě může změnit, všechno se doladí v nejbližších dnech.

Vítěz kvalifikace si zajistí postup do vlastní soutěže. Ta se bude hrát jakým systémem?
Budou čtyři tříčlenné skupiny, ze kterých si vítěz zajistí postup do semifinále.

Ekonomicky je to v každém případě zajímavá soutěž.
Účast v Lize mistrů rozhodně nebude ztrátová, ale záležet také bude na soupeřích. Náklady na cestu budou záležet na tom, jestli se bude muset cestovat letadlem nebo autobusem. Jsou tam náklady na výzbroj, úpravu reklamních ploch na ledě a odměny pro hráče. V každém případě je to ale podstatně lepší model než Evropská liga, která se hrála v minulosti.

Ligu mistrů by Mountfield určitě chtěl hrát.
Samozřejmě. Postup do takové soutěže bychom určitě dokázali marketingově zúročit. V neposlední řadě by si také naši diváci zasloužili vidět atraktivní zahraniční soupeře. V každém případě je to krok správným směrem, i když finanční ohodnocení ještě ani zdaleka nedosahuje fotbalové Ligy mistrů.

V našich podmínkách to v každém případě zvyšuje hodnotu základní části extraligy.
Hodnotu základní části to rozhodně zvyšuje. Letošní systém extraligy je takový, že každé mužstvo o něco hraje a je prakticky nulový pohyb hráčů mezi kluby. Dnes je skoro nemožné vytrejdovat hráče, protože každý klub si ty své drží. Mně osobně se takový systém líbí a účast v Lize mistrů je další motivací navíc.

Vítěz základní části v posledních pěti letech nikdy nevyhrál play off. Je to podle vás jenom určitá shoda okolností?
U vítěze základní části pokaždé docházelo k určitému uspokojení. Ze své vlastní zkušenosti jsem raději do play off vstupoval odspodu. Mužstvo je zatažené a postupuje výš, zatímco první tým má dlouho jistotu play off. Možností postupu do Ligy mistrů se ale i tato situace mění.

Na konci ledna skončí přestupní termín. Při pohledu na kádr týmu máte dva výborné brankáře, ale budete řešit jejich alternaci pro případ nějakého zranění?
Jednáme se dvěma brankáři z první ligy a do konce přestupního termínu jejich střídavý start dotáhneme až do konce.

Rovněž obrana je stabilizovaná. Navíc Macháček hraje v Mladé Boleslavi. Můžete si ho kdykoliv stáhnout zpátky?
Petr Macháček je součástí našeho kádru. V současné době by u nás nedostával prostor ve hře, proto nastupuje v první lize v Mladé Boleslavi. Navíc jsme střídavý start vyřídili také pro Pepíka Jindru, jenž tady dlouhé roky hrával.

V útoku máte k dispozici momentálně třináct útočníků a navíc je Milan Gulaš na hostování na Kladně.
Milan Gulaš se vrací jednadvacátého ledna. O deset dní později už bude v televizním utkání na Kladně hrát za nás. Od začátku roku máme navíc na střídavý start Mikulíka z Mladé Boleslavi, jenž prošel extraligou ve Vítkovicích a Znojmě. Kádr je relativně široký, nicméně hledáme ještě nějakého dalšího útočníka. Měli jsme asi osm jmen, ale žádné pro nás nebylo dostatečně zajímavé.

Loni jste před play off rozšiřovali kádr o trojici útočníků Krajči, Hašek a Stantien. Něco podobného letos nechystáte?
Loňská sezona byla trochu jiná v tom, že jsme měli dlouhodobé marody Veselého a Nedorosta. Letos se nám marodka naštěstí vyhýbá a kádr máme dostatečně široký. Není potřeba angažovat hráče, kteří by měli kádr jenom rozšířit. Poohlížíme se po Skandinávii i Rusku, ale nikdo zajímavý se neobjevil. Mluvili jsme se Zdeňkem Kutlákem i Pepíkem Melicharem, ale ani jednoho z nich jejich kluby neuvolní. V současné době na trhu není žádný hráč, který by pro nás byl přínosem. Ještě ale zbývá určitý čas do konce přestupního termínu.

Pomalu se začíná přemýšlet i o sezoně další. Smlouvy v klubu nedávno prodloužili obránci Vydarený s Macháčkem. Jak je to s ostatními?
Kádr na příští sezonu už je zhruba ze tří čtvrtin uzavřený. Jednáme se všemi hráči současného kádru. Blíže bych to nechtěl konkretizovat. Do konce února chceme mít smlouvy s našimi současnými hráči uzavřené.

A co vy osobně a trenéři?
Já osobně věřím, že se domluvíme a své působení v HC Mountfield ještě o rok prodloužím. O služby trenérů vedení klubu stojí, ale Pepa Jandač je známý tím, že se rozhoduje vždycky až po sezoně. Zatím je předčasné o tom mluvit.

V pátek čeká váš tým duel v Pardubicích, v neděli ve Zlíně a v úterý hostíte Ústí. S kolika body z těchto tří zápasů byste byli spokojeni?
Maximálně spokojen bych byl se ziskem šesti bodů.

Může být nevýhodou, že Pardubice i Zlín bojují jako o život o samotnou účast v play off?
Všichni teď hrají jako o život. Systém ligy je zajímavý a pořád se o něco hraje. Odpadlo půjčování hráčů, které předvádělo třeba Kladno. Nikdo si nedovolí něco podcenit nebo vypustit. V každém případě nás čekají těžké zápasy.

Váš syn Martin patřil ke klíčovým hráčům naší reprezentace na nedávném mistrovství světa do dvaceti let v Pardubicích. Co jste říkal pátému místu českého výběru?
Páté místo odpovídá současné pozici této generace ve světě. Výkon týmu ovlivnila zranění Květoně, Suchého a Řepíka, který vůbec nemohl přijet. A to nemluvím o Jiřím Tlustém, který už patří do NHL. V této kategorii se musí všichni zamyslet, co s tím. V extralize mladí nedostávají šanci, a proto se ani nedivím, že odcházejí do Kanady, kde hrají. Já za svého syna jsem rád, že loni do Kanady odešel. Často hraje, je pod tlakem a hodně mu to dalo.

Líbily se vám výkony vašeho syna na šampionátu?
Viděl jsem jeho čtyři zápasy. Ve dvou se mi líbil. Snažil se tvořit hru a hrál výborně v oslabení, ale pořád mi u něj chybí častější střelba.

Radíte mu?
V listopadu jsem se za ním byl podívat v Kanadě a dost jsme se pohádali. Bude mu dvacet let a řekl jsem, že už mu do hokeje mluvit nebudu. Už musí vědět, co chce.