Hokejoví příznivci správně tuší, že nejde o shodu jmen. David Modrý je o dva a půl roku mladším bratrem Jaroslava Modrého, obránce Los Angeles Kings. Jako mnoho jiných fanoušků si nenechal ujít příležitost poprvé vidět zápas NHL na starém kontinentu. V Praze sedl do letadla a nabral směr Londýn, aby na vlastní oči viděl začátek nejslavnější ligy světa.


A pochopitelně hlavně svého bratra v dresu Králů, kteří se na úvod sezony dvakrát střetli s Anaheimem Ducks, obhájcem Stanley Cupu. „Brácha chtěl, abych se přijel podívat, protože víza do Ameriky mi dvakrát odmítli vydat. Američané dělají problémy, takže to byla jediná možnost, jak ho po delší době zase vidět hrát NHL,“ vysvětluje Modrý.

Hezky naživo

Zatímco na MS ve Finsku viděl Jaroslava v reprezentačním dresu a později v době výluky „doma“ v extraligovém Liberci, v NHL ho neměl příležitost sledovat několik let. „A v televizi to není ono,“ posteskne si.


V Londýně si vše vynahradil. Seděl nedaleko za střídačkami na místech, za která se platilo bezmála 73 euro na jeden zápas. „Brácha hrál dobře,“ má jasno nejvěrnější fanoušek muže s číslem 44 na dresu. Ve druhém utkání v duchu trochu zazlíval trenéru Crawfordovi, že Jaroslava neposílal na led častěji. „Hrál ve třetí lajně s mladým Johnsonem, který platí za velký talent, ale udělal několik chyb a odnesl to brácha. Tak to ve sportu chodí,“ říká smířeně.


Kings jednou vyhráli, jednou prohráli. Atmosféra v O2 Areně se Modrému líbila. „Přirovnal bych ji k mistrovství světa,“ tvrdí. V hledišti pro 17 500 diváků měly zastoupení snad všechny země, kde hokej něco znamená! „Potkal jsem tam spoustu Slováků, kteří byli nejvíce zvědavi na Nagye, Handzuše a Višňovského. Viděl jsem Rusy a plno Švédů a Finů v dresech klubů, které vůbec neznám. I Němce. Přijeli všichni a myslím, že kdyby se NHL hrála v Praze, tak by to bylo možná ještě lepší,“ domnívá se nadšený hokejový fanda.


V posledních dnech se objevily v médiích zprávy, že by po Londýně mohla za rok převzít štafetu Praha. Představa, jak v Sazka aréně vyjedou na led NY Rangers v čele s Jaromírem Jágrem, se zamlouvá i Modrému. „A zároveň by Praha mohla být levnější,“ připojuje.

Známí „Kačeři“

Nebyl zvědav jen na bratra, kterého ostatně dobře zná, ale i na hvězdy Anaheimu. „Bylo mi líto, že jsem neviděl Scotta Niedermayera a Selänneho, kteří už ukončili kariéru a které obdivuju,“ vyznává se Modrý. „Ale zase jsem mohl vidět Prongera a to je hráč, kterému to také hezky bruslí,“ usmívá se při vzpomínce na obrovitého beka. „Třeba Slováci, to jsou parádní hráči a je radost se na ně dívat,“ přišel si na své.


Bratr, s nímž byl ubytován na hotelu v jednom pokoji, mu zajistil vstupenky a ještě věnoval dárek – dres s podpisy hráčů Kings. „Nemusím za hráči nikde běhat. Když mám tu možnost, řeknu bráchovi, mám to snazší,“ usmívá se David Modrý.

Hůl od Maria

Však mu sběratelé mohou výzdobu ve Sport ´s M Pubu jen závidět! Na zdi visí žlutá Lemieuxova hůl, s níž legendární Mario nějaké to střídání očividně odehrál, opatřená podpisem. Vedle ta od Robitailla nebo Mellanbyho. Stěny jsou „vytapetovány“ zasklenými dresy a plakáty s věnováním. Nechybí v Kanadě tak oblíbené hokejové karty, samozřejmě zase s podpisy hráčů . . .


Převládají předměty s logy LA Kings. Aby ne. Už jako ostřílený harcovník se Jaroslav Modrý po několika sezonách stěhoval do Los Angeles, kde v minulosti úspěšně působil. „V minulé sezoně přišel před play off z Dallasu. Klub si vybral, protože znal prostředí, manželka tam má kamarádky a děti školy. Žili tam osm let, to je kus života,“ podotýká David Modrý, jenž si vyzkoušel hokej v Motoru jako žáček, později se věnoval biatlonu a vystřídal i jiné sporty, ale uznává: „Neměl jsem takovou vůli jako brácha. Ten odmalička věděl, čeho chce dosáhnout.“

Návrat nejistý

Přeje si, aby starší Jaroslav (ročník 1971) protáhl svou hráčskou kariéru, jak jen to půjde. V Kings mu teď běží roční smlouva. „Podívejte se na Cheliose!“ dává David Modrý za vzor čtyřicátníka v obraně Detriot Red Wings.


Nad Modrého návratem do rodného kraje visí otazník. Bude mu dům na Hluboké sloužit jen jako letní byt? „Nevím, ale myslím, že kvůli dětem nejspíš zůstanou v Americe,“ krčí rameny mladší z bratrů. A tak raději bere lekce angličtiny, aby mohl se dvěma synovci a neteří promlouvat jejich rodným jazykem. „I když česky rozumí – ale jen když chtějí!“ rozesměje se. „Teď mi právě psali, že Jakub je na hokej šikovný. Dal dva nebo tři góly a rozhodl zápas,“ uzavírá pyšný strýček.