Konečně zabrali. Hokejisté HC Mountfield za sebou mají povedený víkend. V pátek vyhráli ve Znojmě přesvědčivě 4:0, v neděli doma s Kladnem 3:1 a do druhé poloviny extraligového play out vstupují s luxusním třináctibodovým náskokem na poslední Mladou Boleslav. Právě nováček soutěže se v úterý představí v Budvar Aréně (17.30).

Proti Kladnu podali Jihočeši zodpovědný výkon a hodně bezzubému soupeři nepovolili prakticky nic. „Chtěli jsme do zápasu vstoupit sebevědomě a na soupeře vytvořit tlak. První třetina se nám také vydařila,“ chválí si trenér Mountfieldu Jan Tlačil.

Drobná komplikace přišla pouze ve druhém dějství. „Trošku nás přibrzdilo, že jsme dostali gól ve vlastní přesilovce. Na naše hokejky se pak vrátila nervozita, která všechny tyto zápasy provází,“ připustil trenér. „Chtěl bych mužstvu poděkovat, že si zodpovědným výkonem ve třetí třetině vítězství pohlídalo.“

Kladno se tentokrát představilo na jihu Čech jako naprosto neškodný soupeř. Kromě druhé desetiminutovky druhé části hry nemělo vůbec nárok a Roman Turek v domácí brance se tentokrát dost nudil.

Trenér Zdeněk Müller také své mužstvo moc chválit nemohl. „Domácí měli velmi dobrý nástup a v první třetině byli jasně lepší. Vytvořili si spoustu šancí,“ uznal. „Domácí tlak jsme přežili jenom díky výbornému Kopřivovi v brance,“ dodal. Reprezentační gólman hosty skutečně držel, ale na druhou stranu ani on neprojevoval nějaký přehnaný zápal pro hru a při řadě šancí měl také pořádný kus štěstí.

Jediným světlým momentem ze strany hostí byla již zmíněná druhá třetina. „V té jsme se zlepšili. Dali jsme gól a dvakrát nastřelili tyč,“ konstatuje Müller. „To byl moment, kdy jsme utkání mohli srovnat. Bohužel jsme druhý gól nepřidali,“ lituje.

Třetí třetina už opět vyzněla jasně pro Mountfield. „Ta už byla z naší strany zase slabší. Nedostávali jsme se do žádných šancí a domácí si vítězství pohlídali,“ ocenil výkon soupeře.

Přestože má Mountfield na poslední místo opravdu velký náskok, trenér Tlačil nepolevuje v ostražitosti. „Naši účast v play out beru jako neustálé ohrožení. Každý následující zápas potřebujeme vyhrát a dokud bude existovat matematická možnost, že bychom mohli spadnout, tak naši záchranu nebudu považovat za definivitní,“ tvrdí.

Tři body = záchrana

V úterý čeká jeho svěřence duel s Mladou Boleslaví, kterou ze šesti letošních vzájemných zápasů porazili jen jednou. „Stále se snažíme na Boleslav najít recept. Hraje jednoduchý hokej s dobrým pohybem, se kterým máme problémy,“ přiznává Tlačil. Matematika je před zápasem jasná. Pokud Mountfield zvítězí za tři body, zajistí si pět kol před koncem soutěže definitivně záchranu v extralize.

Ve středu hraje Mountfield doma play out s Mladou Boleslaví, ale ve stejném termínu čeká juniory první semifinálový zápas play off extraligy ve Vítkovicích. Přitom třeba Horák nebo i Ferebauer se stávají platnými hráči seniorského týmu. „Snažíme se najít co nejlepší cestu, abychom sobě pomohli a juniorům co nejméně rozbili mužstvo. Chtěli bychom rozhodně uspět na obou frontách,“ ujistil Tlačil.