Pardubice opustil před letošní sezonou lídr Petr Sýkora, na výkonnosti mužstva se to však nijak neprojevilo. Ba naopak. Zatímco loni se perníkáři vůbec neprobojovali do vyřazovací části, letos okupují přední příčky tabulky. „Věděli jsme, že Pardubice budou hrát dobře. Začátek sezony byl z jejich strany možná trochu rozpačitý, ale soutěž je hodně vyrovnaná a posunuly se hodně nahoru,“ říká asistent trenéra HC Mountfield Milan Kupka. „Nikdy to pro nás nebyl lehký soupeř a nebude ani tentokrát,“ uvědomuje si.


Se Sýkorovou absencí se mužstvo podle Kupky vyrovnalo dobře. „Trenérům se podařilo tým dobře poskládat. Dobře spolupracují a proto jsou v tabulce tam, kde jsou,“ míní. „Největší pozor si musíme dát na trojici Kolář, Koukal, Starý. Ti hrají moc dobře,“ upozorňuje obránce Marek Posmyk, jenž v Pardubicích ještě nedávno působil.


V posledních sezonách byl brankářskou jedničkou v Pardubicích Slovák Lašák. Teď se na jeho místo výrazně tlačí mladý Růžička. Podobný trend, kdy zkušenější gólmany nahrazují mladí, se projevuje v celé extralize. „Spíše je to shoda okolností a momentální výkonnosti jednotlivých hráčů,“ míní Kupka, jenž si netroufl odhadnout, kdo se postaví do branky soupeře.


Zatímco v Pardubicích Jihočeši nevyhráli už dlouhé roky, doma naopak s tímto soupeřem většinou vítězí. „Tuto bilanci potřebujeme teď doma potvrdit,“ přeje si Tlačilův asistent.


Mountfield v extralize vyhrál pětkrát za sebou, což do kabiny přináší větší pohodu. „Všechno se odvíjí od výsledků, a když se vyhrává, tak je nálada v týmu dobrá,“ přikývne Kupka. „Je dobře, že jsme pětkrát vyhráli, ale musíme hrát a získávat body i v dalších utkáních,“ burcuje.


Vzhledem k velké bodové ztrátě musí Jihočeši sledovat i počínání svých soupeřů. „Tabulku sledujeme. Bodují i naši největší soupeři, takže se přibližujeme jen velmi pomalu. Všechno se ale bude odvíjet od naší hry a výsledků. Do play off se chceme dostat a tím si sami na sebe vytváříme tlak,“ tvrdí.


Důležité je, že se Mountfield může spolehnout na podporu svých fanoušků. „Lidí chodilo pořád hodně a fandili, i když se mužstvu nedařilo a v tabulce bylo i na posledním místě. Je dobře, že máme takové domácí prostředí,“ děkuje Kupka příznivcům klubu za podporu.


Českobudějovická sestava se v posledních zápasech stabilizovala. „Hráči si ve svých formacích vyhoví a naše hra vypadala dobře,“ chválí kouč.
Trenéři dnes nebudou mít k dispozici dlouhodobě zraněné obránce Frola a útočníka Kotrlu. Minimálně až do reprezentační přestávky nemohou počítat ani z dalším útočníkem Květoněm.

Více v pátečním (30. ledna) vydání Českobudějovického deníku