Tak vypadal pondělní začátek další fáze přípravy extraligových hokejistů HC Mountfield.

Na srazu trenéři přivítali osmadvacet hráčů. „Obránce Sičák ještě nemůže trénovat úplně naplno. Plnou zátěž na ledě ještě asi nebudou moci absolvovat ani Hřebejk s Macháčkem, kteří jsou po operaci kolena. Jejich stav budeme průběžně konzultovat. Na led nešel ani brankář Eda Turek, jenž dostal nějakou alergii. Nemělo by se ale jednat o nic vážného,“ ujistil trenér Ernest Bokroš.

Trénuje Kučera

Na ledě se s týmem objevil i někdejší českobudějovický gólman Josef Kučera, jenž minulou sezonu dokončil v druholigovém Táboře. „Tréninky budou dělené a potřebujeme, abychom měli na ledě vždy dva gólmany. Proto musíme mít celkem čtyři,“ vysvětlil Bokroš. „Pepa Kučera je naším kmenovým hráčem. Počítáme s tím, že nám pomůže na začátku přípravy v úvodních dvou týdnech,“ vysvětlil sportovní manažer klubu Jaromír Látal.

Pondělní dva tréninky byly pro hráče především seznamovací. „Zatížení budeme průběžně zvyšovat,“ přikyvuje trenér. „Každý rok se to opakuje a hráči dobře vědí, o co se jedná.“ První čtrnáctidenní blok bude zaměřen především na kondici. „Přechod ze sucha na led bývá dost náročný a hráči se s tím musí vyrovnat. Na závěr této fáze odehrajeme první přátelský zápas v Karlových Varech,“ nastínil Bokroš nejbližší tréninkový program.

Na hlavní ploše Budvar Arény probíhá rekonstrukce chlazení a mužstvo tak musí trénovat ve druhé hale. V tom ale Bokroš nevidí žádný problém. „Čím horší podmínky jsou v přípravě, tím více si pak hráčí váží podmínek lepších. Jako trenér s tím nemám sebemenší problém a udělám maximum, aby to tak brali i hráči,“ ujišťuje.

Po loňské třetí příčce klub i hokejová veřejnost v Č. Budějovicích jdou do sezony s velkým očekáváním. „Je očekáván úspěch a já i celý tým uděláme všechno pro to, abychom ho dosáhli,“ tvrdí Bokroš a jako o konkrétním cíli hovoří o postupu do extraligového finále. „Chceme laťku posunout zase o kousek výš,“ dodává. „Chtěl bych veřejnost požádat o trpělivost. Každý si s sebou přinese nějakou nálepku a příznivci by si měli počkat, jestli také koresponduje se skutečností. A to se netýká jen mě, ale třeba i Radka Dudy a dalších hráčů.“

Kádr týmu samozřejmě zůstává otevřený, ale Bokroš v nejbližší době žádné velké posily neočekává. „Pokud by se objevila nějaká případná možnost posílit, tak bychom se jí pochopitelně nebránili, ale s největší pravděpodobností vstoupíme do sezony se současným kádrem,“ míní trenér.

Úvodní přípravný zápas odehrají Jihočeši 31. července v Karlových Varech. Doma se pak představí v úterý 5. srpna, kdy v úvodním duelu Tipsport Cupu přivítají Znojmo (17.30). Hrát by se mělo s největší pravděpodobností na druhé ploše Budvar Arény.

První šel na led Milan Gulaš

Milan Gulaš se v pondělí sklouzl na ledě jako vůbec první. Foto: František Panec

Dlouhé roky chodíval v Č. Budějovicích jako první na led legendární obránce Rudolf Suchánek. V posledních dvou letech jeho úlohu převzal mladý útočník Milan Gulaš. „Není to žádná tradice. Je to dáno tím, že se oblékám jako jeden z prvních,“ s úsměvem vysvětlil.

Na led už se prý těšil. „Letní příprava byla dlouhá,“ připouští. Mužstvo se v těchto dnech připravuje na druhé ploše. Kvalita ledu ještě asi není stoprocentní. „Je ještě trochu tenká vrstva, ale to dají rolbaři určitě rychle dohromady,“ věří.

Jako každý rok je třeba si nejprve zvyknout na novou výstroj. „Mne osobně trochu tlačí brusle, ale na to je vždycky první týden, abychom si výstroj osahali. S tím nikdo nebude mít problém,“ míní.

První ledová plocha je v současné době v rekonstrukci, takže se hokejisté museli vypravit na druhou halu kolem stadionu s chrániči na bruslích. „Mělo by to trvat prý maximálně týden, takže si z toho neděláme těžkou hlavu.“

Z pohledu Mountfieldu je letošní sezona specifická účastí v prestižní Lize mistrů. Právě na ni se Gulaš těší. „Určitě je to zpestření pro nás i pro fanoušky. Podívat se na Ufu nebo Slovan Bratislava pro ně bude určitě atraktivní,“ je přesvědčen.