Mohli prakticky definitivně potvrdit záchranu v nejvyšší soutěži. Ale nestalo se. Hokejisté HC Mountfield v úterním čtvrtém kole play out letos již popáté prohráli s nováčkem soutěže Mladou Boleslaví 0:2 a poslední mužstvo tabulky se jim tak přiblížilo na ne nepřekonatelný rozdíl deseti bodů.

Výkony Jihočechů ve skupině o záchranu provázejí velké rozpaky. Ze čtyř zápasů vyhráli jediný a selhali právě především ve dvou důležitých duelech s Mladou Boleslaví, ze kterých vytěžili jediný bod. „Hráči si asi myslí, že záchrana přijde sama. Jsem z toho hluboce rozčarován,“ hněvá se generální manažer klubu František Joun, jenž měl s mužstvem důrazný pohovor.

Trenér se zlobil

V úterý Mountfield na ledě nováčka herně propadl a upravil bilanci vzájemných zápasů na jedno vítězství a pět porážek. „To je neskutečné a ani to nechci nijak komentovat,“ zlobí se také trenér Jan Tlačil, jenž neskrýval značné rozladění z výkonu svých svěřenců. „Hráči nesplnili to, na co jsme se připravovali. Neodehráli jsme utkání tak, jak jsme ho odehrát chtěli,“ kroutil hlavou.

Podobnou větu nepronesl Tlačil v poslední době poprvé. Lék je podle něj jediný. „Je třeba, aby mužstvo bylo perfektně natrénované a ve stresových situacích dokázalo odehrát to, co se do něj v tréninku dostane,“ nabízí trenér řešení. To je ale možné spíše z dlouhodobějšího hlediska. „V tréninku se na tom snažíme pracovat, ale jsme hrozně limitováni časem. Když se obden hraje, tak je jen málo času něco natrénovat,“ lituje.

Další věcí, která mužstvo trápí, je doslova zoufalá střelecká potence. Ta vyvrcholila právě v úterý v Ml. Boleslavi, kde hosté nedali ani gól. „To je ostuda. Naše hra se ve stresových fázích zápasů nesoustředí na přímý tah na branku, ale dostáváme se k mantinelům, odkud se chceme vracet zpět do hry. To je strašně komplikované a stojí to velké množství sil. Proti mužstvům, jako je třeba Boleslav, která bojují, bojují a zase bojují, se nedokážeme prosadit tak, jak bychom potřebovali,“ zlobí se Tlačil.

Mrzí ho hlavně nasazení týmu. „Boleslav bojuje a my nebojujeme o to víc, jak bychom měli. Boleslav je možná mužstvo, které nemá takovou hokejovou kvalitu, ale o to více bojuje celých šedesát minut. Na to musíme reagovat stejným způsobem. Bojovat a prokázat větší vůli po vítězství, než jsme zatím prokázali,“ zlobí se trenér.

Náskok právě na Ml. Boleslav je stále relativně velký a z mužstva čiší možná až příliš velký klid. „To bych také nechtěl komentovat,“ odmítá Tlačil.

Do sestavy se mu alespoň podařilo zabudovat mladíky. V play out už si zahráli Ferebauer, poprvé v extralize Rezek i Horák, jenž se vrací po zranění. „Situace je složitá z toho pohledu, že junioři hrají své play off. Pokud si je stáhneme, tak prakticky juniorům rozbíjíme mužstvo. Nám to ale zase přináší novou energii. Je to těžké rozhodování,“ připustí.

Kromě herních problémů trápí Jihočechy i značná marodka. Květoň s Kuchejdou jsou mimo hru zřejmě do konce sezony, Vydarený na tom asi nebude o moc lépe. Na marodce zůstává i Duda. Jediným pozitivem tak je, že zítra by se ve Znojmě mohl objevit po delší pauze útočník Kotrla.

V případě vítězství v Mladé Boleslavi mělo mužstvo včera dostat volno. Nakonec ale normálně trénovalo. „S mužstvem jsme mluvili a řekli jsme si, jaká je situace. Jsme ve stavu ohrožení a musíme udělat maximum pro to, abychom se z něj dostali,“ vysvětluje Tlačil, proč nakonec do programu zařadil včerejší trénink, který měl být původně dobrovolný.

Před poslední Mladou Boleslaví má Mountfield osm kol před koncem play out desetibodový náskok. „O žádném náskoku vůbec nechci mluvit. Každý zápas musíme vůči sobě i veřejnosti hrát naplno a pokusit se ho vyhrát,“ burcuje Jan Tlačil.

Tabulka play out před zítřejším 5. kolem:
11. Mountfield 20 4 7 25 144:157 75
12. Znojmo 19 5 7 25 137:157 74
13. Kladno 16 9 8 23 146:169 74
14. Boleslav 16 6 5 29 139:153 65

Zítra hraje Mountfield ve Znojmě a první polovinu záchranářských bojů zakončí v neděli proti Kladnu (17).

Junioři

Českobudějovičtí junioři vyhráli svůj první duel čtvrtfinále play off v Plzni 3:2 po samostatných nájezdech. Druhý zápas se hraje ve čtvrtek od 17.30 a v sérii hrané na dvě vítězství mohou rozhodnout o postupu do semifinále. Případný rozhodující třetí duel by se hrál v sobotu v Plzni.