O rok později pomohl při stávce v NHL Č. Budějovicím k návratu do extraligy, další sezonu odehrál ve švédském Södertälje, ale tu loňskou vynechal a hovořilo se o konci kariéry.


Brusle a hokejku ale nakonec neodložil. Momentálně trénuje v Českých Budějovicích s extraligovým HC Mountfield a přemýšlí o svém dalším angažmá.


Loňskou sezonu jste vynechal kvůli problémům s třísly. Jednalo se o dlouhodobější potíže?
Třísla mne začala bolet už v sezoně, kdy jsme vyhráli Stanley Cup. Potom se zjistilo, že jsem měl v tříslu velkou trhlinu. Snažil jsem se s tím hrát, až to potom už vůbec nešlo. Ještě před loňskou sezonou jsem trénoval v Tampě, ale těsně před tréninkovým kempem mne začalo tříslo bolet a tahat, takže jsem byl úplně znechucený a řekl jsem, že přestanu hrát. Chtěl jsem se věnovat dalším věcem, které mám v Americe. Manželka byla v té době těhotná, takže jsem se rozhodl sezonu vynechat a přemýšlel jsem i o tom, že bych s hokejem úplně skončil.


Opravdu jste chtěl skončit úplně nadobro?
Skutečně. Třísla hodně bolela i po operaci, takže jsem se na hokej chtěl definitivně vykašlat. V prosinci mi to však začalo chybět, takže jsem si opět začal v Tampě chodit s kamarády zahrát.


K návratu do hokeje vám paradoxně pomohl tenista Petr Korda.
Setkal jsem se s ním a mým bývalým spoluhráčem z Tampy Pavlem Kubinou. Petr Korda měl s tříslem stejné problémy jako já. Doporučil mi lékařku v Mnichově, u které absolvoval operaci on. Dojednal mi ji také a od té doby jsem zase začal trénovat.


Třísla už po operaci drží?
Třísla vůbec nebolí. Teď jsem dva a půl měsíce po operaci a všechno je v pořádku. Pouze je znát výpadek ve fyzičce. Potřebuji zase nabrat kondici a posílit svaly právě v oblasti třísel.


Jak dlouho už trénujete?
Začal jsem před měsícem na suchu a po třech týdnech jsem začal bruslit s klukama z Budějovic. Potřebuji ještě tak jeden měsíc trénovat, abych se cítil zase dobře.


Už víte, kde budete hrát hokej v příští sezoně?
Jsem volný hráč. Žiju v Tampě a trochu jsem doufal, že by mi tam mohli dát šanci v tréninkovém kempu. Nevypadá to ale moc dobře. Mužstvo tam mají pohromadě. Měl jsem tři nabídky z Evropy, ale pořád ještě čekám, jestli se neobjeví něco v Americe.


NHL pro vás zůstává prioritou?
Nejraději bych hrál v Tampě, ale v NHL bych to zkusil asi kdekoliv. Ta šance je však asi minimální. Tři roky jsem NHL nehrál a manažeři vědí, že jsem po operaci, takže šanci asi nedostanu. Naděje ale umírá poslední.


Nabídky z Evropy byly zajímavé?
Ozvaly se mi kluby ze Švédska, Švýcarska, ale dokonce i z Japonska.


Šel byste do exotického Japonska?
Hodně lidí si myslí, že tam hokej není na dobré úrovni. Hraje tam ale řada bývalých hráčů z NHL a hokej jde v Japonsku nahoru. Je ale fakt, že třeba švédská liga má podstatně vyšší kvalitu, a pokud bych ještě uvažoval o návratu do NHL, tak ta cesta je ze Švédska samozřejmě podstatně lehčí než třeba z Japonska.


Existuje také varianta, že byste hrál extraligu v Českých Budějovicích?
Zatím jsem o tom s nikým z vedení klubu nemluvil. Obranu mají v Budějovicích kvalitní a dosud jsme se o tom opravdu s nikým nebavili.


V Čechách jste letos přes léto s celou rodinou?

Jsem tady sám. Malá dcerka jde už teď do školy, takže rodina zůstala v Tampě. Navíc jsem chtěl být sám, abych mohl dobře trénovat. Se třemi dětmi to není tak jednoduché. Nedá se přijít domů a hned jít zase na další trénink.


Bydlíte teď v Budějovicích, nebo dojíždíte z Písku?

Bydlím v Budějovicích u babičky. Je to stejné, jako když jsem tady v šestnácti letech začínal. Dříve se starala ona o mě, teď jí to mohu oplatit.


Očividně jste zhubl. Je to dáno kvalitou tréninku?
Před operací jsem vážil nějakých sto pět kilo a věděl jsem, že bude lepší něco shodit, aby to na bruslích nebyl na třísla takový nápor. Teď mám kolem devadesáti a chtěl bych nabrat ještě tak čtyři kila svalové hmoty.


Vaše manželka je Kanaďanka. Do budoucna plánujete, že budete s rodinou žít v Americe?

Určitě zůstaneme buď v Kanadě nebo v Americe. Teď žijeme v Tampě a líbí se nám tam. O návratu do Česka teď vůbec neuvažujeme. Navíc jsem v Americe rozjel podnikání, u kterého bych měl být.


Mohl byste konkretizovat, v čem podnikáte?
Výroba a obchod s doutníky. Máme to po celé Floridě. Podnikáme s bývalým kapitánem Tampy Davem Andreychukem. Navíc máme ještě jednoho kluka, který se nám o firmu hlavně stará.


Kdy byste chtěl mít definitivně jasno o dalším angažmá?
Ve Švédsku v Södertälje mají velký zájem a tam bych šel podle jejich pravidel až od října. Nevylučuji ale ani to Japonsko. Během dvou týdnu by se mělo vyjasnit. Už bych si také potřeboval zahrát zápas a trénovat v nějakém týmu.