Další bek Vladimír Sičák a útočníci Štěpán Hřebejk s Viktorem Hüblem figurují ve výběru trenéra Aloise Hadamczika jako náhradníci.


Necelé dva měsíce po premiéře v extralize by se tak měl Novák dočkat také debutu v seniorském reprezentačním výběru. Z nominace měl upřímnou radost. „Dozvěděl jsem se to od svého agenta pana Henyše, který mi nechával na telefonu hlasovou zprávu. Ve stejnou dobu mi poslal esemesku také kamarád Venca Nedorost, který je v nominaci také. V pondělí jsem měl od rána vypnutý telefon, takže jsem se to dozvěděl až v poledne,“ popisuje, jak se dozvěděl o pozvánce do reprezentace.


Start v národním týmu je pro každého sportovce jedním z vrcholů kariéry. „Je to jeden z cílů, které jsem v hokejové kariéře měl. Dalším bude, abych si v reprezentaci vybudoval stabilnější místo a podíval si i na nějaké další akce,“ přeje si do budoucna.

Tajně doufal

„Nominace mne překvapila, i když jsem v ní tajně doufal,“ připouští. „Jsem rád, že si trenéři všimli mých výkonů, ale ty vycházejí především z dobrých výkonů celého týmu. Vybrán od nás mohl být kdokoliv,“ oceňuje pomoc klubových spoluhráčů.


Úvod sezony po svém návratu ze zámoří Novák neměl ideální. Toho si byl sám vědom. „Už jsem si docela zvykl, ale zpočátku jsem se rozkoukával a nebylo to nic moc,“ uznal hráč, jenž má na svém kontě sedmnáct zápasů v NHL za Ottawu a Columbus. „Problém jsem měl hlavně s načasováním všeho včetně přihrávek. Byl jsem všude, a přitom vůbec nikde,“ popisoval Novák. Širší kluziště však na vině nebylo. „To bylo náročnější na kondici, ale jinak to bylo především jiným systémem hry a také mentalitou.“

Zase s Melicharem

Na pondělním srazu reprezentace se potká nejen se svým dlouholetým kamarádem Václavem Nedorostem, ale i s řadou dalších dobře známých hráčů. „Pepa Melichar, Lukáš Zíb, Tomáš Žižka, dobře se známe i s Jardou Bednářem nebo Honzou Markem. S Mírou Blaťákem jsme byli v juniorských reprezentacích,“ vypočítává známé tváře Novák, jenž by se v jedné obraně měl objevit spolu s dalším českobudějovickým odchovancem Josefem Melicharem. V tomto složení letos odehráli i několik zápasů v extralize. „Jsme na sebe zvyklí a mohlo by to fungovat. Sestava je ale plně v kompetenci trenéra,“ nevybírá si dopředu spoluhráče.


Novák má na svém kontě starty v juniorských výběrech do osmnácti a dvaceti let. Na účast na MS dvacítek u nás v Pardubicích by ale asi raději zapomněl. „Bylo to za trenéra Holíka. Šampionát se nám moc nepovedl a vypadli jsme ve čtvrtfinále,“ vzpomíná.


Blížící se turnaj v Helsinkách by měl být o něčem jiném. „Budeme nastupovat proti nejlepším hráčům, kteří v současné době v Evropě nastupují. Bude se hrát asi ve vyšším tempu než u nás v lize. Snad to zvládnu a moc se na to těším,“ tvrdí.


Ve švédské nominaci figuruje také legenda světového hokeje Peter Forsberg. „Je to jeden z nejlepších světových hráčů a určitě je čest si proti němu zahrát. Na druhou stranu delší dobu pauzíroval a turnaj bere spíše jako možnost se rozehrát,“ míní Novák.

V pátek s Ústím

Ještě před reprezentační premiérou čeká Nováka páteční extraliga proti nováčku z Ústí nad Labem. „Ústí musíme porazit. Prohráli jsme teď ve Zlíně a vůbec jsme poztráceli v poslední době dost bodů. Nemáme se nač šetřit a dáme do toho úplně všechno. Před pauzou musíme nutně vyhrát,“ půjde do zítřejšího zápasu se stoprocentním nasazením.


Začátek bude tradičně v 17.30.