A svůj večer slávy si prožil v Kladně devatenáctiletý bek Roman Vráblík, jenž se osvědčil v roli „penaltového“ střelce. Právě on pěknou kličkou rozhodl samostatné nájezdy a přibalil svému týmu na cestu domů prémiový bod navíc za výhru 2:1.

Překvapivý hrdina? Jak pro koho. „Trenér Soudek se mě zeptal, jestli si věřím, že chce nějakého beka. Odpověděl jsem, že bych si věřil, tak řekl, že pojedu jako třetí,“ vypráví Vráblík, jak se ocitl mezi vyvolenými hráči.

Kouč na střídačce konzultoval svoji volbu s brankářem Klestilem, který v pátek kryl záda Šimonu Hrubcovi. „Sice mi řekl někoho jiného, ale když jsem navrhl Vráblíka, neměl výhrady,“ prozradil Karel Soudek, jenž považuje za logické, že požádal o radu právě gólmana. Skoro denně čelí při trénincích svým spoluhráčům, kteří zkoušejí všelijaké finty, a tak je má přečtené. Nejlépe ví, kdo z nich je v zakončování nepříjemný. „A já vím, že Roman Vráblík je taková povaha, že z toho nemá velké nervy,“ doplňuje trenér.

Bek dopředu věděl, jakou kulišárnu brankáři Kúdelovi provede. „Byl jsem rozhodnutý, že udělám kličku, kterou pořád dělám na tréninku. Jedu na branku normálně středem, ale pomalinku, skoro krokem. Odtáhnu si gólmana na pravou stranu, nejdřív naznačím střelu bekhendem nahoru, ale pak se vrátím do forhendu a on většinou odjede stranou.

Cesta z Kladna byla veselejší než jindy, tým totiž prolomil černou sérii na stadionech soupeřů. „Pořád jsme prohrávali, takže jsme měli radost. Po dlouhé době to byly body zvenku,“ libuje si bek Roman Vráblík. Pokud mužstvo mělo psychickou zábranu při zápasech venku, tak po Kladnu to snad už neplatí. „Myslím, že nám to hodně pomůže. V play off jde o všechno a nemůžete spoléhat na to, že doma pokaždé vyhrajete,“ přemítal Roman Vráblík, jenž v této sezoně vstřelil čtyři góly.

Páteční penaltový test se může Jihočechům v play off hodit. Když příště dojde na nájezdy, Vráblík prý bude znovu připraven vytáhnout ze svého repertoáru osvědčenou kličku. „Když dostanu znovu důvěru, udělám totéž,“ slibuje.

Po zkušenosti z Kladna by trenér zřejmě nic nenamítal. „Přece se říká, že beci jezdí nejlépe nájezdy!“ připomíná s úsměvem Karel Soudek. „Já je jezdil taky často…“

Den poté, co se stal hrdinou nájezdů, visel otazník nad Vráblíkovým startem doma proti Chomutovu (6:0).

„Ráno před zápasem, asi ve čtvrt na devět, mi volal, že nemůže hýbat rukou. V tu chvíli jsme měli jen pět obránců. Ale nechal si zatejpovat ruku a zápas odehrál,“ popisoval trenér Soudek. Při otázce, zda se bek náhodou nezranil při vítězné kličce, jen zakroutil hlavou. „Dostal sekeru přes ruku a půjde na rentgen. Snad to nebude nic vážného, protože co se zdraví týká, nejsme na tom nejlépe,“ dodal s obavami.