Utkání mělo vzhledem k osmdesáti letům klubu slavnostní úvod. Čestné vhazování provedla legenda českobudějovického hokeje Antonín Španinger a ocenění převzal také obránce Petr Gřegořek, jenž včera hrál (a dobře) svůj pětistý extraligový zápas. V domácí sestavě chyběl zraněný útočník Hřebejk a k němu se přidal také obránce Sičák, do branky se po jednozápasové pauze vrátil Turek.

Duel o čelo tabulky začali domácí aktivně a první třetina patřila právě jim. Hned v úvodu se řítil na slávistickou branku Sailer, ale Svobodu ani nadvakrát nepřekonal. V 6. min. předvedl báječnou akci domácí třetí útok a po přihrávce Tomana zakončoval Květoň už do prázdné branky. Poté o sobě dali vědět také slávisté. Bednář ze sóla ale Turka nepřekonal. V 17. min. měl svůj druhý gól na hokejce Květoň po krásné akci Kotrly, na Svobodu si však tentokrát nepřišel. Další gólovky pochytal hostující brankář Sailerovi a následně i Šimánkovi.

Také druhé dějství začali lépe Jihočeši. Kůrka se Šimánkem však neuspěli, a tak uhodilo na druhé straně. Přesně do horního růžku Turkovy klece se trefil Sup. Obraz hry se poté otočil a své umění musel prokazovat především Turek. Ve 35. min. měl gól na hokejce slávista Hruška, Turkova lapačka však čarovala. Útočili ale i domácí a hrál se divácký hokej nahoru – dolů. Ve 39. min. hráli domácí přesilovku a Hübl dorážkou Gřegořkovy střely dostal domácí tým opět do vedení. Ještě před druhou sirénou mohl zvýšit Brabenec, leč Svoboda jeho bekhend obratně skryl v lapačce.

Třetí dějství začalo přesilovkou Slavie, ve které Hruška nastřelil tyč. Hosté začali zatápět pod kotel a další Hruškovu velkou šanci likvidoval Turek. Ve 47. min. také přišlo vyrovnání. Bednář se z rohu kluziště proháčkoval až před Turka a pohodlně zavěsil. Vrátit vedení na domácí stranu mohl Hudec, jeho střela jen těsně minula Svobodovu klec. V 54. min. trefil Novák vyhozeným pukem multifunkční kostku nad ledem a poslal Jihočechy na více než minutu do tří. Obětavě bojující domácí na čele s Turkem oslabení přežili a soupeře přitlačili, zápas však přesto dospěl do prodloužení.

To přineslo velké šance domácích, tyč Vydareného, ale žádný gól. Nájezdy Jihočeši letos poprvé zvládli, ten rozhodující proměnil Šimánek.

HC Mountfield Č. Budějovice – Slavia Praha 3:2 po sam. nájezdech. (1:0, 1:1, 0:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Květoň (Toman), 39. Hübl (Gřegořek), rozhodující nájezd Šimánek – 26. Sup (Rataj), 47. Bednář (Červenka).

Rozhodčí: Turčan – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 6200.

Mountfield: Turek – Frolo, Gřegořek, Bolf, Vydarený, Toman, F. Novák – Hudec, Mertl, Brabenec – Kůrka, Šimánek, Sailer – Květoň, Hübl, Kotrla – Veselý, Vak, Kuchejda. Trenér Jandač.

Slavia: Svoboda – Sloboda, Žižka, Hlavačka, Kolařík, Drtina, Němeček, Vašíček – Hruška, Beránek, Tomica – Micka, Rataj, Sup – Bednář, Červenka, Vondrka – Klepiš, Holec, Doležal. Trenér Růžička.

Hlasy trenérů:

Jiří Kalous (Slavia): „Od druhé třetiny se hrál rušný hokej se šancemi na obou stranách. V závěru jsme měli štěstí, že jsme nedostali třetí gól. Bodu z ledu lídra si ceníme.“

Josef Jandač (Mountfield): „Chtěli jsme vyhrát v základní hrací době. Soupeři se dobře znají a utkání tak bylo hodně svázáno taktikou. Mrzí mne dvě individuální chyby, po kterých jsme dostali góly. Na penalty jsme vyhráli letos poprvé a jsem za to rád.“