Sazka Arena byla na úvodní duel extraligy zaplněna skutečně jen částečně a hlavní slovo včera měla početná skupina fanoušků Jihočechů. Hned v první minutě chyboval domácí Kadlec, Hudec jel sám na branku, byl faulován, ale rozhodčí Husička nenašel odvahu odpískat trestné střílení. Jinak ale úvod zápasu ovládli slávisté a hosty výrazně podržel brankář Turek. Vynikl hlavně při dorážce Micky a nájezdu Bednáře.

Výborný Turek

V 11. min. byl vyloučen Sup a Mountfield přesilovku po šesti vteřinách zužitkoval. Sičákovu tečovanou střelu od modré Svoboda jen vyrazil a pro Šimánka nebylo problémem vstřelit premiérový gól letošního ročníku. Záhy měl sice vyrovnání na hokejce Beránek, ale znovu ztroskotal na výborném Turkovi. V 19. min. bylo v sektoru jihočeských fanoušků ještě veseleji, když Vak vybojoval kotouč a přesně našel horní růžek Svobodovy klece. Minutu před první sirénou ale hosté zbytečně zaváhali. Puk se po skrumáži odrážel od tyčky do tyčky, až ho Beránek i s několika hráči doslova dotlačit za Turkova záda.


Vstup do druhého dějství hostím vůbec nevyšel. Slavia dostala možnost hrát minutu dvojnásobnou přesilovku a v jejím závěru vyrovnal Červenka. Mountfield bojoval. Ve 28. min. se protáhl až před Svobodu štírek Hřebejk a pod jeho betonem propasíroval puk do sítě. O tři minuty později však předvedl na druhé straně podobný kousek navrátilec Duda a bylo znovu vyrovnáno. Domácí byli na koni. Dvakrát v krátkém sledu mohl skórovat zkušený Sup, Turek však své spoluhráče výrazně podržel.


Ve třetí třetině se hrálo z obou stran na jistotu a ani jeden ze soupeřů nechtěl udělat chybu. Velkou šanci na každé straně přinesl až samotný závěr normální hrací doby a tak zápas dospěl do prodloužení. To branku přes gólovou Hřebejka nepřineslo, a tak o bodu navíc musely rozhodnout samostatné nájezdy.
Úspěšní byli domácí Duda a Rataj, zatímco za Mountfield se trefil jen Šimánek (nedali Hübl a Brabenec).

Fakta ze Sazka Areny

Branky a nahrávky: 20. Beránek, 22. Červenka (Bednář), 31. Duda (Doležal), rozhodující sam. nájezd Rataj - 11. Šimánek (Sičák), 19. Vak (Kotrla), 28. Hřebejk (L. Květoň).

Rozhodčí: Husička - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 9:10. Využití: 1:1. Diváci: 6048.


Slavia: A. Svoboda - Kadlec, Žižka, Hlavačka, Kolařík, Němeček, Drtina, Sloboda, Vašíček - D. Hruška, Beránek, Tomica - Micka, Rataj, Sup - Bednář, Červenka, Vondrka - Duda, V. Růžička ml., Doležal.


HC Mountfield: Turek - Toman, Gřegořek, Sičák, Vydarený, F. Novák, Bolf, Mucha - M. Hudec, V. Hübl, Brabenec - Kůrka, Šimánek, Sailer - Kotrla, Vak, Veselý - Gulaš, L. Květoň, Hřebejk.


TRENÉŘI, Josef Jandač, ČB: „Pro nás se utkání vyvíjelo velice dobře, vedli jsme 2:0 a za klíčový moment zápas považuji gól domácích do šatny na 2:1. Nechali jsme soupeře vyrovnat a zápas směřoval k remíze. Rozhodovaly penalty a ty jsme prohráli.“

Jiří Kalous, Slavia: „Viděli jsme vyrovnané utkání. My měli v první třetině více šancí, jenže soupeře podržel brankář Turek. Celý tým bojoval až do konce a zaslouženě jsme zápas otočili. Při penaltách se štěstí přiklonilo na naši stranu.“ (pk)