V samotném úvodu sezony 2005–06 nasbíral Vak v dresu Karlových Varů osm extraligových startů. „Ty zápasy jsem ale spíše proseděl na střídačce,“ doplní bez náznaku jakékoliv hořkosti v hlase. „Vary mne koupily ze Vsetína. Šel jsem do lepšího mužstva, ale od začátku jsem byl ve čtvrté lajně. Bylo to jen takové paběrkování,“ připustí. „Nijak ve zlém na to teď už ale nevzpomínám. Všechno špatné je i pro něco dobré. Jsem rád, že se ozvaly Budějovice a jsem tady,“ tvrdí.

V K. Varech v té době působil současný kouč týmu Zdeněk Venera. „Angažmá ve Varech mi nevyšlo,“ pokrčí rameny. Od října 2005 tak působí na jihu Čech a našel si pevné místo v základní sestavě.

Že by měl proti svému bývalému zaměstnavateli nějakou přehnanou motivaci, si rozhodně nemyslí. „Možná v té první sezoně, kdy jsem z Varů odešel, jsem velkou motivaci měl. Teď už ne. Beru Vary jako normálního soupeře. Motivací je pro mne především samotné semifinále play off,“ tvrdí.
Vyrovnaný kádr

Hra Energie stojí hlavně na produktivitě dvojice urostlých útočníků Skuhravý – Kumstát. „Na nich to stálo především v minulých sezonách. Nyní tam přišlo i několik dalších kvalitních hokejistů,“ oponuje Vak. „Je to vyrovnaný tým a už to tolik nestojí na první lajně, jako tomu bylo v minulých letech,“ míní.
Karlovy Vary se vyznačovaly vždy především striktní defenzivou. V letošní sezoně už to zdaleka tak neplatí. „Přišli tam kvalitní techničtí hráči a začali hrát více kombinační hokej. A jak je vidět, uspěli s tím lépe než dřív,“ všiml si.

Mountfield má za sebou úspěšnou čtvrtfinálovou sérii s Kladnem, kterou vyhrál 4:1. „Zvládli jsme to dobře a jsme za to rádi. Byli jsme pasováni do role velkých favoritů, ale nebyla to jednoduchá série. Před dvěma roky jsme my byli v pozici Kladna a vyřadili jsme Liberec, který byl vysokým favoritem. Dopředu není nikdy nic rozhodnuto.“

Herně Jihočeši Kladno přehrávali, ale dopláceli na nerpoměňování velkého množství šancí. „Z naší hry jsme měli docela dobrý pocit. Kladno ale nemá tak zkušený kádr, projevila se na nich asi i únava z předkola a měli nějaká zranění. Navrch jsme měli, ale výborně jim zachytali oba gólmani a nebylo to vůbec jednoduché,“ upozorňuje.

Stejně jako před startem čtvrtfinále mají i nyní před zahájením semifinálových bojů českobudějovičtí hokejisté poměrně dlouhou pauzu. „Teď je to ale pro všechny stejné. Vary mají pauzu dokonce ještě o den delší. Potrénujeme, odpočineme a vletíme na ně,“ naznačuje náplň přestávky.

Karlovy Vary hrají play off poprvé v historii klubu. „Menší zkušenost je jediné, co nám může trochu nahrávat. Jinak hrají velice dobře. V semifinále play off už si člověk nevybere. Možná může hrát roli ta trochu menší zkušenost, ale mají v kádru hráče, kteří play off hrávali,“ nepřipouští sebemenší podcenění soupeře.

V lázeňském městě je nevelký stadion a Jihočeši se mohou těšit na hodně bouřlivou atmosféru. „Je to plechová hala, takže je tam pěkný hukot. Vary teď hokejem žijí, takže to bude asi hodně bouřlivé. Bude to asi podobné jako na Kladně. Atmosféry se ale určitě nebojíme,“ usměje se.

Vakovou specialitou jsou vyhraná vhazování a na všechna důležitá buly posílá trenér Jandač právě jeho. „Žádný recept na to nemám. Výhodou je možná sebevědomí, protože na buly si dost věřím. Ale žádný zázrak v tom není. Snažím se to hrát jednoduše. Na buly chodím už snad od páté třídy,“
Úvodní dva semifinálové zápasy play off se na jihu Čech hrají v pátek a v sobotu (17.25).