Před dnešním utkáním jsme hovořili s trenérem aktuálně druhého týmu extraligy Josefem Jandačem.


Po uzdravení Jana Chábery máte spolu s Romanem Turkem dva vyrovnané a kvalitní gólmany. Jak bude fungovat jejich nasazování do zápasů?
Je to otázka dvou, maximálně tří zápasů dopředu. Rozhodujeme se hodně podle soupeře a také aktuální formy i zdravotního stavu. Žádný velký systém v tom není. Jsem rád, že máme dva gólmany, kteří prokazují výbornou výkonnost. Eda Turek od začátku sezony odchytal skoro všechno. Dařilo se mu, Chábič byl zraněný a Altrichter u nás byl pouze na záskok. Proto nebyl důvod do toho nějak sahat. Cháberu jsme po uzdravení nechali rozchytat v první lize v Mostu. Potom jsme ho vypustili do extraligy a odchytal parádní zápasy ve Varech i v Pardubicích. Odvedl špičkovou práci.


Chytat ale může vždy jenom jeden.
V tom to mají gólmani těžší, ale je to fakt. Pravidelně je točit nechci, abych mužstvo spíše nerozhodil. Jeden gólman chytá vždycky víc. Volba padla na Edu, ale rozhodně to není tak, že by měl nějaké předplacené místo. Chytá výborně a má i dobré statistiky. I když tam Chábič vleze a zachytá parádně, tak to Eda bere dobře. Jsou gólmani, kteří toho druhého nepustí do branky za celou sezonu. Eda naopak všechno akceptuje a respektuje. Je to stoprocentní profík. Honza Chábera zase není uspokojený s tím, že tady občas za Edu naskočí. Je to dravec, který by chtěl chytat co nejvíc. To je samozřejmě dobře, ale místo v brance je vždycky jenom pro jednoho.


Před reprezentační přestávkou jste měli společný seminář extraligových trenérů a rozhodčích. Jednalo se o přínosné setkání?
Sešla se tam polovina extraligových trenérů. Pro mne osobně byl přínos v tom, že se tam konečně začalo alespoň komunikovat. Seminář byl dobře připravený a na videu se tam řešili třeba sporné momenty, na který měla polovina trenérů i rozhodčích úplně odlišný názor. Je jasné, že rozhodčí nejsou v jednoduché situaci. Nastupuje nová generace sudích, což je dobře. Na druhou stranu ještě nemají tolik zkušeností. U těch starších už nedochází k žádnému posunu vpřed a z jejich strany je hodně alibistických výroků. Na druhou stranu bude asi chvíli trvat, než budou mít rozhodčí u nás takový respekt jako třeba v NHL.


V posledních době přibylo simulování ve hře. Řešil se na semináři i tento nešvar?
Tato otázka se tam hodně přetřásala. Je třeba apelovat na samotné hráče už v tréninku i potom v zápasech. Hrát se má na bruslích a ne si vynucovat fauly simulováním. V každém týmu se najdou skokani, kteří znají metr našich extraligových rozhodčích a zneužívají ho. A rozhodčí se dostávají bohužel pod tlak právě ze strany těchto hráčů. Sudí třeba pískne na jedné straně dva fauly na mužstvo, které je aktivní. Při bránění většinou dochází k faulům. Ale není důvod, aby aktivní mužstvo nemělo klidně deset přesilovek za sebou. U nás se odpískají dvě přesilovky a pak už se čeká na sebemenší zákrok druhého týmu, což hráčl vědí a napomáhají tomu. Tohle se na semináři řešilo a musí se to odstranit, i když to asi bude chvíli trvat. Je to hodně dáno českou povahou. Naši hráči si něco podobného nedovolí v zahraničních soutěžích. U nás ano. Měly by se dávat dvě minuty pouze za simulování, a ne jenom souběžné tresty, které jsou u nás zcela běžné.


Extraliga prakticky nectí vánoční přestávku. V neděli den před Štědrým dnem hostíte doma Liberec a hned na Štěpána jedete do Vítkovic. Co tomuto programu říkáte jako trenér i jako otec od dětí?
Mně to nevadí. Respektuji termínovou listinu, která musí mít vyhrazené termíny pro Euro Hockey Tour, návaznost na play off i ctít začátek soutěže. Je to dost našlapané a nezamýšlel jsem se nad tím, jestli bychom měli hrát jindy. Beru to tak, jak to je. Z hokejového pohledu jsem zvyklý, že nemáme volné víkendy. Jsme za to také velice slušně zaplaceni. Pokud si diváci cestu na stadiony o svátcích najdou, tak prostě musíme hrát. Směrem k rodině tam samozřejmě určité negativum je, ale ženy už jsou tolerantní a dětem se to vysvětlí. Štědrý den všichni stráví doma a snažíme se udělat program tak, abychom si pokud možno co nejvíce vyhověli. Zápasy ale musíme odehrát co nejlépe, aby se diváci dobře bavili. Od toho jsme dobře placeni.


Mistr republiky a vítěz základní části extraligy by od příští sezony měli hrát hokejovou Ligu mistrů. Láká vás tato soutěž?
Lákadlo to určitě je. Mezinárodní konfrontace na klubové úrovni se odehrává prakticky jen v předzávodním období a české týmy v ní většinou moc neobstávají. Je to ale ve fázi zkoušení hráčů a kondiční přípravy. To je trošku zavádějící. Konfrontace v průběhu sezony by byla rozhodně velice prospěšná.


Může se hokejová Liga mistrů přiblížit té fotbalové?
Myslím, že ne. Jde především o peníze. Hokej je v tomhle trochu jiný než fotbal. Hraje ho podstatně menší množství států a není tak širokospektrální jako fotbal. Ale pokud přijedou špičkové kluby z německé, švýcarské, finské, švédské nebo ruské ligy, tak by lidi určitě přišli. Ať už u nás, nebo u soupeřů.
Určitou změnu by asi chtěla i přežitá Euro Hockey Tour, kterou hrají reprezentační týmy.

Už před třema roky jsem říkal, že turnaj v této podobě není dobrý. Hrají spolu neustále jen čtyři týmy. Diváci chodí pouze na své domácí týmy, ale ostatní zápasy prakticky nikoho nezajímají. Hokej se přitom hraje právě pro diváky. Termíny se najdou vždycky a mohlo by se v průběhu sezony hrát klidně mistrovství Evropy. Odehrál by se vždycky jeden nebo dva zápasy, které by diváky přitáhly. Nebyl by to takový zápřah jako současné turnaje a mělo by to úplně jiný náboj. Slováci, Němci, Švýcaři, to jsou všechno kvalitní týmy. Byla by to rozhodně prospěná konfrontace. Byla to ekonomicky, divácky a termínově zajímavá soutěž, která měla být už dávno.


Po reprezentační pauze vás čeká na domácim ledě Zlín, kterému se letos zdaleka nedaří podle představ.
Zlínu se letos tolik nevede, ale je to pro nás nepříjemný soupeř. Hraje dost zaprutilou obranu. Navíc má mužstvo teď od vedení klubu nůž na krku s tím, že musí udělat určitý počet bodů. O to víc se budou snažit a my se s tím musíme vypořádat. Věřím, že po přestávce nevypadneme z herního rytmu.


Ve Zlíně kvůli nepříznivým výsledkům odvolali asistenta trenéra Stuchlíka. Zažil jste někdy podobné řešení?
Ne. Nikdy. Je to docela rarita. Ale je to jejich věc. Nevím, co v tom bylo. Nijak jsem to nerozebíral a problémy Zlína vůbec neřešíme. Snažíme se zaměřit sami na sebe a naštěstí nemáme takové problémy, jaké jsou v jiných extraligových týmech. Nějaké body máme a řekl bych, že ani nepředvádíme špatný hokej.