Exbudějovický bek Miloslav Jáchym (193 cm/93 kg) v létě opustil rodnou kotlinu a usídlil se ve Spišské Nové Vsi, kde mají své teritorium Tatranští Vlci, juniorský tým nováčka KHL z Popradu.

Měl před sebou vidinu další sezony v českobudějovické juniorce. Jeho agent, na jihu Čech dobře známý bývalý brankář Vladimír Hudáček, nasměroval obránce pod Vysoké Tatry, kde se právě rodil nový česko-slovenský tým.

„Vlci měli kemp, kde bojovalo o místo asi šedesát hráčů. Ale já byl celý přípravný měsíc v áčku, ve Lvu Poprad, a vrátil jsem se, až když bylo mužstvo hotové. A já v něm měl místo přislíbené, protože trenérům áčka jsem se líbil, dostal jsem dvoucestnou smlouvu. Když jsem šel k Vlkům, trenér Rulík řekl, že se ani nebudeme loučit. Jsem členem širšího kádru, dopsali mě na soupisku, byl jsem s týmem i na tripu,“ líčí Jihočech, jenž dorazil na Vánoce domů jen na skok a už zase pospíchal na Slovensko.

Vezl s sebou nový dres a čerstvou smlouvu s HK Poprad, který hraje slovenskou extraligu a funguje jako farmářský celek klubu KHL. „Vedení HK Lev se domluvilo s HK Poprad, že od 7. prosince tam půjdu na hostování do konce sezony. S tím, že mě bude platit HK Poprad, který mi nabídne novou smlouvu a o vše se postará. Spokojenost,“ lebedí si Jáchym, jenž připouští, že tanec s Tatranskými Vlky v juniorské soutěži MHL, kde startuje dvaatřicet týmů, pro něj zřejmě skončil. „Možná, kdyby se Vlci dostali do play off a HK Poprad měl volno, tak bych si prodloužil sezonu a naskočil, ale nevím, jestli by to vůbec bylo možné,“ krčí rameny exbudějovický bek.

Tatranští Vlci na přelomu roku ztráceli na příčky, znamenající postup do play off, jen dva body. „Mají před sebou měsíc v Rusku, venkovní zápasy rozhodnou,“ přemítal Miloslav Jáchym, jenž zanechal ve Spišské Nové Vsi malou budějovickou kolonii: v kádru Vlků působí vedle obránce Janka ještě trio útočníků Ježek, Šaršok, Bárta.

Tým Lev Poprad opustili nedávno hokejisté Tomáš Klouček, Stanislav Balán, Ladislav Nagy a Peter Ölvecký. Jediný slovenský klub v KHL ve svém prohlášení připustil, že za změnami v kádru jsou i ekonomické důvody. Před nejlepšími juniory, Jihočechy nevyjímaje, se tím otevírá větší šance nakouknout do Kontinentální hokejové ligy. Sekáč s Jankem, kteří reprezentují Čechy na MS hráčů do 20 let v Kanadě, už si prestižní soutěž vyzkoušeli.
Mezičlánkem mezi juniorkou a Lvem je extraligový HK Poprad, kam zamířil Miloslav Jáchym. O svátcích se „kamzíci“ rozloučili se Švédy Kraftem a Gellerstedtem. „Změny v kádru jsou teď skoro všude, do 15. ledna bývá nejvíc přestupů. O jednoho z obránců HK, Kovačeviče, se zajímá Graz,“ komentoval aktuální dění Jáchym, jenž do Vánoc nasbíral ve slovenské nejvyšší soutěži čtyři starty, po nich další dva, a navíc se gólovou asistencí proti Nitře poprvé zapsal do statistik. Kamzíkům patří čtvrté místo v tabulce. „Vyhrává se, výsledky jsou nad očekávání dobré!“

Nyní je více na očích, než když oblékal dres Tatranských Vlků, kteří mají svůj domov ve Spišské Nové Vsi. Ta sice není daleko, ale dospělé týmy HK a Lev mají na popradském zimním stadionu kabiny hned vedle sebe. „Takže v kontaktu jsme s hráči i trenéry skoro pořád,“ podotýká bek Miloslav Jáchym.

Zkušenosti v MHL ho zocelily, zjistil, že s hráči se tam nikdo nemazlí. Náročné cestování po Rusku patří k věci. „Tam nikoho nezajímá, kolik zápasů v kolika dnech jste odehrál. Musíte podat stoprocentní výkon. Odpočineš si potom, řeknou vám,“ líčí.

Rusové rádi označují svou juniorskou soutěž za nejlepší v Evropě. Jáchym může porovnávat úroveň s českou soutěží, kde hájil barvy Komety Brno a Českých Budějovic. „Ale srovnávat se to nedá, je to úplně jiný hokej,“ kroutí hlavou. „Hra v MHL se mnohem víc blíží dospělému hokeji. Každý brání, takže je těžké dávat góly. Jsou tam výborní hráči, ročník 1995 je nejlepší na světě, a když jej srovnám se stejně starou českou reprezentací, jsou Rusové o dvě tři třídy výš,“ domnívá se.

Jeho hráčská práva vlastní podle něj rodiče. „Agent a rodiče se s manažerem Budějovic domluvili, že je odkoupí, jen díky tomu jsem mohl odejít. Jinak bych pokračoval v Budějovicích a byl tu pod smlouvou,“ vysvětluje hráč, jenž prožil část letní přípravy s Mountfieldem. Absolvoval i kondiční soustředění na Šumavě, ale nakonec usoudil, že pokud chce prorazit, bude muset zkusit štěstí jinde. „Šel jsem za vidinou toho, že budu trénovat s týmem KHL. Nelituji toho, posunul jsem se dál. Zahrát si tu soutěž je pro mne obrovská motivace!“ říká.

Jáchym starší s půlročním odstupem věří, že syn udělal v kariéře dobrý krok. „Kdo se doma drží máminy sukně, nikam to nedotáhne. Rozhodně je lepší hrát slovenskou extraligu než u nás pátým rokem za juniory. Dělá pokroky, je to perfektní,“ zdůrazňuje.

U rodinného stolu panuje shoda. „Jsem naprosto spokojen, super,“ přikyvuje obránce Miloslav Jáchym. „Když jsem odcházel, nikdo nečekal, že bych za půl roku mohl hrát třetí lajnu ve slovenské extralize.“

V době, kdy se Lvem trénoval a vyrazil na „šňůru“, přišel o svou premiéru v KHL jen vinou obrovské smůly – v týmu pro něj neměli dres! „Převlékl jsem se do výstroje, těšil jsem se, ale bohužel. V KHL bych mohl nastoupit pouze se stejným číslem, jaké jsem nosil v juniorech, regule jsou přísné… Doufám, že v této sezoně ještě přijde šance!“