Extraliga odehrála v hodně zběsilém tempu dvaadvacet kol a aktuálně probíhající reprezentační přestávku především hráči rozhodně uvítali. „Odpočinuli jsme si, měli jsme dva dny volna. Teď už se ale zase naplno trénuje. Rozhodně nelenošíme,“ usměje se subtilní centr.
Extraliga se hrála prakticky neustále třikrát v týdnu, což klade samozřejmě velké nároky na připravenost hráčů. „Především ti, kteří jsou hodně vytěžování, toho měli opravdu dost,“ všiml si. „Ti pauzu přivítali určitě.“
Mountfield má za sebou zásadní změnu. Místo Jana Tlačila převzal mužstvo jako hlavní trenér František Výborný. „Je to něco trochu jiného. Tréninky pana Výborného jsou velmi dobré tréninky. Extraliga má přestávku, takže trénujeme opravdu hodně. Ale to se teď trénuje všude bez ohledu na trenéra,“ podotkne.
Nový kouč sliboval, že v tomto týdnu bude příprava zaměřená hodně na obnovení fyzické kondice. Svým slovům dostál a hráči dostávají pořádně do těla. „Je to tak. Hned první trénink byl pořádně svižný. Je to podobné přípravě na ledě z letního období. Ale to je jen dobře, kondice se nám bude hodit,“ dobře si uvědomuje.
Každá změna na trenérském postu přináší změny také v kabině. „Jako při každé změně trenéra se atmosféra v kabině trochu pozmění. Většinou to mužstvu prospěje. Snad to bude i tentokrát,“ věří.
Mertl hraje nejen extraligu doma v Českých Budějovicích, ale často jezdí také vypomáhat do prvoligového Tábora. U Jordánu pomáhal už v závěru minulé sezony při postupu do druhé nejvyšší soutěže, a jak sám později přiznal, jezdil tam tak trochu z donucení. Teď je to jinak. „První liga je velice kvalitní soutěž a jsem rád, že si tam mohu zahrát,“ ujišťuje.
Přestože v Táboře netrénuje, s přijetím do týmu na zápasy prý není sebemenší problém. „To je v pohodě. Všichni se známe. Je tam hodně budějovických kluků, takže žádný problém,“ tvrdí. Nesnáze prý nepůsobí ani menší sehranost. „Občas se mnou jezdil Lukáš Květoň z Budějovic. Spolu jsme sehraní dobře, ale ani jinak to není žádná potíž.“
Do Tábora se první liga vrátila po dlouhých letech a atmosféra na domácích zápasech je správně hokejová. „Lidi tam fandí. Možná by jich jenom mohlo chodit o malinko víc,“ přeje si.
Pendlování do dalšího týmu je vzhledem k nabitému programu extraligy hodně náročné už jenom vzhledem k cestování. „Zatím jsem hrál většinou jenom domácí zápasy v Táboře. Venku jsem byl jenom v Benátkách. Ještě mě nepotkal žádný Havířov nebo jiná dlouhá štreka. Z toho bych asi moc velkou radost neměl,“ sportovně přiznává.
V minulém týdnu prožil Mertl mimořádnou událost také v rodinném životě. Manželka Jitka mu porodila syna Pepíčka. „Byl jsem u porodu. Ten ale nebyl přirozenou cestou, takže jsem musel vyklidit pozici. Zážitek to byl přesto parádní. Jsem šťastný. To hlavní ale přijde, až bude malej doma,“ uvádí hokejista, který manželku s malým synkem očekával poprvé doma včera odpoledne.