V minulém týdnu absolvovalo mužstvo soustředění ve Frymburku. Dle slov trenéra Antonína Stavjani splnilo svůj účel. „Vyšlo nám počasí. Pouze jeden den nás déšť zahnal do tělocvičny. Jinak jsme využívali venkovní školní hřiště s tartanovým povrchem. Tréninkový objem jsme splnili," pochvaloval si zkušený trenér pobyt u Lipna.

Oproti minulým sezonám nebyl náplní soustředění čistě jen tvrdý tréninkový dril. „Pojali jsme to trochu jako team building. Také z tohoto pohledu Lipno splnilo svůj účel," přikyvuje Stavjaňa. „Kluci měli dostatek času i sami na sebe. Sociální vazby se pak přenášejí i na led. Uvidíme, ale snad to bude dobré," věří.

V průběhu června budou mít hokejisté vždy dva tréninky týdně také na ledě. Jedná se o novinku letošní sezony. „Takový je světový trend. Z hokeje se stává celoroční záležitost. Pokud je někde k dispozici led po celý rok, tak není důvod to nevyužít," vysvětluje Stavjaňa.

Při svém působení na Slovensku však trenér tuto variantu moc nevyužíval. „Ani jsem nemohl, protože ta možnost nebyla," usměje se. „Využil jsem to pouze ve Slovanu Bratislava. Tam jsme chodívali v letní přípravě na led. Vyhráli jsme potom základní část, ale nedá se jenom z toho usuzovat, že se nám to natolik osvědčilo. Hráče jsme měli nabruslené a určitě jim to pomohlo. Ale není to nějaký všelék," dobře si uvědomuje.

Jako první vyrazili na led trenéři. Z hráčů ochutnal kvalitu ledové plochy nejdříve obránce Martin Mazanec. Na ledě se teď nebudou řešit žádné taktické věci a s pukem se hráči moc nepotkají. „Tréninky budou zaměřené vyloženě kondičně," přikývne kouč.

Ten má k dispozici téměř kompletní kádr. V pořádku už je i stehenní sval Ladislava Marka. Malinko momentálně zlobí jen kotník obránce Jakuba Suchánka.

Jedinou výjimkou je kanadský bek Mitch Fillman, jenž stále ještě nedorazil zpoza oceánu. „Má problém s pracovním vízem. Mohl by přijet na turistické, ale pak by následně ještě musel znovu odletět zpět. Bylo by to zbytečně komplikované, takže počkáme, až bude mít pracovní vízum," nevidí to trenér jako velkou potíž.