Pět sezon strávil v Pardubicích, kde nosíval kapitánské céčko a radoval se i ze zisku mistrovského titulu. Nyní už druhou sezonu působí zkušený obránce Jan Snopek (34 let) na jihu Čech. V pátek se v barvách Mountfieldu postaví v atraktivním extraligovém duelu právě proti svému mateřskému klubu.

Po pěti kolech jste na čele extraligové tabulky. Čekali jste něco podobného?

Doufali jsme v dobrý start do soutěže. Ten nás skutečně vyšel a teď na tom musíme stavět dál. Pokud by to teď vyšumělo, tak by nám byl dobrý start k ničemu. Je třeba pracovat dál a věřit, že vydařený začátek přetavíme v dobrou celou sezonu.

V úvodu sezony dostáváte velice málo gólů, což je i vizitka vás jako obránců. Těší vás to?

Nemyslím si, že by defenziva byla jenom otázkou dvou obránců a brankáře. Je to o celé formaci šesti lidí, kteří jsou na ledě. Zatím to funguje, i když v každém utkání jsou drobnosti, které pak musí Kuba Kovář v brance pochytat. Ale je důležité, že jeden za druhého zaskočí. Potřebujeme mít vyváženou defenzivu i ofenzivu. Pokud budeme dávat hodně gólů, tak si můžeme dovolit i více dostávat. Teď nám tam ale góly moc nepadají, tak se musíme soustředit více na obranu.

I když to nepřeceňujete, povedený začátek soutěže musí mít blahodárný vliv na psychiku mužstva. Souhlasíte?

Je to dobré pro uklidnění celého klubu. Šest měsíců jsme se na sezonu připravovali a už to bylo dlouhé. Bylo důležité vykročit pravou nohou. Málokdy se podaří špatný začátek v průběhu sezony napravit. Zažil jsem to jednou v Pardubicích, kde z toho byl nakonec titul. To jsou ale výjimky. Byl bych rád, kdybychom měli dobrý start do soutěže, prostředek sezony a také její konec.

Je pro vás zápas s Pardubicemi pořád trochu jiný než ostatní duely?

Pořád mám na Pardubice vzpomínky a nějaké kluky tam znám, i když se tam mužstvo hodně obměnilo a znám tam asi jenom pět nebo šest kluků. Časem se hráči mezi jednotlivými kluby prolínají. Není to z mé strany tak živé, jako to bylo třeba v minulé sezoně. Už to se mnou tak moc nedělá.

Zavoláte si přesto před zápasem s někým z pardubických hráčů?

S některými kluky jsem ve spojení. Paradoxně si teď nejvíce volám s Petrem Sýkorou, který je v Davosu. Že bych ale s někým vyloženě rozebíral zápasy, to zase ne. Není na to čas a každý má svých problémů dost. Máme všichni svůj klub a svou práci, kde se připravujeme.

Vypíšete spolu s dalším bývalým pardubickým hráčem Michalem Mikeskou prémie do kabiny pro zápas?

To je dané už jenom kvůli motivaci. O tu ale máme postaráno. Pokud uděláme nějaké body, tak rád nějaké peníze do kasy dám.

Sledujete Pardubice přece jen trochu víc než ostatní týmy?

Abych se přiznal, tak opravdu moc nežiji ve výsledcích, teletextech nebo Dohránech. Odehraji zápas, sleduji, kde jsme v tabulce my, ale o ostatní se nestarám. Liga je vyrovnaná a jdeme zápas od zápasu. Je to zažité klišé, ale čím jsem starší, tak vidím, že je to čím dál víc pravda.

Na duel s Pardubicemi se ale přece musíte těšit. Vy vedete extraligu, soupeř je zase obhájcem titulu?

Takovéhle spojení je zajímavé hlavně pro média. Pardubice jsou bezpochyby vynikající soupeř, ale na druhou stranu je to pro nás zápas jako každý jiný. Teď žijeme tímhle zápasem a budeme chtít udělat nějaké body. Určitě je příjemné bodovat s mistrem. Je ale nová sezona a myslím, že ani v Pardubicích už moc nekoukají na to, že jsou mistři.

V Pardubicích trénuje Josef Jandač, který je na jihu Čech velice populární. Zvyšuje to náboj zápasu?

To je další takový novinářský tahák. Hrajeme proti Pardubicím, a jestli je na lavičce ten nebo ten, to je jedno.

Může být pro vás výhodou, že Pardubice ve středu předehrávaly zápas se Zlínem a může se na nich trochu podepsat únava?

Je teprve začátek sezony a v první čtvrtině to ještě takovou roli nehraje. Až postupem času budou vložené zápasy více znát. Uvidíme, jestli se to na hře soupeře nějak projeví. Další věc je, že vedení extraligy dbá na to, aby byl pravidelný hrací řád. Mělo by se hrát v pátek a v neděli, ale přitom si každý v týdnu předehrává, jak chce.