Hokej je nejen pro českobudějovického fanouška především tvrdý šedesátiminutový zápas. Jde o body, slávu, čest i peníze. Ale profesionálního hokejistu čeká v jeho pracovní době víc, než jen utkání. Pravidelné tréninky, přísná životospráva, mimohokejové aktivity pro marketingové partnery. Právě do života hokejistů mimo extraligové duely se dnes s Deníkem podíváte. V jakých podmínkách trénují? A co je náplní takového tréninku? A jak funguje kolektiv složený z pětadvaceti mužů sportovců?V kolektivním sportu je dobrá nálada a dobré psychické rozpoložení základním stavebním kamenem úspěchu. Je třeba ji udržovat bez ohledu na sportovní výsledky. V hokeji v tomto plní nezastupitelnou úlohu brankářská dvojka. Právě druhý brankář je často ten, kdo se snaží spoluhráče povzbudit a rozveselit nějakým tím vtípkem. V kádru HC MOUNTFIELD tuto úlohu plní jednadvacetiletý Pavel Kantor, který v Českých Budějovicích působí od mládí.

„Druhý brankář musí být vždy připraven naskočit do hry, když je to třeba, ale i na střídačce při zápase se snažím kluky trochu povzbudit, když cítím, že to potřebují," vysvětlil s tím, že o náladu se v hokejové kabině tradičně starají především starší hráči, kteří mají hodně zkušeností. „U nás je to třeba Aleš Kotalík nebo Láďa Kohn. Oba hráli v NHL, mají v hokeji hodně za sebou. Když přijde nějaká série porážek, nemůžeme kolem sebe chodit a mlčet, spíš mluvíme o dalších zápasech, trochu se uklidňujeme, že se nic neděje a příště se nám podaří zvítězit," doplnil Kantor.

Každá kabina má svého vtipálka

Podle Kantora je nejvíce slyšet kapitán Jiří Šimánek. „Když nepočítám hráče, je to samozřejmě Pavel Vlašic, náš masér," nezapomněl na populárního „Vlašáka" . Stejně jako v jiných pracovních kolektivech, i v hokejové kabině se řeší problémy a různé starosti. Vzácnou tradicí však je klasické pořekadlo o tom, že to, co se stane v kabině, by v ní mělo i zůstat. „Problémy neventilujeme. Bohužel se občas stává, že se na veřejnosti začne něco šuškat, někdo říká, že mu někdo říkal, že někde něco slyšel. Je ale lepší všechno řešit mezi sebou a nevyprávět si s kamarády u piva," řekl Kantor.

Zcela zásadní pro fungování týmu je vztah mezi oběma brankáři, v českobudějovickém případě mezi Jakubem Kovářem a Pavlem Kantorem. Dva muži na jeden klíčový post ve hře a chytat může jen jeden, navíc brankář je často označován jako individualita v kolektivním sportu. Pokud spolu brankáři nevychází, často se to může podepsat na jejich výkonech a tak i na výkonech celého týmu. V kabině českobudějovického celku však takový problém nehrozí. „S Kubou máme dobrý vztah, dokážeme si popovídat úplně o všem. Dokonce mám pocit, že čím déle spolu v týmu působíme, tím je to lepší," uvedl Kantor na adresu svého zatím úspěšnějšího kolegy, který nakoukl i do reprezentace a může se pyšnit bronzovou medailí z posledního mistrovství světa.

O fyzickou přípravu českobudějovických hokejistů je od letošní sezony stará Petr Požárek. Absolvent Univerzity Karlovy v současnosti kromě práce pro HC MOUNTFIELD také učí na Jihočeské univerzitě. Inspiroval ho pobyt v Austrálii, kam hned po škole vyrazil poznávat svět. „Lidé tam hodně cvičí, ráno chodí běhat na pláž, využívají venkovní prostory. Chtěl jsem něco z toho přenést i domů, protože se mi to moc líbilo. Myslím, že tady máme taky příznivé podmínky. Stromovku, ale i další parky," řekl Požárek. Když před sezonou svůj australský funkční trénink šil na míru hokejistům, přinesl do tréninkového stereotypu řadu novinek, na které hráči možná nebyli zvyklí.

Připomíná mi to Tyršovo cvičení

„Když jsme dávali dohromady přípravu, chtěli jsme tomu dát trochu nový nádech, protože dříve se to všechno točilo hlavně okolo kola a klasické posilovny. My jsme kladli důraz na koordinaci a obratnost," vysvětlil. „Přesně k tomu se hodil náš australský trénink, který využívá cvičení ve skupinkách, dvojicích, vlastní váhu těla a hodně prvků z gymnastiky a plavání. Trochu mi to připomíná Tyršova cvičení," nabídl Požárek srovnání. V běžící sezoně, kdy kvůli nabitému hokejovému programu není tolik času na posilovnu a cvičení, se Požárek stará především o zraněné hráče a jejich postupnou rekonvalescenci. Ulehčuje tak práci nejen fyzioterapeutce Martě Fixové, ale i hlavnímu kouči Peteru Draisaitlovi, který před sezonou převzal kormidlo extraligového celku.

„Petr Požárek se v průběhu sezony stará hlavně o mladé hráče a hráče po zraněních a operacích, kterých jsme měli v poslední době v týmu hodně. Hrajeme vždy třikrát týdně a je proto těžké zapojit do toho ještě posilovnu. Tam jde spíš o individuální přístup, kdy Petr Požárek radí a pomáhá," vysvětlil německý kouč, který se narodil v Karviné, ale hrál za německou reprezentaci a nastoupil sedmkrát na mistrovství světa a také na olympijských hrách. „Nemáme žádné negativní reakce na tvrdost tréninku a upřímně by nás to ani nezajímalo. Hráči s oblibou říkají, že jsou profesionálové, k tomu nestačí jen hodina denně na ledě," pousmál se kouč.

Trénink, regenerace, správná výživa i fanoušci

Veřejnost často vnímá hokejisty jako královsky placené sportovce, kteří se každý den hodinku sklouznou po ledě a mají vystaráno. Moderní vrcholový sport však obnáší mnohem více. Kromě tréninkových dávek je to hlavně regenerace a taky kontrola výživy a stravovacích návyků.„Trenéři vždy připravují dlouhodobý tréninkový plán, který poté upravují dle aktuálních potřeb. V mimozápasovém období mužstvo trénuje například dvakrát denně, v zápasovém období trenéři dbají vedle sportovní přípravy také na taktickou a mentální přípravu hráčů," řekl tiskový mluvčí HC MOUNTFIELD Radek Papáček s tím, že hráči a trenéři mají k dispozici veškeré zázemí, které se snaží sportovní vedení vždy dle jejich námětů zlepšovat a zajišťovat. V rámci regenerace mají hokejisté k dispozici kompletní zázemí v Budvar aréně. Mužstvo využívá posilovnu, saunu či vířivku a hlavně práci fyzioterapeutky Marty Fixové. „Sportovní vedení hráčům zajišťuje také kompletní lékařskou péči v nemocnici u špičkových odborníků," vysvětlil Papáček s tím, že se klub stará o své hráče i takto.

Kontrola a úprava stravovacích návyků je neoddělitelnou součástí života sportovce. V týmu HC MOUNTFIELD ji má na starosti kondiční trenér Petr Požárek. Ten přiznává, že častěji za ním s žádostí o radu chodí mladší hráči.

„Starší hráči už spíše ví, o co jde. Chodí za mnou ti mladší. Spolupracujeme s výživovým poradcem. Hráči nesmí radikálně měnit jídelníček, ale postupně ho upravovat, dbát na jeho pestrost a pravidelnost. Především v období, kdy hrají tři nebo i čtyři zápasy týdně," uvedl.

Profesionální hokejisté nespolupracují jen s trenéry, fyzioterapeuty nebo kondičními kouči. Součástí jejich povinností je i spolupráce s tiskovým mluvčím, který se na hráče obrací s nejrůznějšími požadavky. „Zástupce marketingu totiž vnímá náměty od fanoušků, které se týkají právě komunikace či kontaktu s hráči. Snažíme se tak zajistit přímou či zprostředkovanou komunikaci hráčů a trenérů s fanoušky," vysvětlil Papáček další rozměr profesionálního života nejen českobudějovických hokejistů.