První čtyřtýdenní blok letní přípravy za sebou mají extraligoví hokejisté HC Mountfield. Jeho vrcholem bylo soustředění ve Frymburku.

Trenér Jan Tlačil je zatím s průběhem přípravy prakticky bez výhrad spokojen. „První blok přípravy proběhl podle našich představ,“ pochvaluje si. „Pouze v závěru soustředění na Lipně nás provázelo velice špatné počasí. Pršelo a bylo velice chladno. Teploty se pohybovaly kolem osmi stupňů. Ale jsme mistry improvizace a zvládli jsme to,“ směje se.

Zdravotně zvládlo mužstvo náročný týden také prakticky bez výhrad. „Pouze nám na soustředění onemocněl Petr Gřegořek. „Dostal virózu a teplota mu vyskočila až na devětatřicet stupňů. Jinak to byly samé drobnosti,“ dodává a připomíná odraženou patu Marka Posmyka nebo náběh na zánět achilovky Petra Macháčka. „V podobném zatížení se s podobnými věcmi musí počítat,“ připouští.

Přístup na jedničku

S přístupem týmu k tréninku je zatím maximálně spokojen. „Mužstvo pracuje tak, jak jsme si představovali,“ chválí své svěřence. „Zvládli i soustředění, kde ta zátěž byla opravdu velká. Chceme vyhrávat, takže musíme také tvrdě pracovat,“ má jasno. „Loňská sezona byla z našeho pohledu hodně špatná a prožili jsme si dost těžké chvíle, které bychom nechtěli opakovat. Proto musí být letošní příprava náročná,“ burcuje.

Do tréninkového plánu by chtěl trenér Tlačil zařadit i tenis. „Rádi bychom pro tento doplňkový sport našli prostor,“ přeje si. „Zatím jsme na to nenašli čas a také nám příliš nepřálo počasí,“ vysvětluje.

Tenis podle něj určitě patří do letní přípravy hokejistů. „Poslední výzkumy ukazují, že z ostatních sportů je hokeji nejblíže právě tenis. V obou sportech hráči musejí mít rychlé a silné dobře svalově vybavené nohy. A k tomu přesnou ruku a dobrou koordinaci pohybů,“ považuje Tlačil tenis za velmi dobrý doplňkový sport. „Je tam důležitá spolupráce mezi rukama, nohama a hlavou. Reakce, rychlé nohy, klamání tělem. To všechno se při tenisu odehrává a je to důležité i pro hokej,“ tvrdí.

V tomto týdnu absolvovali hráči individuální přípravu. „Všichni dostali instrukce, co by měli dělat. Určitě to pro ně nebyla dovolená,“ odmítá.

V pondělí začíná další třítýdenní blok společné přípravy. „Už budeme dělat zase trochu jiné věci. V prvním bloku jsme se zaměřili na objem a sílu. Teď už budou tréninky kvalitativně na jiné úrovni,“ naznačuje něco ze své trenérské kuchyně.

Od pondělka naskočí do přípravy také nová posila, kterou je zkušený obránce Jan Snopek, jenž přichází z Pardubic. „Těším se na něj. Trénujeme všichni kolektivně, takže Honzu hned zařadíme,“ ujišťuje.

Mimo tým se připravuje pouze brankář Roman Turek, který má v létě individuální přípravu. Druhou výjimkou je v některých případech Jindřich Kotrla. „Má určitý zdravotní problém, takže nemůže běhat. Běh tak nahrazuje kolem a kolečkovými bruslemi,“ říká Tlačil.

Třítýdenní blok absolvují hokejisté v domácích podmínkách v Č. Budějovicích. Poté bude následovat opět týden individuální přípravy a poté závěrečný třítýdenní blok. Teprve potom bude před nástupem na led následovat týden klasické dovolené.

To je velká změna proti minulým rokům, kdy mělo mužstvo po skončení letní přípravy vždy tři týdny dovolené a pak šlo rovnou na led. „Absolutní a nedotknutelnou dovolenou jsme měli po sezoně. Hráči měli dvacet dní volno a to pro ně byla oficiální dovolená. Jinak pořád pracují až na zmíněný týden před nástupem na led. To bude také klasická dovolená,“ uvádí.

Na led mužstvo půjde poprvé 20. července.