Druholigové hokejové derby mezi dvěma jihočeskými týmy přineslo napínavou podívanou. Domácí Tábor měl být v utkání favoritem, ale jindřichohradecký Vajgar před sezonou výrazně posílil a utkání tak slibovalo zajímavý průběh. „Vajgar má neuvěřitelný tým složený z velkých jmen, takže si ani nejsem jistý, jestli jsme tentokrát byli favority," říkal po zápase unavený, ale šťastný kapitán HC Tábor Jakub Matušík.
Jindřichův Hradec měl navrch v první třetině, ale od poloviny utkání ovládli zápas domácí Kohouti. Dramatickou zápletku přinesl kontaktní gól Špergera na začátku třetí třetiny, Tábor ale nakonec vítězství doslova vydřel. „Byl to strašně těžký zápas. Podali jsme však velice kolektivní a bojovný výkon a nakonec jsme Vajgar i díky lepšímu pohybu zdolali," potvrzuje vyčerpaný Matušík.
Dlouho bylo zřejmé, že kdo dá první gól, bude mít nakročeno  k vítězství. Dříve se to mohlo podařit hostujícímu Vajgaru. V první třetině se ocitl ve dvou stoprocentních šancích nestárnoucí Zdeněk Šperger. Nejprve neuspěl v nájezdu dva na jednoho, vzápětí se dostal k bekhendové dorážce, ani ta však gólem neskončila. „Kdyby Šperger některou z těch šancí proměnil, asi by to vypadalo jinak. Nakonec jsme dali gól my a navíc hned v zápětí přidali další. To bylo štěstí," ulevil si kapitán domácích Kohoutů.
Dalším důležitým faktorem, který vývoj zápasu výrazně ovlivnil, bylo využívání přesilových her. Vajgar odehrál šest minut z první třetiny o jednoho hráče v poli navíc, přesilovky mu ale nevycházely, stejně jako v dalším průběhu utkání. Jakmile v polovině utkání dostal stejnou šanci Tábor, hned z toho byl gól. Těsně před úvodní brankou Kellnera navíc sudí Valenta viděl další faul jindřichohradeckého hráče a hosté vzápětí pykali znovu. Tábor byl v přesilové hře opět úspěšný a posila z prvoligového Motoru Semrád zvýšila již na 2:0. „V minulém utkání v Sokolově jsme také mohli uhrát nějaké body, ale vůbec nám nevycházely přesilovky. To byl rozdíl oproti dnešnímu utkání, kdy nám tam naopak v přesilových hrách spadlo všechno," libuje si táborský kanonýr Jakub Matušík.
Dvoubrankové vedení Tábora se ztenčilo hned na začátku poslední třetiny, kdy se konečně trefil smolař Šperger a rázem bylo zaděláno na pořádné drama. „Po obdržené brance jsme možná na chvíli znejistěli, ale posledních deset minut jsme odehráli takticky výborně a nevybavuji si, že bychom soupeře pustili do nějaké šance. Naopak jsme mohli ještě nějaký gól přidat my," říká Matušík.
Hráče Vajgaru navíc přibrzdilo vyloučení v předposlední minutě utkání pro příliš mnoho hráčů na ledě. „To vyloučení v samém závěru bylo jasné. Šestý hráč skočil na led a zapojil se do hry. Není o čem debatovat, ve všech příručkách je toto pravidlo popsáno jasně," je si jistý správným posouzením rozhodčích táborský útočník.
Jihočeské derby tak skončilo zaslouženým, i když perně vybojovaným vítězstvím táborských Kohoutů. „Zápas s Jindřichovým Hradcem má vždy zvláštní náboj. Jednak kvůli blízkosti obou měst, ale hlavně se všichni navzájem velmi dobře známe. S mnohými jsme se v minulosti potkali na ledě jako spoluhráči. Dobře to ale dopadlo, takže jsme šťastní," svěřil se se svými pocity táborský kapitán Jakub Matušík.
Druhá liga pokračuje sedmým kolem v sobotu. Jindřichův Hradec přivítá na domácím zimním stadionu Řisuty, zatímco Tábor jede do Jablonce nad Nisou.

Co řekli oba trenéři:

Tomáš Matušík (HC Tábor):
Spokojenost je na naší straně maximální. Vajgar má letos výborné mužstvo, a proto jsme šli do utkání s respektem a pokorou. Myslím, že se hrál oboustranně dobrý hokej a z výsledku jsme nadšeni. Nebyli jsme kompletní, ale kluci z béčka, které jsme zařadili do třetí pětky byli perfektní. Podali jsme výborný týmový výkon. Rozhodující bylo, že jsme přečkali přesilové hry Hradce v první třetině, výborný výkon brankáře Klestila a také dvě naše proměněné přesilovky v rozmezí jedné minuty. Vajgar díky stále výbornému Špergerovi snížil v poslední třetině, ale my už jsme pak Jindřichův Hradec k ničemu nepustili. Trochu nám zatrnulo při nebezpečné přesilovce hostí, jinak jsme si to myslím pohlídali dobře.
Jaroslav Brabec (J. Hradec):
Na zápas jsme se těšili, derby má vždy svůj náboj. Myslím si, že se hrálo pohledné utkání a divákům se muselo líbit. Určitě jsme si tady bodovat zasloužili, jenomže hokej se hraje na góly a my jsme naše šance bohužel neproměnili. Prohra 1:2 je asi nejhorší, která v hokeji může být. Rozhodlo využívání přesilových her. Před druhou přesilovkou Tábora, po které jsme podruhé inkasovali nás ale rozhodčí podle mého názoru poškodil. Náš hráč byl zaklíněn a sudí ho vyloučil za filmování. On ale přitom nemohl nic dělat. Jedeme ale dál a nyní se musíme soustředit na další zápas. Soutěž je teprve na začátku. Nehrajeme špatně, musíme se ale vyvarovat stále stejných chyb, na které pořád doplácíme.