V baráži proměnili pět startů v plný počet bodů, a v konkurenci tří ligových týmů tím dali jasně najevo, že pořád patří do elitní soutěže.

Po páteční výhře v Klášterci nad Ohří už Jihočechy žádný ze soupeřů nemohl ohrozit. Po špatné sezoně v extralize hráči naštěstí zmobilizovali fyzické i psychické síly a nástrahy baráže zvládli.

„Všechno se to mohlo zdát jednoduché, ale třeba Třebíč měla celou první lajnu z hráčů, co hráli první ligu mužů, a v Klášterci proti nám hrálo osm juniorů, kteří pravidelně nastupovali ve druhé lize. Mužstva posílila, ale naši kluci přistoupili k zápasům zodpovědně, disciplinovaně, a tak se dá říct, že relativně jsme problémy neměli,“ shrnul účinkování HC ČB v baráži trenér Jaroslav Jágr.

Znovu připomněl, že juniorka nebyla v důležitých bojích úplně kompletní, přesto neztratila ani bod. „Z nejúdernější formace Seidl, Marek, Sumerauer nám od začátku chyběl Seidl a ke konci i Marek. Naštěstí zbytek týmu, i mladí, ukázal velkou vůli extraligu udržet,“ kvituje Jágr odhodlání juniorského výběru. Do hodnocení jednotlivců se kouč nechce pouštět. „Byla to týmová práce,“ tvrdí, „prosazovali se i ti, kteří během sezony nebyli tolik vytěžováni. Vítězství v baráži byl kolektivní výsledek,“ podotýká.

Souhlasí, že jak pro hráče, tak i celý českobudějovický klub by měl být pád juniorů do baráže poučením do dalších sezon. „Hráči si uvědomili, o co jde. Ale momentálně je to poučení hlavně pro klub, že do této situace už by se neměl v budoucnu dostávat,“ zdvihá varovně prst Jaroslav Jágr, podle jehož slov má HC ČB v zásobě dobré ročníky: „Starší dorost hrál v dlouhodobé části na špici, mladší skončil na finálovém turnaji čtvrtý, takže kvalita tady je.“
On sám považuje svou krátkou, ale důležitou trenérskou výpomoc vedle Milana Kupky za ukončenou. „Určitě, byl to jen záskok!“ nepřipouští své další působení na střídačce. „Jako trenér jsem skončil před třemi lety. Budu dál pracovat pro klub nejen jako skaut, ale i pro mládež, aby nedocházelo k takovým věcem, že nám během sezony utíkají kluci, kteří jsou na hostování. Budu vyjednávat s hráči a jejich kluby, aby přišli na přestup a za určitých podmínek za nás hráli. Budu chtít, aby k nám chodili natvrdo,“ avizuje.

Jak Jágr jasně naznačil, v roli trenéra nefiguruje ani v návrhu na obsazení jednotlivých týmů mládeže, který vypracovala trenérská rada a předává ho ke schválení správní radě. „Trenérská rada se vytvořila kvůli tomu, že problémů je dost ve sportovních třídách i centru mládeže, které jsem tu kdysi v roce 1980 jako vůbec první hokejové otevíral, takže zkušeností mám, myslím, dost,“ poznamenal Jaroslav Jágr.