Jejich souboj byl opět jedním z hlavních motivů nedělního extraligového duelu HC Mountfield Plzeň. Zatímco loni plzeňský útočník Jan Kovář svého staršího bratra v brance Jihočechů Jakuba nepřekonal ani jednou, letos mu dal ve třech vzájemných duelech už čtyři branky.

Tu čtvrtou přidal mladší Kovář v neděli, kdy hned v úvodu zápasu otevřel skóre. „Letos se mi na bráchu daří. Loni jsem mu nedal ani jeden gól, ale letos to tam padá. Jsou to vždycky specifické zápasy. Jezdí se dívat rodiny a více to prožíváme,“ usmál se mladší z bratrské dvojice.

Starší Jakub pochopitelně tak spokojený nebyl. Zvlášť, když z hole svého bratra inkasoval už v osmé minutě. „V poslední době těch gólů dává nějak moc. Tohle ale byla těžká situace. Vlasák mu dal krásnou nahrávku a on rychle vystřelil na druhou tyč. Nestihl jsem se roztáhnout,“ popisoval gólový moment. „Už se ani nijak nehecujeme. Gólů mi dává tolik, že se to pro mě stává noční můrou,“ usměje se.
O hokejových kvalitách svého mladšího sourozence nepochybuje. „Je to chytrý hráč. Má výbornou koncovku a zlepšil střelbu. Myslí mu to a neukvapuje se. Při zakončení je hodně nebezpečný,“ chválí svého bratra.

Přestože Mountfield otočil průběh zápasu, Jakub Kovář příliš nevěřil v tříbodový zisk. „Tyhle zápasy my neumíme. Poté, co dáme vedoucí gól, uděláme dvě neskutečné chyby. Soupeř vyrovnal na 2:2 a bod jsme uhráli s obrovským štěstím,“ připustí.

Jihočechům opět vůbec nevyšla první třetina, kdy se absolutně nemohli dostat do tempa. „To jsou naše klasické zápasy. V první třetině býváme úplně hrozní, ve druhé většinou tlačíme a soupeř na nás jezdí přečíslení, třetí třetinu se většinou bráníme. Ten scénář bývá hodně podobný a je jenom otázkou, kolik gólů na kterou stranu napadá.“

Zápas se tak musel rozhodnout až v samostatných nájezdech. Při nich Jakub Kovář svého mladšího bratra vychytal. „Před nájezdy jsme si s bráchou nic neřekli. Staral jsem se jen o sebe,“ podotkne starší Kovář.

Mladší z obou bratrů zkusil sourozence zaskočit rychlou střelou mezi betony, ale neuspěl. „Myslel jsem, že ho překvapím, ale dal si pozor,“ ocenil Jakubovu pohotovost při zákroku Jan Kovář.

Hodně dramatický moment přinesl hned první nájezd Američana v barvách Plzně Johnsona. Kotouč po jeho pokusu sice skončil v brance, ale až po dorážce a ataku domácího gólmana. To potvrdil i videorozhodčí. „Cítil jsem, že puk mám. Johnson ho dostal do branky až po dorážce. Vletěl do mě a srazil mi masku. Věděl jsem, že jsem puk chytil před brankovou čarou. Jak se potom dostal do branky, to nevím. Rozhodčí se šli raději poradit k videu, aby rozhodnutí nebylo na nich. Ale gól to nebyl. To jsem si byl jistý.“

Přestože na nájezdy Mountfield prohrál, bod Jakub Kovář bere. „Nemyslím si, že by to byla ztráta. Plzeň je v současné době možná nejlepší manšaft v lize. V první čtvrtině jsme z prvních dvou zápasů uhráli tři body, ve druhé dva a teď čtyři, takže to určitě není špatné. Bod špatný není,“ míní.

V průběhu zápasu měl českobudějovický gólman několikrát i pořádnou dávku štěstí, když hned třikrát zazvonila za jeho zády tyč. „Plzeň měla spousta šancí a nakonec za ten bod můžeme být rádi,“ přikývne.