Hokej tentokrát zavedl vysokoškoláky až do Číny. 24. zimní světovou univerziádu hostil Harbin. Češi podlehli v boji o 5. místo Japonsku, a skončili tudíž šestí. „Herně jsme na tom byli velmi dobře, v každém utkání jsme soupeře přehrávali. Poměr střel s Kazachstánem, s Kanadou a Japonskem vyzněl pro nás, ale nenašli jsme v našem středu hráče, který by realizoval koncovku,“ nachází Jaroslav Liška první důvod, proč Češi neskončili o něco výš. A hned přidává druhý, pro konečný výsledek Čechů neméně zásadní: „Stěžejní byl výklad pravidel kanadských a amerických rozhodčích, kteří pískali veškeré zákroky hokejky, která se octila mimo led. Pokud se soupeřův hráč dostal před našeho hráče a ten měl na jeho úrovni hokejku, nemusel při tom ani hákovat, hned pískali dvě minuty,“ konstatuje Liška a přiznává, že se jeho svěřenci vůbec nedokázali na odlišný metr sudích adaptovat. „Průměrně jsme měli patnáct vyloučených za zápas. Inkasovali jsme v oslabeních, a to nás podle mne stálo lepší výsledek,“ domnívá se Jihočech.

Problémy měly v Harbinu i další týmy, častá vyloučení netrápila jen český tým. „Všichni měli dost trestů, ale rozhodovala kvalita formací v přesilovkách, v nichž jsme inkasovali,“ tvrdí Liška.

Jediný zápas, který čeští hokejisté vyloženě nezvládli, byl prý ten s Kazachstánem, i když porážka od Japonců (1:5) na závěr turnaje širokou hokejovou veřejnost u nás zřejmě překvapila mnohem víc. „Jenže v utkání rozhodlo, že Japonci přivezli výběr hráčů do jedenadvecti let, který hraje celý rok spolu. S námi odehrál úplně vynikající partii,“ uznává sportovně Jaroslav Liška kvality soupeře.

Trenér se v Harbinu přesvědčil, že úroveň hokeje na akademickém ledě se neustále zlepšuje, a tak druholigový výběr na špičku nemůže stačit. „Chyběla nám přítomnost stabilních hráčů alespoň z první ligy, protože například Rusové využili hokejisty z nejvyšší soutěže. Nemluvě o Slovácích, ti měli pětku ze sestupujícího týmu, který celý rok hrál slovenskou extraligu! Ale na to se nechceme vymlouvat,“ říká Liška.

Hokejová hala v Harbinu měla dvě plochy nad sebou – v jedné se trénovalo, ve druhé hrály zápasy: na snímku Jaroslav Liška diskutuje s vedoucím výpravy Milošem Fialou. Foto: archiv Jaroslava Lišky

S domácí Čínou Češi „vyběhli“ v exhibičním stylu, góly nešetřili. Kouči se nejvíce zamlouval výkon proti Kanadě, která došla do finále. „Vynikající utkání, nejlepší, jaké jsme sehráli,“ má jasno Jaroslav Liška. „Škoda, že jsme za stavu 1:2 nedokázali vstřelit Kanadě vyrovnávací gól, abychom se dostali do hry. Z jednoho protiútoku jsme v poslední třetině naopak inkasovali. Chybělo trochu štěstí, šesté místo ale zřejmě dokumentuje stav výběru, který tam byl,“ připouští Jaroslav Liška, když bere v úvahu složení českého týmu v turnaji. „Všichni kluci udělali maximum, ale hráč z druhé ligy ani nemůže být adaptovaný na hokej, který se tam hrál. Oni za rok ve svých soutěžích neodehrají třeba ani jeden takový zápas!“ upozorňuje.

Neméně zajímavé než hokejová konfrontace bylo pro účastníky univerziády setkání s čínskou kulturou. Harbin leží v severovýchodní Asii a je hlavním městem čínské provincie Heilongjiang. „Pro Evropana je to exotika,“ může potvrdit návštěvník z jihu Čech Jaroslav Liška.

Na jiné disciplíny se hokejisté kvůli velkým vzdálenostem mezi sportovišti a tréninkům nedostali, centrum Harbinu si ale prošli a nevynechali ani nejnavštěvovanější atrakce včetně Ledového města. „Všechny stavby jsou z ledu a celých těch sedm měsíců, co tam mrzne, jsou nasvíceny, takže to vypadá opravdu velice dobře,“ tvrdí o atrakci Jaroslav Liška.

Kdo miluje památky, přišel by si na své. „Harbin je historicky ruské město a ruský vliv z minulosti tam je hodně znát. Na náměstí je dokonce nádherný pravoslavený kostel,“ líčí hokejový kouč.

Na oficiálních webových stránkách 24. zimní univerziády vypadá Harbin jako velkolepá metropole. A podle Lišky to není jen iluze. „Je to moderní město,“ ujišťuje.

Snímek areálu univerzity, kde se ubytovali všichni reprezentanti tzv. ledových sportů, pořídil českobudějovický trenér přímo z okna svého pokoje. Foto: archiv Jaroslava Lišky

Do života v Číně zasvětil českou výpravu Jiří Hejnyš. Bývalý Liškův svěřenec z německého angažmá, jenž pracuje na čínském svazu hokeje jako metodik, dorazil na několik dnů za Čechy do Harbinu a ujal se role průvodce. „Viděli jsme díky němu zajímavé věci,“ pochvaluje si trenér hokejistů s vysokoškolským indexem. Liška dokonce přiznává, že mu zachutnala tamní kuchyně: „Opravdu vynikající!“ říká. Zvědav byl na životní úroveň Číňanů a nemohl si nepovšimnout obrovských rozdílů. „Myslím si, že to je tvrdý kapitalismus se socialistickou tváří,“ glosuje poměry v Číně.

Pořádání univerziády se Harbin zhostil se ctí. I šéf FISU Killian na závěrečné tiskové konferenci ocenil organizaci a označil hry za velmi úspěšné. „Bezpečnost, ubytování i všechno ostatní bylo na vysoké úrovni. Měli to zajištěné dobře, takže výpravy, myslím, neměly žádné problémy,“ souhlasí Jaroslav Liška s kladným hodnocením univerziády.

Výpravy akademiků z celého světa – zúčastnilo se 44 zemí – dorazily do Harbinu především kvůli sportu, a tak nejsilnější zůstávají pro trenéra Lišku přece jen zážitky z hokejového turnaje. „Jsem trochu zklamán, čekal jsem víc,“ nepředstíral nadšení ze 6. místa. „Když jsem pak viděl tu úroveň a vše si zpětně zrekapituloval, tak páté místo by se mi zamlouvalo víc, ale ten den Japonci byli v zápase o umístění prostě lepší,“ konstatuje smířeně kouč.

Do kádru zařadil dva Jihočechy – třetího gólmana Kubiše a útočníka Hanzala. „Filip Kubiš se do branky nedostal, ale výborně sehrál roli parťáka, moc pomohl i se sledováním soupeřů. Jirka Hanzal splnil to, co se od něj očekávalo. Hlavně co se týká defenzivních úkolů, které jsem od něj vyžadoval, protože ho znám – dřív jsem ho trénoval. Góly jsme čekali od někoho jiného, ale ti hráči se holt na jiný hokej neadaptovali,“ krčí rameny kouč Jaroslav Liška.

ČEŠI V TURNAJI

Výsledky akademiků ČR – ve skupině: –Velká Británie 10:0, –Kazachstán 2:5, –Kanada 1:3, –Čína 14:0. O konečné umístění: –Japonsko 1:5.

Turnaj mužů vyhrálo Rusko, které ve finále porazilo Kanadu. Čeští hokejisté skončili šestí.