Chce se svým hokejovým týmem dosáhnout velkého úspěchu. Člen představenstva HC Mountfield a předseda představenstva Mountfield, a.s., Ing. Ivan Drbohlav kráčí odhodlaně za svým cílem. Jak sám s nadsázkou říká, vypustil poklidný jihočeský rybník a věří, že výrazně obměněný a také omlazený kádr bude přinášet fanouškům českobudějovického týmu radost. „Pokud budou hráči na ledě poctivě pracovat, tak přijdou i výsledky,“ je přesvědčen.

Společnost Mountfield nedávno vstoupila také do slovenského hokejového klubu v Martině. Příznivci na jihu Čech se však ničeho bát nemusí. „Na chod českobudějovického týmu to nemá žádný vliv,“ ujišťuje Drbohlav.

Co vás vedlo ke vstupu do hokejového klubu v Martině?
Na Slovensku působíme už delší dobu a byli jsme rozhodnuti, že pokud dosáhneme určitého obratu odpovídajícího tomu v České republice, vstoupíme do sportu. Zatím jsme se účastnili pouze charitativních a dalších podobných akcí. Ve sportu jsme ještě nikdy nebyli. Obrat činil miliardu českých korun, proto jsme se k tomuto kroku rozhodli.

Proč padla volba právě na Martin?

To je jednoduché. Naše ústředí na Slovensku je právě v tomto městě. Sám jsem tam dlouho pracoval, takže to byl přirozený vývoj.

Mezi hokejovou veřejností na jihu Čech panovaly určité obavy, že po tomto vašem kroku bude omezen přísun finančních prostředků do hokeje v Českých Budějovicích. Můžete je vyvrátit?

V každém případě. Nemá to vůbec žádnou souvislost. Český a slovenský Mountfield, to jsou dvě samostatné firmy. Naším cílem je více se na Slovensku medializovat v oblasti sportu. Hokej v Martině dobře známe, vždyť je to třetí tým loňské extraligy.

Mountfield se stal v Martině stejně jako v Českých Budějovicích majitelem klubu?

Ne. Vstoupili jsme do klubu jako generální sponzor. Věřím, že jsme vybrali dobře, protože v Martině dosahují dobrých výsledků. V Budějovicích se příznivci obávat nemusejí. Hokej v Martině nijak neovlivní naše působení v Budějovicích. Na tom se nic nemění a nadále budeme pracovat v představenstvu klubu.

Českobudějovický tým prošel po uplynulé sezoně skutečně radikálním řezem. Jak se vám jeví jeho síla krátce před startem extraligy?

Změn se udělala opravdu hrozná spousta. Ale z toho, co jsem zatím viděl, tak je to úplně jiné mužstvo. Především je mnohem dravější. Máme šest pětek a tým jsme jednoznačně omladili. Mladí hráči mezi sebou bojují o místo v sestavě. Řekl bych jihočeskou mluvou, že už to nejsou spokojení kapři, ale štiky, které se chtějí za každou cenu prosadit. Duch týmu je úplně jiný i na tréninku a zatím se to jeví velice slibně.

Sehrává svou roli i osoba nového sportovního manažera Josefa Zajíce?

Určitě, protože vedení týmu má nyní u hráčů patřičnou autoritu. Tak tomu v minulých letech vždycky nebylo. A není to jen Pepa Zajíc, ale pochopitelně i trenér Výborný. Už je minulostí doba, kdy hráči nezdravili trenéra nebo nešli poděkovat po zápase divákům. Vypadá to dobře, a jestli letos neuděláme úspěch, tak budu pořádně naštvaný.

Co budete považovat za úspěch?
Především si přeji, aby hráči na ledě odváděli maximum. Chceme vidět, že potí i krev a váží si diváků a sponzorů. S tím pak automaticky přijde úspěch. Když se o to hráči budou rvát, tak se bude vyhrávat. Nemohou být spokojeni sami se sebou. To bylo typické pro hráče, kteří odešli. Současnému mužstvu já osobně hodně věřím. Mám z něj velmi dobrý pocit a už se těším na letošní sezonu.
Hráči si budou svými výkony muset zase získat důvěru diváků, o kterou v minulých dvou sezonách přišli.
V posledních dvou letech jsme neodvedli dobrou práci. Diváci byli otrávení a návštěvnost oproti předchozím úspěšným rokům poklesla. To je zcela logické a musíme to napravit. Chci, abychom měli na domácí zápasy zase vyprodáno. V minulosti to bývalo běžné, loni se nám to nepodařilo ani jednou. Klub si musí vážit diváků i sponzorů, kteří v této nelehké době dávají do hokeje peníze. Poděkovat jim pak může především výkonem na ledě.

Jaká je aktuálně finanční situace klubu?

V příštím týdnu představenstvo odsouhlasí navýšení základního jmění o třicet milionů korun. Pokud bychom k tomuto kroku nesáhli, sklouzli bychom do dluhů. Bohužel to odpovídá situaci, jak jsme v posledních dvou sezonách hráli. Hráči si musí uvědomit, že pokud nebudou výkony, nebudou ani peníze. Dávat je budeme, ale budeme také velice přísně hledět na výkonnost. Hráči dobře vědí, že umíme říct dost. Polovina z těch, kteří odcházeli, měla platné smlouvy. A přesto museli pryč.

Rozpočet pro sezonu bude v podobné výši jako loni?

Loni činil rozpočet 85 milionů korun. Letos by měl být zhruba o nějakých deset milionů vyšší, i když noví hráči snížili finanční náklady, přestože nesnížili kvalitu. Snažíme se šetřit. Odešli ti, kteří uměli dobře hrát hokej, ale jejich výkony neodpovídaly výplatě, jakou u nás pobírali. Nějaký čas mi trvalo, než jsem tohle pochopil. Hráči tady byli spokojeni, ale když se mělo bojovat, tak do toho nedali všechno. Teď věřím, že se budou prát o každý bod. Také proto jsme angažovali manažera Pepu Zajíce, jenž by měl mít k hráčům patřičně důrazný přístup.

Při vašem vstupu do klubu jste podepisovali pětiletou smlouvu, která po skončení letošní sezony vyprší. Co bude dál?

V žádném případě z Budějovic odcházet nebudeme. Považuji za automatické, že budeme pokračovat. Smlouva o generálním sponzorství je z naší strany stejně spíše formální, protože do klubu dáváme více peněz, než je v ní uvedeno. Jsme majoritním vlastníkem klubu a neseme za něj zodpovědnost. Nikam neodcházíme a chceme si tady dojít pro úspěch.

Spekulace o vašem možném odchodu do Sparty jsou tedy skutečně jenom spekulacemi?

Rozhodně. Jako Pražan mám Spartu rád, rád tam chodím a mám tam hodně přátel. Moje srdce ale bije pro Budějovice.

Do kádru pro letošní sezonu už žádnou posilu nechystáte?

Kádr je hotový. Pro začátek sezony ho navíc doplnil obránce Melichar. Je tam pouze určitá nejistota v podobě třetího gólmana, kterého bychom měli mít v záloze. Jinak se mužstvo dalo dohromady a je z něj cítit dobrá atmosféra. Teď už je třeba se soustředit jenom na úspěch.