Jihočech tělem i duší je členem realizačního týmu národního mužstva do devatenácti let a s tímto celkem také absolvoval na začátku srpna turnaj ve švýcarském Zuchwilu.

Zde naši mladíci v konkurenci Německa, Slovenska a Švýcarska neuspěli a nezískali ani bod. „Soupeři ale byli většinou o rok starší, což samozřejmě mělo na výsledky vliv. Ten rok je strašně moc znát. Ale kluci alespoň viděli, jaký je rozdíl ve výkonnosti mezi nimi a hráči, kteří se chystají na šampionát dvacítek," konstatuje Šrámek.

Ačkoliv působí o devatenáctky, odskočil si poté k o rok mladšímu týmu a s osmnáctkou absolvoval prestižní Memoriál Ivana Hlinky v Břeclavi. „U osmnáctky působí jako kustod Olda Kopecký, ale ten je zároveň v extraligové Mladé Boleslavi , takže pro něj bylo složitější na dva týdny se uvolnit. U mě je to přece jen volnější, takže jsem byl osloven a nabídku jsem rád přijal," vysvětluje, jak se najednou ocitl u reprezentačního týmu do osmnácti let.

A byly to krásné dva týdny, protože naši mladíci v silné konkurenci odehráli výborný turnaj a museli se sklonit až ve finále před Kanadou. „Bylo to pěkné," přikyvuje. „Perfektně o nás bylo postaráno a na zápasy chodilo i hodně lidí. Některé duely byly dokonce vyprodané, což u mládežnických kategorií nebývá zvykem," chválí.

Šrámek zažil Hlinkův memoriál už počtvrté. „Většinou se stalo, že jsme před turnajem prohráli přípravný zápas s Kanadou a lidi ztratili zájem. Teď jsme ho sice také prohráli, ale potom jsme začali vyhrávat a lidi začali chodit. Finále s Kanadou jsme sice nakonec prohráli, ale diváci byli spokojení, že se hrál kvalitní hokej."

Břeclavský turnaj se těší tradičně velkému zájmu nejen diváků, ale také hráčských agentů. „Říká se tomu malé mistrovství světa a hraje tam opravdu  osm nejlepších týmů z celého světa.  Půlka turnaje se hraje v Břeclavi, druhá skupina na Slovensku v Piešťanech. Finále je v Břeclavi," uvádí Šrámek.

Věhlas turnaje je takový, že o jeho pořádání údajně projevila zájem i Kanada. „V kuloárech se o tom hovořilo, že by se v Kanadě hrálo třeba jednou za tři roky. Turnaj má skutečně velký ohlas a umím si představit, že by tam chodilo na zápasy klidně deset nebo patnáct tisíc lidí. Za mořem je mládežnický hokej hodně populární. Určitě by to nebylo špatné," je přesvědčen.

Svůj reprezentační srpen završil Jiří Šrámek se „svou" devatenáctkou, která odehrála tři zápasy se svými vrstevníky ze Švýcarska. A naši mladíci byli úspěšní. Nedostali ani jeden gól a soupeře porazili 4:0 ve Žďáru nad Sázavou, potom 1:0 v Jindřichově Hradci a na závěr dokonce 9:0 v Pelhřimově. „Soupeři byli  stejně staří a přehrávali jsme je," všiml si.

Útočiště našla devatenáctka v Pelhřimově. „Mockrát Pelhřimovem projíždíme na dálnici a pak dál na Moravu, ale nikdy jsem nevěděl, jak je tam hezké centrum města. Byl jsem rád, že jsem se tam mohl také jednou takhle v klidu projít. Něco podobného jsem zažil i v Písku s osmnáctkou. Nikdy bych si nemyslel, že tam budu spát nad Šrámkovým splavem," směje se.

Devatenáctka nemá každoročně žádný velký vrchol v podobě mistrovství světa. „Tvoří ji hráči z loňské osmnáctky, která získala stříbro na světovém šampionátu. Je to záložní tým pro dvacítku, který hraje v průběhu sezony přátelské mezistátní zápasy nebo turnaje," přibližuje program týmu.

Loni se Jiří Šrámek podíval jako kustod s naší reprezentací na mistrovství světa dvacetiletých do švédského Malmö, což považuje za vrchol své dlouholeté kariéry. A není vyloučeno, že s dvacítkou poletí v závěru letošního roku na světový šampionát znovu. Tentokrát by to bylo do kanadského Toronta. „Mám to předběžně přislíbené. Moc mě to láká. Bylo by to zase o kousek nad Švédskem. Jsem moc rád, že si někdo mé práce cení," těší se na jeden z vrcholů mezinárodní hokejové sezony.

Doma v Českých Budějovicích působí Šrámek jako vedoucí extraligového týmu juniorů. Ten musel nedávno řešit nepříjemnou kauzu, kdy se jeden z hráčů pokusil ovlivnit zápas v Litvínově a dostal roční distanc. „Bavili jsme se o tom i na reprezentačním srazu. Je to smutné, ale podobné věci se zřejmě dějí už od prvního kola. Nebyly však žádné důkazy, až se podařilo usvědčit našeho hráče, který dostal exemplární trest. Je špatné, že  k něčemu takovému dochází. Bohužel," kroutí hlavou