Poprvé se v extraligovém utkání představil na jihu Čech 16. září 1988. Byl to jeho druhý zápas v nejvyšší soutěži a vůbec první utkání na ledě soupeře. Jágrovi bylo šestnáct a půl roku, po jeho boku nastoupil třeba i legendární střelec Milan Nový a Kladno tehdy zvítězilo 3:1. Dorazilo témě pět tisíc diváků a v českobudějovickém dresu nastoupila velká jména jako Petr Bříza, Ladislav Kolda, Rudolf Suchánek, Vladimír Caldr, Jiří Lála, Radek Ťoupal nebo třeba i současný trenér Motoru Jaroslav Modrý. Jágr neskóroval, za domácí zaznamenal jediný gól Luboš Rob. „Je obdivuhodné, že Jarda ještě hraje. Přeji mu hodně zdraví,“ vzkazuje legendě jeden z pamětníků tohoto zápasu Rudolf Suchánek.

Před odchodem do zámoří tehdy stihl slavný borec ještě dalších sedm duelů proti Motoru se střídavými výsledky. ale bodový příspěvek Jaromíra Jágra jednoznačně stoupal. Poté už zavítal na jih Čech pouze v dobách výluky v NHL a vždycky to byl hokejový svátek. Ten největší asi 10. ledna 1995, kdy našvihaný českobudějovický zimní stadion (oficiální kapacita 7100 diváků byla určitě překročena). A domácí celek slavil vítězství 5:3 a Jaromír Jágr možná vzpomíná na osobní obranu ze strany Romana Božka ještě teď.

Velký zápas se hrál také v době další výluky v předvečer Štědrého dne roku 2012. Českobudějovičtí ve fantastickém zápase vyhráli 5:1 a před vyprodanou Budvar arénou Jágra tehdy zastínil další skvělý borec z nejslavnější hokejové soutěže světa Václav Prospal.

Po svém návratu ze zámoří si slavná osmašedesátka českobudějovické fanoušky poštvala proti sobě, když v semifinále prvoligového play off sbírala jen vteřiny pro možný start v případné baráži o extraligu a diskutovala s rozhodčími. O rok později ale v baráži naprosto exceloval, když naprosto exceloval, když čtyřmi góly zajistil svému týmu výhru 4:2 a zároveň návrat do nejvyšší soutěže.