Do závěrečné čtvrtiny soutěže vstoupí Jihočeši pátečnímatraktivním duelem s lídrem tabulky Vítkovice. Začátek je v 17.30.

Před klíčovou fází letošní extraligové sezony jsme hovořili se sportovním manažerem klubu Josefem Zajícem.

Na konci ledna definitivně končí přestupní termín. Počítáte ještě s posilováním, případně alespoň doplněním kádru?

Především jsem rád, že jsme se zase v posledních zápasech zvedli. Zlepšilo se nasazení a začali jsme se vracet k tomu, co pro nás bylo důležité v úvodu sezony. To je první věc, kterou je potřeba zdůraznit. O případném posílení kádru se bavíme neustále. Máme tři hodně kvalitní útoky, které tady musí odvést svou práci. Tyto tři útoky by měly být dostatečnou kvantitou na to, abychom s nimi zvládli play off.

Máte na mysli první tři útočné řady?

Takhle bych to nechtěl brát. Jsou to ti hráči, kteří nastupují momentálně v prvních třech útocích. Do toho nepočítám třeba Rudu Červeného, který teď hrává v prvním útoku. Mám na mysli ty zkušené hráče. Jsou to tři řady, které v současné české extralize musí stačit. Ti hráči mají velké zkušenosti, což je pro play off velká deviza. Tyto tři lajny by měly sehrát opravdu významnou úlohu. K tomu je čtvrtá řada dravých mladých hráčů.

V případě zranění některých útočníků budete mít kam sáhnout?

V rezervě jsou připraveni mladíci Ježek, Heřman nebo Michal Pšurný, který je teď v Písku. Máme pro play off připravených pět útoků.

Žádnou velkou rybu se tedy ulovit nechystáte?

Pokud bychom se měli obohatit o hráče typu Bartoviče nebo třeba Kotalíka, tak by to bylo samozřejmě příjemné a určitě by to byla marketinková bomba. Stálo by to asi za zvážení, ale na druhou stranu tady máme tři zkušené řady a k tomu dva útoky mladíků, kteří se o to chtějí prát. Takový je současný trend, aby zkušené jádro týmu doplňovali mladí hráči. Kádr bychom ještě posílit chtěli, jednání probíhají a máme tajné přání, které bychom trenérovi chtěli splnit. Konkrétní ale ještě bohužel být nemohu.

Zmínil jste Jihočecha Aleše Kotalíka, který je v současné době v NHL v týmu Calgary Flames. Existuje varianta, že by se objevil v dresu Mountfieldu?

Před odletem do zámoří se nechal slyšet, že pokud se mu sezona nevydaří nebo nebude v Calgary spokojen, tak je odhodlán tam skončit. Podle našich informací se mu tam moc nelíbí. To ale ještě neznamená, že se vrací zpátky do Evropy nebo přímo do České republiky, potažmo do Budějovic. Rukoudáním mi ale slíbil, že pokud bude přemýšlet o návratu domů, tak my budeme první, koho o tom bude informovat.

Může to být aktuální ještě teď do konce lednového přestupního termínu?

To ne.

V útoku vás bota tolik netlačí, ale nehledáte spíše kvalitního hráče do obranných řad?

Jsme si vědomi, že by se nám nějaký obránce hodil. Nadprůměrného beka kvalit třeba René Vydareného bychom určitě uvítali. Pracujeme na tom a zvažujeme co nejlepší řešení. Poměrně dlouho, skoro tři týdny, nám chyběl Tůma, který měl závažné virové onemocnění, a odešel Bohouš Jank.

Včetně Tůmy teď máte k dispozici osm obránců?

Ano. Naši klíčoví beci jsou tak vytěžovaní, že se musíme připravit na situaci, že k nějakému zranění může dojít. Dohráváme zápasy na čtyři nebo pět obránců. Nějakou alternativu musíme mít připravenou. Nejlépe jednoho beka navíc.

Mladík Jank zamířil nedávno do zámoří. Byl jeho odchod nutný?

Bohouš má pravdu v tom, co teď řekl do médií. My jako klub jsme stáli o to, aby tady zůstal. Uvažovalo se o tom, což podpořil i trenér Výborný, že dostane šanci. Tím nebyla myšlena dvě střídání za zápas. Bohouš nakonec dostal možná takový prostor, jaký sám očekával. Je to ale hrozně hodný kluk a při prvním zadrhnutí hodně znejistí. Nikde nedostane šanci na dvacet zápasů, když se týmu nedaří. Je to o štěstí být ve správný moment na správném místě. V okamžiku, kdy Bohouš šanci dostával, zrovna začal tým klopýtat a vadnout. Chyby, které se mu přičítaly, udělá i extrémně zkušený hráč. V tlaku, který je tady na mužstvo vyvíjen od fanoušků i médií, to těžce nesl. Kolektiv si pak vždycky najde toho, kdo je proti kritice nejméně odolný. V jeho věku to měl těžké. Šanci dostal v těžké chvíli a nevyšlo mu to.

Není přesto škoda, když nadějný mladý odchovanec zamíří pryč z klubu?

Považuji za své minus, že tady větší šanci nedostal. Nemohlo mu prospět, že pendloval mezi áčkem, juniorkou, Pískem a reprezentační dvacítkou. To je strašně těžké. Situace ale byla taková, že naše juniorka na tom byla hodně špatně. Priorita byla, aby juniorce pomohl. V době, kdy Bohouš mohl dostávat v áčku větší prostor, tak juniorka padala níž a níž. Skutečně nebyl ve správný čas na správném místě. Teď bude v Americe v jednom týmu a může se soustředit na to, aby jednomu trenérovi dokázal, že hokej hrát umí. My si to musíme vyhodnotit a ujednotit, jestli v případě takových hráčů budeme upřednostňovat pomoc kolektivu v juniorce, nebo spíše nějaký trochu větší prostor v áčku.

Na gólmanském postu je naprosto jasnou jedničkou Jakub Kovář. Máte pojištěnu situaci, kdyby se zranil? Zvládl by jeho náhradník Šimon Hrubec případný záskok?

Šimon jezdí chytat první ligu do Písku a podle trenéra gólmanů Ládi Guly je v případě nouze připraven nastoupit. Výkonnost na to má. Otázkou je, jak by to zvládl psychicky.

Máte případně nachystán i střídavý start některého z prvoligových gólmanů?

Původně jsme měli mít Hanuljaka z Chomutova, ale ten nakonec pomáhal Plzni. Z Chomutova máme Hyláka a řešíme ještě další varianty. Vsadili jsme před sezonou na Kubu Kováře jako na jasnou jedničku s tím, že Šimon Hrubec mu bude krýt záda. Zatím toho nemůžeme litovat. Kuba u nás a Šimon v Písku tyto předpoklady potvrzují. Před play off řešíme, že bychom k nim sehnali jako pojistku ještě nějakého zkušeného gólman z první ligy. Zase ale ještě nemohu být konkrétní, ale i tuhle variantu zvažujeme.

S jakým cílem nebo přáním vstupujete vy osobně do závěrečné čtvrtiny extraligy?

Liga je strašně vyrovnaná a boj o přímý postup do play off bude hodně těsný. Samozřejmě bych si ze všeho nejvíc přál, abychom skončili šestí. To by bylo super. Začal bych ale skromněji a bral bych, kdybychom skončili do osmého místa, abychom předkolo play off začínali doma. To bych si přál. Podrazila nám nohy druhá čtvrtina soutěže, kdy jsme klopýtali a poztráceli hodně bodů. Kdybychom měli o nějaké navíc, tak bychom byli klidnější. Ale to potkalo i řadu dalších týmů, které mají nabitější kádry. Výpadek se nevyhne žádnému mužstvu. Záleží ale na tom, jak dlouho trvá.

Na jedenáctou Plzeň máte náskok čtrnácti bodů. To už byste pustit neměli?

Je to relativně velký náskok. Potřebujeme ale pořád bodovat.

Čeká vás duel s vedoucím celkem extraligy Vítkovicemi. Mají se diváci nač těšit?

S Vítkovicemi jsme zatím odehráli tři dobrá utkání. I ten první, který jsme 1:3 prohráli. Od poloviny zápasu jsme ale byli lepší. Doma to bylo výborné utkání a naposledy u nich jsme je zaskočili. Po katastrofální první třetině nastartovala čtvrtá lajna obrat, po kterém jsme je doslova přeběhli. Vítkovice mají vynikající hokejisty a dvě řady dravých mladíků. Malík nebo Burger, to jsou hráči, na které se stojí za to jít podívat. Věřím, že naši kluci teď mají sebevědomí a doma zvítězí. Očekávám kvalitní a vyrovnaný zápas.

Kádr Vítkovic opustil reprezentační obránce Barinka, jenž zamířil do Jaroslavle. Může to pro soupeře být velké oslabení?

V hokeji je každý nahraditelný. Třeba z něj ale někteří naši klíčoví útočníci měli obavu. Každému se hraje špatně na někoho jiného. To tak v hokeji je. Může to být podobné, jako když od nás odešel Pepa Melichar. Z našeho pohledu by to určitá výhoda být mohla, protože zásah do kádru soupeře to je.

Budete mít k dispozici kompletní kádr?

Ano. Připraveni do hry už by měli být i obránce Tůma a útočník Mikeska, kteří měli zdravotní problémy.